Gruchała wywalczyła podium w Hawanie

10 czerwca 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Reprezentanci Sietom AZS AWFiS zakończy cykl startów w Pucharze Świata we florecie. Forma wydaje się zwyżkować, bo Sylwia Gruchała zajęła trzecie miejsce w Hawanie, wraz z koleżankami z drużyny była czwarta w St. Petersburgu, a w turniejach męskich miejsca w szerokich finałach zdobywali Radosław Glonek i Paweł Kawiecki. Oby był to dobry prognostyk przed zaplanowanymi na lipiec szermierczymi mistrzostwami Europy

.

Gruchała mogłaby być już znacznie wyżej, gdyby na jej drodze nie stawała Valentina Vezzali. Włoszka już do 73 podniosła liczbę zwycięskich turniejów w Pucharze Świata. 36-letnia zawodniczka zastopowała Sylwię w ćwierćfinale turnieju w St.Petersburgu oraz w półfinale w Hawanie.

W Rosji, gdzie zawody miały najwyższą rangę - Grand Prix - Polka przegrała 12:15. I miało prawo być już zmęczona, gdyż w 1/8 finału stoczyła dramatyczną walkę z inną Włoszką. Gruchała bezpośrednio przed pojedynkiem z Vezzali wygrała z Margheritą Granbassi 15:14.

Na Kubie gdańszczanka walczyła z Valentiną w półfinale, ale walka ponownie zakończyła się wynikiem 15:12 na korzyść rywalki. Włoszka jest obecnie liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a Sylwia plasuje się na ósmym miejscu.

8. GRUCHAŁA Sylwia (Polska) 160

Na zawodniczkę numer dwa polskiej reprezentacji, walczącą na równym poziomie wysforowała się Katarzyna Kryczało. Gdańszczanka w St. Petersburgu była 14, a w Hawanie 21. Od razu znalazło to odbicie w lepszych wynikach drużyny. W Rosji biało-czerwone były tuż obok podium.

Gruchała, Kryczało, Anna Rybicka (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) i Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) w ćwierćfinale pokonały ekipę Chin 35:29, w półfinale uległy Włoszkom 33:45, a w spotkaniu o trzecie miejsce przegrały nieznacznie z zespołem Korei Płd. 40:41.

Przynależność do światowej czołówki potwierdzają również gdańscy floreciści. Glonek zajmował piątą w Tokio i siódmą lokatę w St. Petersburgu, a Kawiecki uplasował się na siódmej pozycji w Montrealu.

W Japonii Radek mógł przećwiczyć walki przeciwko azjatyckiej szkole floretu. W drodze do ćwierćfinału pokonał aż trzech zawodników z tego kontynentu (dwóch Chińczyków i Japończyka). Dopiero w walce o awans do półfinału gdańszczanin uległ wicemistrzowie Europy z 2009 roku, Brytyjczykowi Laurence'owi Halstedowi 5:15. Zwyciężył Japończyk Yuki Ota, który w finale pokonał Włocha Valerio Aspromonte 15:5.

Również ćwierćfinał osiągnął Glonek w St. Petersburgu. Tym razem w walce o podium przegrał z Byung-Chul Choi (Korea Południowa) 9:15, a wcześniej wygrywał z zawodnikami z krajów byłego ZSRR (Białorusina oraz dwóch Rosjan). Zwyciężył Chińczyk Sheng Lei, który w finale pokonał Brytyjczyka Richarda Krusego 15:10.

Jako, że te zawody miały rangę Grand Prix to liczyliśmy, że gdy Radek pojedzie na niżej notowany turniej w hierarchii Pucharu Świata to stać go będzie może nawet na zwycięstwo. Niestety, w Montrealu gdańszczanin, choć miał drugi numer rozstawienia, już w 1/16 finału przegrał z Amerykaninem Jerrym Changiem 13:15 i zajął 18. miejsce.

Z biało-czerwonych najlepiej w Kanadzie bił się Kawiecki. Najpierw wziął rewanż za Glonka, wygrywając z Amerykaninem 15:13, a następnie niewiele brakowało, aby osiągnął półfinał, gdyż uległ Ha Tae-Kyu zaledwie 10:11. Szkoda tym bardziej, gdyż Koreańczyk wygrał cały turniej.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyżej klasyfikowany Polak - Glonek plasuje się na ósmym miejscu. W dużej mierze perypetie zdrowotne, które miał gdańszczanin u schyłku zimy, nie pozwoliły mu walczyć o zachowanie drugiej pozycji, którą zajmował u schyłku poprzedniego roku.