I liga szczypiornistów

1 marca 2005 (artykuł sprzed 19 lat)
Musimy oswajać się z myślą, że z I ligą pożegnają się dwa pomorskie zespoły. W 15. kolejce atutu własnego parkietu nie potrafili wykorzystać piłkarze ręczni Vetreksu Sokoła Kościerzyna, KKKF Żukowo i SMS Gdańsk. Na domiar złego ci ostatni przegrali również rozgrywany awansem mecz z kolejnej serii gier. Od dna odbił się tylko Techtrans-Darad Elbląg. Podopieczni Ludwika Fonferka, którzy wygrali drugi mecz z rzędu nad strefą spadkową mają już pięć punktów przewagi.

Andrzej Lisiewicz, wicedyrektor SMS, przed derbowym spotkaniem z elblążanami najbardziej obawiał się absolwentów... SMS. I okazało się, że miał rację. Maciej Borsukowicz aż jedenaście razy posłał piłkę do miejscowej bramki! Co ciekawe, zbawienny wpływ na formę leworęcznego skrzydłowego ma... maska, którą chroni złamany nos. Z tą ozdobą elblążanin uzyskał już 20 bramek!

Wydawało się, że Techtrans zmiażdżył licealistów już na początku gry, odskakując na 4:1 i 8:3. Jednak akcje Przemysława Rosiaka i Jakuba Reichela pozwoliły jeszcze gospodarzom wrócić do gry. W 19 minucie zbliżyli się na 10:11. Minutę później było 12:12. Pierwszą połowę elblążanie zwieńczyli trzema trafieniami z rzędu. Borsukiewicza w ostrzeliwaniu bramki SMS wsparli Mariusz Balawejder i Robert Laskowski.

Po zmianie stron próbował jeszcze poderwać miejscowych Michał Krygowski, ale te wysiłki przyniosły tylko 18:20. Od 34 minuty przewaga przyjezdnych stopniowo wzrastała.

- Jeśli na przegraną z elblążanami byliśmy przygotowani, to z Gwardią było nas stać na zwycięstwo. Zresztą z przebiegu gry zasłużylismy co najmniej na remis - podkreśla Lisiewicz.

Mecz z Gwardią SMS rozpoczęła od prowadzenia 4:0, ale w jedenastej minucie było już 7:7. Potem gospodarze utrzymywali 1-, 2-bramkową przewagę aż do 38 minuty. Przyjezdni po raz pierwszy osiągnęli korzystny rezultat przy 20:19. Potem aż do końca prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Przy 29:29 karnego nie wykorzystał Reichel. W ostatniej minucie padły aż trzy bramki. SMS wyrównała na 32:32, a końcowy wynik ustalił Marcin Śmieszek. Można nawet powiedzieć, że kapitan Gwardii i Andrzej Matyszok wygrali w tym meczu, bo wspólnie zdobyli 21 bramek.

Dzień wcześniej gwardziści wywieźli komplet punktów z Kościerzyny. Dla Vetreksu był to już trzeci z rzędu przegrany mecz.

- Coś się zacięło, i to raczej w psychice... W tym meczu chłopcy chcieli bardzo. Długo prowadzili róznicą 2-3 bramek. Jednak gdy trzeba było złamać rywala ostatecznie, zawsze ktoś popełniał błąd i Gwardia podnosiła się. Nie będę się usprawieliwiał kłopotami kadrowymi. Są problemy z licencją dla Bartosza Panasa, jeden mecz musiał wisieć Kuba Tomaszewski, z powodu choroby nie zagrał jeden z naszych bramkarzy, a i Janowski, Chyżyński i Fischoeder nie byli dzisiaj w pełni zdrowi - przyznaje Krzysztof Kotwicki, trener Vetreksu.

Podobnie jak Gwardia i Techtrans, który przed tygodniem wygrał z Vetreksem, patent na pomorskie zespoły nm również Tęcza Kościan. Drużyna na półmetku wskazywana najczęściej jako ta, której kosztem mogą utrzymać się nasze zespoły, najpierw z tarczą wróciła z Kościerzyny, a teraz bez żadnych kłopotów zainkasowała komplet punktów w Żukowie.

SMS Gdańsk - Techtrans-Darad Elbląg 25:37 (14:18)
SMS: Zimakowski, Kiepulski - Fonferek 1, Garbacewicz, Krawczyk, Krieger, Krygowski 3, Kwiatkowski 4, Perwenis
2, Reichel 5, Rosiak 3, Stromski, Witkowski 1, Zart 6.
TECHTRANS: Wróbel, Z. Korzeniowski, Szczepanik - Babicki 9, Balawejder 6, Borsukowicz 11, F. Korzeniowski, Laskowski 4, Lenarczyk 2, Marzec 3, Masiak, Stypułkowski 1, Kancelarczyk, Sadowski 1.

KKKF Żukowo - Tęcza Kościan 20:43 (11:19)
KKKF: Szynszecki - Konop 9, Leśniczak 2, Masowa 3, Nawrot 1, Niewrzawa, Predehl 5, Richert, Weiher.

Vetrex Sokół Kościerzyna KS Gwardia Opole 23:26 (13:14)
VETREX: Struzik, Kac - Chyżyński 2, Fischoeder 2, Janowski 5, Jurkiewicz 3, Pepliński 1, Reichel 7, Werochowski 2, Żynda 2.

SMS Gdańsk - Gwardia Opole 32:33 (15:14)
SMS: Zimakowski, Kiepulski - Fonferek 3, Krygowski 2, Kwiatkowski 3, Reichel 10, Rosiak 3, Stromski, Witkowski 4, Zart 7.

Pozostałe wyniki 15. kolejki:
Traveland-Społem Olsztyn - Wolsztyniak 26:19 (12:13), Sparta Oborniki - Gwardia Koszalin 37:24 (15:14), Grunwald Poznań - AZS UZ Stelmet Zielona Góra 27:36 (13:17).

Opinie (2)

• troszke blad bo Sparta nadal jest na 1 miejscu mimo porazki w Olsztynie (u siebie wygrali wieksza iloscia bramek)