Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Worek medali dla Trójmiasta

Jacek Główczyński
19 lutego 2024, godz. 06:00
Opinie (14)
Jakub Szymański po raz trzeci z rzędu został halowym mistrzem Polski zarówno seniorów jak i młodzieżowców w biegu na 60 metrów przez płotki. Jakub Szymański po raz trzeci z rzędu został halowym mistrzem Polski zarówno seniorów jak i młodzieżowców w biegu na 60 metrów przez płotki.

Jakub Szymański, Paulina Ligarska i Paulina Borys zostali halowymi mistrzami Polski seniorów w lekkoatletyce. Dzięki nim SKLA Sopot wygrał klasyfikację medalową. Agnieszka Ellward (Flota Gdynia) sięgnęła po srebro. Natomiast w krajowych championatach do lat 18, 20 i 23 przedstawiciele trójmiejskich klubów zdobyli 13 medali. Na halowe mistrzostwa świata, które od 1 do 3 marca odbędą się w Glasgow, pojedzie tylko ten pierwszy. W biegu na 60 metrów przez płotki będzie kandydował do podium.

Do Torunia przez Lievin

Tydzień przed startem w Toruniu Jakub Szymański wysoką formę zaprezentował w prestiżowym mityngu Hauts-de-France Pas-de-Calais Trophee EDF, zaliczanym do cyklu World Athletics Indoor Tour Gold zawodnik SKLA Sopot zajął 3. miejsce na 60 metrów przez płotki.

Lekkoatletyka. Najszybszy bieg w Europie. Igrzyska olimpijskie po operacji stóp? Lekkoatletyka. Najszybszy bieg w Europie. Igrzyska olimpijskie po operacji stóp?

Wynik 7.48 był słabszy zaledwie o 0.01 sekundy od rekordu Polski, który również należy do niego od tego roku. Wygrał Grant Holloway (USA). Lider światowych tabel w Lievin uzyskał czas 7.32.

Jakub Szymański awizowany był jako jedna z czterech największych gwiazd 68. Halowych Mistrzostw Polski w lekkoatletyce. Jakub Szymański awizowany był jako jedna z czterech największych gwiazd 68. Halowych Mistrzostw Polski w lekkoatletyce.
W Toruniu Szymański był zapowiadany jako jedna z czterech największych gwiazd imprezy. W tym gronie byli również: Ewa Swoboda, Sofia EnnaouiPiotr Lisek.

Jakub Szymański po raz trzeci z rzędu halowym mistrzem Polski

Szymański w Toruniu obronił tytuł halowego mistrza Polski zarówno seniorów jak i młodzieżowców, który do niego należał także w 2022 i 2023 roku. Rywalom nie pozostawił złudzeń już w eliminacjach, w których uzyskał 7.51, czyli o blisko 0,2 sekundy szybciej niż biegali inni.

Lekkoatletyka. Płotkarz na światowym poziomie. Nikt tak szybko nie biegał w Polsce Lekkoatletyka. Płotkarz na światowym poziomie. Nikt tak szybko nie biegał w Polsce

W finale sopocianin triumfował w czasie 7.50, choć został na starcie i ponownie jak w eliminacjach zahaczył o pierwszy płotek. Na wyeliminowanie tych błędów i przygotowania do halowych mistrzostw świata pozostały mu jeszcze dwa tygodnie. Obecnie na światowej liście jest szósty, ale przed nim plasuje się aż czterech Amerykanów, z których na początku marca do Glasgow będzie mogło przyjechać tylko dwóch.

- Do złota w hali jestem już przyzwyczajony, ale nadal mam głód sukcesów na otwartym stadionie. Wiedziałem, że jestem w "gazie". Pod względem technicznych nie mogę zaliczyć finału do w pełni udanych biegów. Start zabrał mi rekord Polski. Tam straciłem około 0,04 sekundy. Na Glasgow zapatruję się bardzo dobrze. Nie boję biegać się z najlepszymi. Celuję w finał, a tam może zdarzyć się wszystko - powiedział 22-latek przed kamerami TVP Sport.

Paulina Ligarska po raz trzeci halową mistrzynią Polski seniorek

Paulina Ligarska po raz trzeci została halową mistrzynią Polski seniorek w pięcioboju (60 m ppł, wzwyż, kula, w dal, 800 m), a w kolekcji ma jeszcze dwa srebrne medale. Lekkoatletka SKLA Sopot na najwyższy stopień podium wróciła po trzyletniej przerwie. Poprzednio była najlepsza w latach 2020-21. W Toruniu 28-latka triumfowała z dorobkiem 4438 punktów.

Paulina Ligarska po raz trzeci została halową mistrzynią Polski seniorek w pięcioboju. Paulina Ligarska po raz trzeci została halową mistrzynią Polski seniorek w pięcioboju.
- Dwa lata temu zrobiłam wynik, który dałby mi Halowe Mistrzostwa Świata, ale Mistrzostwa Polski były kilka dni po terminie, rok temu zakwalifikowałam się na Halowe Mistrzostwa Europy, ale z powodu kontuzji musiałam odpuścić sezon halowy, w tym roku zrobiłam wszystko by wrócić po kontuzji i dostać się na HMŚ. Wróciłam, z 3 wynikiem w swojej karierze, niestety to za mało żeby się dostać (tylko 5 osób z sezonu halowego ma prawo startu - wyjaśniła Ligarska na swoim Facebooku.

Młodzieżowi mistrzowie i wicemistrzowie

Na 4. miejscu pięciobój ukończyła jej młodsza koleżanka klubowa - Patrycja Gajewska. Jednak wynik 3840 sprawił, że sopocianka mogła udać się po srebrny medal w kategorii młodzieżowej, czyli wśród pięcioboistek do lat 23.

Zobacz jak Paulina Ligarska rywalizowała o złoty medal HMP 2024

Również czwarta wśród seniorek, ale pierwsza w kategorii młodzieżowej, była Aleksandra Piotrowska (AZS AWFiS Gdańsk). Podopieczna Macieja Ratajczaka) dwukrotnie pobiła rekord życiowy 7.31 i 7.29. Wygrała tę konkurencję Ewa Swoboda - 7.05.

W biegu na 3000 metrów srebro w kategorii U-23 zdobyła Julia Koralewska, która czasem 9.15.22 ustanowiła rekord życiowy. Wśród seniorek zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk była siódma.

Natomiast tydzień wcześniej we Wrocławiu w chodzie sportowym na 5 kilometrów srebro wśród młodzieżowców wywalczył Dominik Barbużyński. Zawodnik Lechii Gdańsk medal okrasił rekordem życiowym - 21:50.44.

Paulina Borys mistrzynią, ale...

Paulina Borys skompletowała złote medale w halowych mistrzostwach Polski. W skoku wzwyż zawodniczka SKLA była najlepsza wśród 18-latek (2015), 20-latek (2016) i 23-latek (2020). Teraz triumfowała w rywalizacji seniorek, skacząc 184 cm.

Halowe Mistrzostwa Europy Stambuł 2023 w lekkoatletyce. Siedem medali dla Polski Halowe Mistrzostwa Europy Stambuł 2023 w lekkoatletyce. Siedem medali dla Polski

26-latce, która od pół roku trenuje pod okiem Lecha Krakowiaka, niewiele zabrakło do rekordu życiowego, gdyż poprzeczkę zawieszoną na 188 cm nieznacznie strącała.

Borys zdobyła złoty medal, ale konkursu nie... wygrała. Klasą dla siebie była Maryia Zhodzik. Białorusinka oczekuje jeszcze na polskie obywatelstwo, a zatem nie była klasyfikowana w mistrzostwach. Uzyskała jednak rekord życiowy 197 cm, co jest jednocześnie wypełnieniem minimum olimpijskiego.

Agnieszka Kaszuba straciła tytuł

Agnieszka Kaszuba była halową mistrzynią Polski w soku o tyczce w latach 2022-23. Tym razem nie tylko nie zdobyła trzeciego tytułu z rzędu, ale w ogóle zabrakło dla niej miejsca na podium. Co prawda lekkoatletka KL Gdynia uzyskała identyczny wynik (410 cm) jak brązowa medalistka Zofia Gaborska, ale tę wysokość pokonała w drugiej próbie, gdy rywalce udało się to w pierwszym podejściu.

Piąta była Emilia Kusy (SKLA Sopot), która uzyskała równe 4 metry. Natomiast złoto zdobyła Anna Łyko (AZS AWF Wrocław), ustanawiając rekord życiowy - 420 cm.

Agnieszka Ellward ósmy raz z rzędu na podium

Agnieszka Ellward w halowych mistrzostwach Polski seniorek na 3000 metrów w chodzie sportowym po raz ośmy z rzędu stanęła na podium. Zawodniczka Floty Gdynia we Wrocławiu zdobyła srebrny medal wynikiem 13:19.97. Lepsza od niej była tylko Magdalena Żelazna (AZS AWF Gorzów), która debiutując w tej kategorii wiekowej uzyskała rekord życiowy 13:12.40.

35-letnia Ellward na podium tej imprezy ma miejsce od 2017 roku. Halową mistrzynią kraju była 2020 roku, a ponadto w jej kolekcji są trzy srebrne i 4 brązowe medale.

8 medali dla Trójmiasta w HMP U-18 i U-20

We Wrocławiu o medale w halowych mistrzostwach Polski rywalizowano także w kategoriach do lat 18 i 20. Przedstawiciele Trójmiasta zainkasowali osiem medali.

W klasyfikacji klubowej na 4. miejscu uplasował się AZS AWFiS Gdańsk. Akademiccy lekkoatleci zdobyli cztery medale. Złote wywalczyli: Laura Tyszko (skok o tyczce U-18) i Tobiasz Butra (skok w dal U-20), srebro zdobyła Monika Urban (3000 metrów U-20), a brąz Natalia Świątkowska (skok w dal U-18).

Laura Tyszko zdobyła jeden z czterech złotych medali trójmiejskich lekkoatletów w halowych mistrzostwach Polski do lat 18 i 20. Laura Tyszko zdobyła jeden z czterech złotych medali trójmiejskich lekkoatletów w halowych mistrzostwach Polski do lat 18 i 20.
Dwoje halowych mistrzów Polski do lat 20 ma SKLA Sopot. Natalia Lewandowska triumfowała wśród tyczkarek, a Jory Teixeira wygrał bieg na 800 metrów.

Konkurs tyczkarek do lat 18 trójmiejskie zawodniczki wygrały dubletem. Wicemistrzynią została Julia Torlińska z KL Gdynia.

Wśród 18-latek do Trójmiasta trafił też brąz po biegu na 200 metrów. Medal z tego kruszcu zdobyła Julia Grabowska (MMKS Gdańsk).