I liga piłki ręcznej mężczyzn

15 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Tylko SMS Gdańsk z wybrzeżowego kwartetu w I lidze piłkarzy ręcznych nie będzie uważała trzynastej kolejki za feralną. Podopieczni Dariusza Tomaszewskiego odnieśli na własnym parkiecie cenne zwycięstwo nad Gwardią Koszalin 38:36 (15:17). U siebie przegrywali Vetrex Sokół Kościerzyna oraz KKKF Żukowo, a Techtrans Darad Elbląg wrócił na tarczy z Poznania.

Gdy czwarta drużyna tabeli gra z jedenastą, wynik wydaje się być sprawą przesądzoną. Ale gdańscy licealiści wychodząc na mecz z Gwardią nie mieli drżenia łydek. - Pamiętaliśmy, że z drużyną tą graliśmy poprzednio tak, że po przegranej w Koszalinie była wygrana w Gdańsku albo odwrotnie - mówi Dariusz Tomaszewski.

Nawet po pierwszej połowie, która od wyniku 3:3 toczyła się pod dyktando gości, mających systematycznie po 3-4 trafienia w zapasie, gdańszczanie nie skapitulowali. Remis udało im się dogonić w 37 minucie, gdy Michał Krygowski rzucił na 19:19. Z drugiego w tym spotkaniu prowadzenia (po 1:0 Błażeja Kawitkowskiego) miejscowi cieszyli się cztery minuty później, gdy Jakub Reichel rzucił na 22:21.

Mecz rozstrzygnął się w 59 minucie. Licealiści popisali się serią trzech trafień (Krygowski, Reichel, Kwiatkowski), po której zrobiło się 38:34 na ich korzyść. Potem z taką determinacją bronili przewagi, że kary otrzymali Przemysław Rosiak i Reichel.

- Krygowski, Zart, Reichel, Fonferek i Kwiatkowski są głównymi bohaterami tego sukcesu. Wygrana pozwala nam z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Dowodzi, że na własnym parkiecie powinniśmy podjąć walkę o dwa punkty z każdym rywalem - dodaje gdański szkoleniowiec.

Gdy przed tą kolejką analizowaliśmy szanse wybrzeżowych drużyn, to największe trzeba było przyznać Vetreksowi. Jednak niżej notowana przed tym spotkaniem od gospodarzy Tęcza Kościan nie odpuściła ani przez moment. O tym, jak wyrównany był mecz w Kościerzynie, najlepiej świadczy fakt, że żadnej z drużyn nie udało się uzyskać większej przewagi niż dwa trafienia. Na pięć minut przed końcem był ostatni remis (27:27). Potem Tęcza zdobyła dwa trafienia. Kontaktową bramkę na 30 sekund przed końcem uzyskał Artur Fischoeder. Ostatnia akcja także należała do miejscowych. Rywale ratowali się faulem. Rzut bezpośredni Janowskiego zatrzymał sie na murze.

- Bartek z 13 rzutów zdobył 12 bramek. Gdyby tak grał w każdym spotkaniu, bylibyśmy w... ekstraklasie. Przegraliśmy przez niefrasobliwość i słabszą skuteczność. Ponadto w końcówce sędziowie tak gwizdali, że czuliśmy się jakbyśmy grali na wyjeździe - przyznaje Krzysztof Kotwicki, trener Vetreksu Sokoła.

Z uczuciem niedosytu wrócili z Poznania elblążanie. Zdaniem Jerzego Kruszewskiego, końcowy wynik nie oddaje tego, co działo się na parkiecie. - W pierwszych dwudziestu minutach dyktowaliśmy warunki. Przegraliśmy, bo mieliśmy trzy krytyczne momenty. Prowadząc 6:3 mieliśmy trzy okazje na poprawiemoe wyniku, ale nie wykorzystaliśmy żadnej. Przy wyniku 11:11 nieodpowiedzialnie zachował się Robert Laskowski. Nie tylko w kontrze oddał piłkę rywalom, ale jeszcze zarobił karę. Z kolei po przerwie zbliżyliśmy się na 21:22. Potem kontry na remis nie wykorzystał Filip Korzeniowski. Jeszcze na trzy minuty przed końcem zagraliśmy każdy swego, ale doświadczony Grunwald nie dał się na ten numer złapać - relacjonuje kierownik Techtransu-Daradu.

W Żukowie największym sukcesem gospodarzy było to, że w ogóle zebrali skład i uniknęli drugiego walkowera w tych rozgrywkach. Udany debiut miał Szymon Nawrot, który zdobył pięć bramek. Wicelider tabeli nie miał żadnych kłopotów przy ul. Armii Krajowej.

- Olsztynianie to full zawodowcy. Na parkiecie była różnica dwóch klas - przyznaje Jan Trylski, kierownik KKKF.

SMS Gdańsk - Gwardia Koszalin 38:36 (15:17)
SMS: Kiepulski, Zimakowski - Fonferek 5, Jedziniak, Krieger 1, Krygowski 6, Kwiatkowski 7, Reichel 11, Rosiak, Stromski 2, Zart 6.
Vetrex Sokół Kościerzyna - Tęcza Kościan 29:30 (15:14)
VETREX: Struzik, Wójcik - Chyżyński 1, Fischoeder 5, Janowski 12, Jurkiewicz 3, Mielczewski, Okuniewski, Reichel 5, Tomaszewski 1, Werochowski, Żynda 2.
KKKF Żukowo - Traveland-Społem Olsztyn 22:43 (13:21)
KKKF: Szynszecki - Formela 1, Kardynał 2, Konop 5, Leśniczak 1, Nawrot 5, Predehl 6, Richert 1, Weiher, Weiner 1.
Grunwald Poznań - Techtrans-Darad Elbląg 30:26 (15:13)
TECHTRANS: Wróbel, Z. Korzeniowski - Babicki 7, Balawejder 1, Dąbrowski 4, Długosz, Januszewski 3, Kancelarczyk 1, F. Korzeniowski, Laskowski 3, Lenarczyk 4, Marzec 3, Masiak, Stypułkowski.

Pozostałe wyniki 13. kolejki:
Sparta Oborniki - Wolsztyniak 31;24 (12:10), AZS UZ Stelmet Zielona Góra - Gwardia Opole 26:21 (8:13).

1. Sparta 25:1 392-312
2. Traveland 23:3 425-316
3. Grunwald 17:9 366-351
4. Z. Góra 13:13 368-364
5. Gwardia K. 13:13 376-402
6. Gwardia O. 12:14 370-363
7. Wolsztyniak 11:15 361-361
8. Tęcza 11:15 366-384