Gdańska florecistka najlepsza pod Fontanną Neptuna

27 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Małgorzata Wojtkowiak wygrała XIII Turniej "O Trójząb Neptuna" w Gdańsku i tym samym triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w sezonie 2009/10. Dla zawodniczki Sietom AZS AWFiS to trzeci taki sukces w karierze, ale pierwszy odniesiony w gdańskich barwach, gdyż w 2003 i 2005 roku zwyciężała jako reprezentantka Warty Poznań

.

Na tegoroczny cykl składały się cztery turnieje. Wojtkowiak wygrała na inaugurację, w Poznaniu rywalizację "O szkofię Baśki Wołodyjowskiej", ale po dwóch kolejnych startach w klasyfikacji generalnej spadła na drugą pozycję. Przed zawodami w Gdańsku liderka Małgorzata Susfał (D'Artagnan Warszawa) miała nad Małgosią 15 punktów przewagi.

Turniejowa drabinka tak się ułożyła, że obie pretendentki do wygranej w klasyfikacji generalnej mogły na siebie wpaść w półfinale. Od tej fazy rywalizacja przeniosła się z Gdańskiej Szkoły Floretu pod... Fontannę Neptuna.

Ostatecznie do starcia Wojtkowiak - Susfał nie doszło, gdyż stołeczna florecistka przegrała w ćwierćfinale z Martyną Synoradzką 15:8. Tym samym florecistka D'Artagnana dopisała do swojego dorobku 40 punktów. Gdańszczanka zaś nadal biła się o pełną pulę - 65 punktów należnych zwyciężczyni.

W półfinale Wojtkowiak po ciężkim pojedynku pokonała Synoradzką 6:5, a w finale okazała się lepsza od innej gdańszczanki, Anny Rybickiej, wygrywając 15:10. Dzięki awansowi do finału popularna "Ryba" w klasyfikacji generalnej uplasowała się na trzecim miejscu. To wyczyn nie lada rutynowanej florecistki, gdyż brała udział tylko w trzech zawodach. W tegorocznym cyklu nie startowała Sylwia Gruchała.

Wojtkowiak, która w reprezentacji trenuje pod okiem Longina Szmita, a w klubie prowadzi ją Tadeusz Pagiński, w Turnieju o Trójząb Neptuna wygrała po raz drugi w karierze (poprzednio 2007). Poza statuetką wykonaną przez prof. Wojciecha Sęczawę z ASP Gdańsk florecistka Sietom AZS AWFiS została również nagrodzona przez KMJ Kaszubowscy. Dealer Nissana zobowiązał się przekazać florecistce dowolne auto z oferty tej marki do dyspozycji na weekend.

Dla florecistek był to ostatni start przed mistrzostwami Europy. Do rywalizacji od 17 do 22 lipca w Lipsku kadra narodowa przygotowywać się będzie na zgrupowaniu w Gdańskiej Szkole Floretu.

Wyniki XIII Turnieju "O Trójząb Neptuna":

Ćwierćfinały:
Małgorzata Wojtkowiak - Katarzyna Kryczało (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 10:7
Anna Rybicka (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) 15:5
Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Małgorzata Susfał (D'Artagnan Ursynów) 15:8
Hanna Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Agata Kantorska (AZS AWF Poznań) 12:11

2. Anna Rybicka
3. Hanna Łyczbińska (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
3. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
5. Agata Kantorska (AZS AWF Poznań)
6. Katarzyna Kryczało (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
7. Martyna Jelińska (Budowlani Toruń)
8. Małgorzata Susfał (D'Artagnan Ursynów)
10. Natalia Gołębiowska
11. Justyna Anuszewska
12. Karolina Chlewińska
13. Agnieszka Kulczycka
14. Monika Paliszewska
15. Marta Łyczbińska (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

Czołówka klasyfikacji końcowej Pucharu Polski we florecie kobiet w sezonie 2009/2010: