• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gedania 1922 Gdańsk zarobiła 400 tys. zł. Jest nowy trener, będzie nowe boisko

Mikołaj Pachniewski
12 czerwca 2024, godz. 14:30 
Opinie (15)

Gedania 1922 Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Gedania 1922 Gdańsk Aż 20 goli w sparingach niższych lig. Bałtyk Gdynia pozyskał sponsora
Gedania 1922 Gdańsk pożegnała się z trenerem Krystianem Ryczkowskim. Gdańszczanie zgarnęli jednak 400 tys. zł, a wkrótce zyskać mogą także nowe boisko. Gedania 1922 Gdańsk pożegnała się z trenerem Krystianem Ryczkowskim. Gdańszczanie zgarnęli jednak 400 tys. zł, a wkrótce zyskać mogą także nowe boisko.

Gedania 1922 Gdańsk sezon 2023/24 zakończyła ze sporym niedosytem. III-ligowiec odniósł jednak sukces w Pro Junior System, wygrywając rywalizację, co sprawia, że kasę klubu zasili 400 tys. zł. Niedługo gdańszczanie mogą się także doczekać nowego boiska. Do kolejnego sezonu przystąpią już jednak z nowym trenerem. Obecnie piłkarze przebywają na urlopach, a zarząd kompletuje kadrę.

Gedania 1922 Gdańsk dostanie 400 tys. zł z Pro Junior SystemChoć patrząc stricte na sportową stronę, sezon 2023/24 był dla Gedanii 1922 Gdańsk gorszy od poprzedniego, kiedy zajęła 5. miejsce w lidze, to w gdańskim klubie mogą mówić o sporym sukcesie. Podopieczni Krystiana Ryczkowskiego zakończyli bowiem rozgrywki na 1. miejscu w klasyfikacji Pro Junior System.

Gedania 1922 Gdańsk - Vineta Wolin 5:1. Koniec sezonu na 8. miejscu Gedania 1922 Gdańsk - Vineta Wolin 5:1. Koniec sezonu na 8. miejscu

Dzięki temu klubowy budżet powiększy się o 400 tys. zł. Zgodnie z nowymi wytycznymi PZPN w związku z PJS, kwota ta musi być w całości przeznaczona na funkcjonowanie akademii. Z tym problemu nie będzie bowiem Gedania dysponuje jedną z największych na Pomorzu.

- Te pieniądze przydadzą się nam w przyszłym sezonie, by zapewnić jeszcze większą stabilizację w funkcjonowaniu naszej akademii. Cieszymy się ze zwycięstwa, ale przyszło ono naturalnie. Nie wystawialiśmy juniorów na siłę, ale sprzyjały nam same zasady programu, bo mając funkcjonującą dobrze akademię i zespoły juniorskie łatwiej było wprowadzać naszych wychowanków do pierwszego zespołu - mówi nam Bartosz Dolański, dyrektor sportowy Gedanii 1922 Gdańsk.
Tak wygląda lista zawodników, którzy punktowali dla Gedanii 1922 Gdańsk w ramach Pro Junior System. Tak wygląda lista zawodników, którzy punktowali dla Gedanii 1922 Gdańsk w ramach Pro Junior System.


Dodajmy, że dla Gedanii punktowało łącznie siedmiu piłkarzy. Najwięcej, bo aż 5040 "oczek" zdobył bramkarz, Jakub Tetyk. Gdańszczanie drugi w klasyfikacji KP Starogard Gdański wyprzedzili aż o niemal 1,5 tys. punktów.

Sportowo jest niedosytWracając jednak do sportowego aspektu sezonu 2023/24 dla III-ligowca, był on niezbyt udany. Nie udało się bowiem wypełnić ani zakładanego celu o miejscu w top 5 w rozgrywkach ligowych, ani wygrać pomorskiego Pucharu Polski, co było priorytetem dla władz gdańskiego klubu. Ponadto przez długi czas w rundzie wiosennej Gedania musiała uważać, by nie znaleźć się na pozycji spadkowej - głównie z uwagi na to, że do IV ligi prawdopodobnie spadną 4 drużyny, ale wszystko zależy od procesu licencyjnego w II lidze.

- Jest niedosyt, ale głównie z powodu pomorskiego Pucharu Polski. Bardzo pragnęliśmy go wygrać w tym roku, a kolejny raz zatrzymaliśmy się na półfinale. To był nasz priorytet. Z kolei w lidze nie mieliśmy długo komfortowej sytuacji i było teoretyczne zagrożenie spadkiem. Dopiero na 3 kolejki przed końcem mieliśmy pewne utrzymanie, a chcieliśmy już wcześniej zapewnić sobie spokój - dodaje Dolański.


Zmiana trenera. Krystian Ryczkowski odszedł do CartusiiWiadomo już, że do kolejnego sezonu zespół przystąpi z nowym trenerem. Klub nie skorzystał bowiem z możliwości przedłużenia umowy z dotychczasowym szkoleniowcem, Krystianem Ryczkowskim. Jego miejsce zajął Dariusz Stasiuk. To 48-letni szkoleniowiec, który dotychczas w Gedanii odpowiedzialny był za prowadzenie drużyn młodzieżowych, a także pomagał Pawłowi Szajrychowi w trenowaniu zespołu rezerw.

- Była to obustronna decyzja. Usiedliśmy do rozmów z trenerem Ryczkowskim i wspólnie doszliśmy do wniosku, że pewien etap się skończył i postanowiliśmy, że nie będziemy przedłużać kontraktu - tłumaczy dyrektor III-ligowca.
Przeczytaj wywiad z trenerem Krystianem Ryczkowskim Przeczytaj wywiad z trenerem Krystianem Ryczkowskim

Nie oznacza to jednak, że Gedania w kolejnym sezonie nie spotka się z trenerem Ryczkowskim na III-ligowych boiskach. Dotychczasowy szkoleniowiec gdańskiego klubu został bowiem zaprezentowany jako nowy opiekun Cartusii 1923 Kartuzy, a więc ligowego rywala Gedanii.

