Inauguracja ekstraligi rugby. Ogniwo - Arka 31:3, Budowlani - Lechia 40:19

Po derbach Trójmiasta na inaugurację ekstraligi obie drużyny były zadowolone. Ogniwo Sopot (różowe koszulki) wygrało z bonusem, a Arka Gdynia zebrała pochwały za postawę w meczu przeciwko mistrzom POlski fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ogniwo Sopot pokonało na własnym boisku Arkę Gdynia 31:3 (14:3). Mistrzowie Polski na inaugurację ekstraligi sezonu 2019/2020 zainkasowali punkt bonusowy. Natomiast Lechia Gdańsk rozpoczęła sezon porażką w Łodzi z Master Pharm Rugby 19:40 (5:18).

Ogniwo Sopot

Arka Rugby

Lechia Rugby

Aktualizacja, 1 września, godz. 19:11

Master Pharm Rugby Łódź - Lechia Gdańsk 40:19 (18:5)
Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 9, Grzegorz Buczek 5, Dmytro Prodeus 5

LECHIA: Gigashvili (54 Kacprzak), Buczek (64 Olszewski), Tsivtsivadze (70 Witoszyński) - Smoliński, Kossakowski (61 Lademann) - Stolarz (45 M.Krużycki), Płonka, K.Krużycki - M.Bracik - Boczulak - Prodeus, Beśka (41 Kruszczyński), K.Bracik, Wesołowski (65 Górniewicz) - Wójtowicz

- Przez wgląd na historię nigdy nie możemy pozwalać sobie na słabsze momenty, musimy walczyć i zawsze zostawiać wszystko na boisku. Ten sezon z pewnością będzie lepszy, niż poprzedni - mówił nam przed startem sezonu ekstraligi rugby trener Lechii Jurij Buchało.
Wzmocniona takimi graczami jak: Gruzini Aleko GigashviliIrlaki Tsivtsivadze, młodzieżowy reprezentanci Ukrainy Dmytro ProdeusOleksandr Makar oraz Sebastian Stolarz i powracający do Gdańska Rafał Janeczko, drużyna biało-zielonych pojechała na teren wicemistrza Polski. Trzej pierwsi pojawili się w meczowym składzie, od razu w pierwszej piętnastce.

Ze względu na trwające obecnie spory, Master Pharm Rugby po wycofaniu się z rozgrywek KS Budowlanych, dostali od władz rozgrywek zakaz posługiwania się członem "Budowlani". Zagrali jednak w swoim stylu i pierwszą połowę wygrali 18:5. Po przerwie Lechia rzuciła się do ataku i po serii 14 pkt odbiła prowadzenie w 52. minucie (19:18). Niestety, tylko na chwilę. Do końca spotkania punktowali już wyłącznie gospodarze.

Rugbistom Lechii nie można było odmówić zaangażowania. Już po pierwszej połowie spotkania, swój udział w nim zakończył Sebastian Beśka. Udał się na badania do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu.

Ogniwo Sopot - Arka Gdynia 31:3 (14:3)
Punkty dla Ogniwa: Jakub Burek 10, Wojciech Piotrowicz 6, Władysław Grabowski 5, Oleksandr Czasowski 5, Dwayne Barrows 5
Punkty dla Arki: Szymon Sirocki 3

OGNIWO: Mokrecow (66 Zając), Karol (45 Rau), Bysewski (45 Marcin Wilczuk) - Graban, Anuszkiewicz (45 Kavtaradze) - Powała-Niedźwiecki, Burek (59 Wojtkuński), Grabowski - Plichta - Piotrowicz - Mrowca (75 Wołowczyk), Przychocki, Olszewski (53 Mariusz Wilczuk), Czasowski (63 Drewczyński) - Burrows

ARKA: Bartkowiak, Bojke, Kasperek - Ziętkowski, Zypper (75 Stojowski) - Kuzimski, Żarczyński (49 Witt), Gajowniczek - Szyc (79 Leman) - Bodrdowski - Wolszon (65 Siewert), Cichosz (75 Kalina), Hluskow (60 Rączkowski), Santowski - Sirocki

Nie było niespodzianki w meczu mistrza Polski z drużyną, która miejsce w ekstralidze przed wakacjami obroniła dopiero w barażu. Jednak z boiska oba zespoły mogli zejść z podniesionymi głowami, a obaj trenerzy nie kryli zadowolenia.

Ogniwo zrealizowało cel. Już w 2. minucie zdobyło prowadzenie, a po przerwie podążyło po punkt bonusowy należny za co najmniej cztery przyłożenia. Wygrana gospodarzy była niezagrożona do tego stopnia, że doszło do debiutu 18-latka. Na skrzydle zaprezentował się wychowanek klubu - Nikolas Wołowczyk.

Natomiast Arka mogła mieć satysfakcję, że uniknęła pogromu, które zdarzały jej się jeszcze w poprzednich rozgrywkach. Szczególnie przed przerwą, kiedy podstawowi zawodnicy mieli odpowiedni zasób sił, goście stawiali się jak mogli faworyzowanemu rywalowi. Do przyłożenia ostatecznie się nie podbili, a poprzestali na jednym celnym kopie z karnego Szymona Sirockiego. Trafił on przy wyniku 0:7.

Karol Czyż
Karol Czyż fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW:

Karol Czyż (Ogniwo Sopot):
Szybko zdobyte punkty nas chyba trochę uśpiły. Mieliśmy problemy z dokładnością, było też trochę błędów, nieco wkradło się nerwowości. Ale takie są te pierwsze mecze w sezonie. Najważniejsze, że wygraliśmy za 5 punktów, zrealizowaliśmy nasz cel i oby to samo udawało nam się w kolejnych spotkaniach.

Dla Arki duże słowa uznania, bo zagrała bardzo dobre zawody. Warto też podkreślić, że przez cały mecz toczyła się twarda walka, ale w sportowej atmosferze z obu stron.

Dariusz Komisarczuk
Dariusz Komisarczuk fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Dariusz Komisarczuk (Arka Gdynia):
Zaczęliśmy źle, szybko straciliśmy punkty, trochę niepotrzebnie. Jednak to tym niefortunnym początku chłopcy się zmobilizowali i zaczęli fajnie grać. Przede wszystkim dobrze bronili, starali się realizować założenia taktyczne. Widać było, że zespół uwierzył w siebie, młodzież okrzepła w poprzednim sezonie. Dzięki temu mogliśmy zagrać z mistrzami Polski z podniesioną głową, bez żadnych kompleksów.

Dlatego gratuluję chłopakom postawy w tym meczu, dziękuję za to, że zagrali serduchem. Doceniła to też miejscowa publiczność, która nawet przez chwilę nas nagradzała dopingiem. Dla nas taki wynik w Sopocie jest dużym osiągnięciem. Oczywiście jeszcze bardzo dużo pracy przed nami. Przede wszystkim ustępowaliśmy Ogniwu siłą w młynie. Nasza pierwsza linia grała bez zmiany przez cały mecz. Natomiast rywale na początku drugiej połowy zmienili wszystkich graczy na tych pozycjach i to od razu przełożyło się na grę.

9 ARKA GDYNIA 1 0 0 1 3:31 0

Przed sezonem z rozgrywek wycofali się KS Budowlani Łódź i w ekstralidze gra 9 zespołów. Zdegradowana zostanie najsłabsza drużyna, a ósma zagra w barażu ze zwycięzcą I ligi.

Tabela wprowadzona: 2019-09-01