Gedania Gdańsk - MUKS Poznań 87:65

Jakub Bork
22 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Dziesiąte zwycięstwo w rozgrywkach 1 ligi odniosły koszykarki Gedanii Gdańsk. Gdańszczanki zajmujące 9 lokatę w tabeli pokonały znajdujący się o dwie pozycje niżej MUKS Poznań 87:65 (22:12, 21:23, 18:23, 26:7).

Podopieczne Aleksandra Sewierowa dobrze rozpoczęły niedzielne spotkanie. Mimo, iż po trójce Sary Kinas w 3 minucie meczu na tablicy mieliśmy remis 5:5 to już 4 minuty później Gedania wygrywała 16:9. Wynik kwarty ustaliła rzutem w ostatniej sekundzie Joanna Drozd.

Drugą odsłonę mocnym akcentem rozpoczęła Ewa Bukowska trafiając za 3, a trener Gedanii wpuścił na plac zmienniczki. Przewaga gospodyń przez całą kwartę oscylowała w okolicach 10 oczek. Poznanianki pozostawały w grze głównie dzięki skutecznej grze Jagody Malendowicz i to właśnie kapitan zespołu gości ustaliła wynik po 20 minutach gry - 43:35 dla Gedanii.

Nerwowo na boisku zrobiło się pod koniec 3 kwarty. Przy stanie 56:47 dla gospodyń koszykarki MUKS-u wyprowadziły 4 kolejne skuteczne akcje, z czego dwie zakończyły się celnym rzutem po dość kontrowersyjnych faulach odgwizdanych przez arbitrów gdańszczankom. Grę uspokoiła Lubow Szwecowa odzyskując prowadzenie dla Gedanii. W rewanżu trafiła Agnieszka Skobel i na tablicy ponownie widniał remis 58:58. Na szczęście w ostatnich sekundach rzutem za 3 popisała się Justyna Grabowska.

Początek 4 kwarty to koncert gry gdańszczanek. Punktują Joanna Drozd, Agnieszka Saidowska oraz ponownie Drozd i wynik wraca do normy - 68:58. Nie pomogły rady trenera MUKS-u, poznanianki raziły nieskutecznością, a gdańszczanki skutecznie kontrowały. Dobrze zaprezentowała się Karolina Janyga, która otrzymała od trenera szansę gry przez nieco dłuższy okres czasu, niż w ostatnich meczach. Po trójce tej zawodniczki gospodynie prowadziły 80:64, a ostatnich minutach przewaga jeszcze wzrosła po punktach Aleksandry Chojnowskiej oraz Justyny Grabowskiej.

Przed zespołem Gedanii teraz trudny mecz wyjazdowy w Swarzędzu z walczącą o awans do Sharp Torell Basket Ligi Unią. Za dwa tygodnie do Gdańska przyjedzie obecny lider rozgrywek SMS Warszawa.

Punkty zdobywały:

Gedania: Saidowska 14, Drozd 13, Bukowska 12 (2x3pkt), Szwecowa 7 (1x3), Zaorska 2 oraz Chojnowska 12, Janyga 12 (1x3), Grabowska 11, Szlachta 2, Szura 2

MUKS: Malendowicz 28, Kinas 11 (1x3), Lambert 8, Jabłońska 4, Waśniowska 0 oraz Pecold 7, Skobel 4, Jankowiak 3, Bździak 0