Trwa budowa kadry na kolejny sezon. Jest pierwsze pożegnanieO ile piłkarze Gedanii 1922 Gdańsk mają już wolne, o tyle do ciężkiej pracy zabrał się zarząd klubu. Sternicy III-ligowca prowadzą zaawansowane rozmowy z piłkarzami dot. przedłużenia kontraktów na kolejne rozgrywki.

- Chcemy domknąć sprawę jeszcze w tym tygodniu - komentuje Dolański.
Gedania 1922 Gdańsk. Utrzymanie w III lidze, spadek rezerw do V ligi Gedania 1922 Gdańsk. Utrzymanie w III lidze, spadek rezerw do V ligi

Wiadomo już jednak, że z klubem pożegna się napastnik Przemysław Żukowski. Dołączył on do klubu przed startem sezonu 2023/24. W gdańskich barwach strzelił 8 goli, co było ex aequo drugim najlepszym wynikiem w zespole.

Ponadto możliwe jest, że z Gedanią pożegna się jeszcze co najmniej dwóch kluczowych piłkarzy, którzy mają oferty z innych klubów. Z kolei o wzmocnieniach zadecydować ma trener Stasiuk, który w meczach sparingowych będzie chciał sprawdzić potencjalnych nowych piłkarzy. Przygotowania do kolejnego sezonu ruszyć mają od poniedziałku, 8 lipca.Gedania 1922 Gdańsk ma mieć nowe boiskoNiewykluczone, że już niedługo piłkarze Gedanii 1922 Gdańsk będą mieli okazję grać na zupełnie nowym boisku. Klub złożył bowiem wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowanie, które ma pozwolić na zamianę głównej murawy na obiekt ze sztuczną nawierzchnią.

- Koszt takiej inwestycji to ok. 4 mln złotych. Nasze obecne boisko główne nadaje się do całkowitego remontu. Jest ono bardzo wyeksploatowane. Jesienią i wiosną właściwie już po kilku meczach jest w bardzo złym stanie. Postanowiliśmy je zamienić na dobrej jakości sztuczną nawierzchnię. Najpierw chcemy poprawić infrastrukturę, by później mierzyć w wyższe cele sportowe - wyjaśnia dyrektor Gedanii.
Gedania 1922 wraca na Hallera. Planuje budowę stadionu Gedania 1922 wraca na Hallera. Planuje budowę stadionu

Wyniki ministerialnego postępowania mają być ogłoszone na przełomie czerwca i lipca. Wtedy to Gedania ostatecznie dowie się, czy będzie mogła przystąpić do poważnych prac na swoim obiekcie.

Reforma III ligi. Gedania na razie nie skorzystaOd sezonu 2024/25 obowiązywać mają nowe zasady zarówno w II, jak i III lidze. Mowa tu o liczbie drużyn, która awansuje z III do II ligi. Do tej pory z czterech grup III ligi promocję uzyskiwał tylko zwycięzca. PZPN zdecydował się to zmienić i od nowych rozgrywek zespoły, które zajmą 2. pozycję zagrają w barażach o jedno miejsce premiowane awansem. Skutkować to będzie także tym, że z II ligi spadać będą nie cztery, ale aż pięć drużyn.

- Reforma to bardzo dobry pomysł. Liga będzie atrakcyjniejsza i będzie o co grać. Do tej pory było zbyt wiele meczów "o pietruszkę" - komentuje Dolański.


Jak jednak udało się nam dowiedzieć, na razie z rozszerzenia awansów do II ligi gdańszczanie nie skorzystają. Klub na razie chce bowiem ustabilizować swoją pozycję w III lidze i wywalczyć upragniony Puchar Polski na Pomorzu. Nie da się ukryć, że, by bić się o awans, a następnie grać na wyższym szczeblu, potrzebny jest znacznie większy budżet. Przypomnijmy, że Gedania z miejskiej kasy nie otrzymuje ani złotówki, co jest ewenementem na skalę III ligi.

Tabela końcowa

Piłka nożna - Betclic III liga
M Z R P Bramki Pkt.
1 Świt Skolwin
2 Elana Toruń
3 Unia Swarzędz
4 Zawisza Bydgoszcz
5 Błękitni Stargard
6 Noteć Czarnków
7 Polonia Środa Wielkopolska
8 Gedania 1922 Gdańsk
9 Pogoń II Szczecin
10 Pogoń Nowe Skalmierzyce
11 Sokół Kleczew
12 Flota Świnoujście
13 Vineta Wolin
14 Cartusia 1923 Kartuzy
15 Wikęd Luzino
16 Stolem Gniewino
17 Unia Solec Kujawski
18 KP Starogard
Tabela wprowadzona: 2024-06-12
  • awans do II ligi: Świt Skolwin
  • spadek do IV ligi: Unia Solec Kujawski, KP Starogard Gdański, Stolem Gniewino

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (15)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Gedanii

Błękitni Stargard
86% GEDANIA 1922 Gdańsk
9% REMIS
5% Błękitni Stargard

Ostatnie wyniki Gedanii

73% GEDANIA 1922 Gdańsk
13% REMIS
14% Vineta Wolin
1 czerwca 2024, godz. 17:00
81% Zawisza Bydgoszcz
14% REMIS
5% GEDANIA 1922 Gdańsk

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane