Jak awans - to Nowiński

24 listopada 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Wojciech Nowiński po raz trzeci objął selekcjonerski ster narodowej młodzieżówki. W 1995 roku gdański szkoleniowiec doprowadził biało-czerwonych do czwartego miejsca w mistrzostwach świata, w 2002 roku był złoty medal w mistrzostwach Europy, a w kolejnym sezonie - siódme miejsce w MŚ...

- Teraz moim podstawowym zadaniem jest zdobycie awansu do turnieju finałowego mistrzostw świata. A nie będzie to łatwe zadanie. W eliminacjach, w marcu przyszłego roku zmierzymy się z Rosją, Francją i Gruzją. Awans przewidziany jest tylko dla zwycięzcy turnieju - informuje Wojciech Nowiński.

Nic zatem dziwnego, że na rywala do powtórnego debiutu gdański trener wybrał przeciwnika z najwyższej półki. W dodatku biało-czerwoni przyjęli gościnę Duńczyków.

- Ta reprezentacja to aktualny wicemistrz Europy, który złoty medal przegrał na własne życzenie. W finale z Niemcami, prowadząc siedmioma bramkami, Duńczycy zaczęli sobie żartować, co skończyło się dogrywką i szczęśliwą wygraną Niemców jedną bramką - dodaje Nowiński.

W Bramming Polacy przegrali oba mecze - 24:36 i 26:30. Uczestniczyło w nich pięciu szczypiornistów AZS AWFiS Gdańsk. - Wyniki nie są korzystne, ale z gry możemy być zadowoleni. W pierwszym meczu do 40 minuty prowadziliśmy wyrównaną walkę. Potem otrzymaliśmy trzy kary. W tym czasie rywale rzucili nam pięć bramek. W rewanżu jeszcze na 10 minut przed końcem prowadziliśmy dwiema bramkami. Pogrążyło nas kilka przestrzelonych rzutów i gospodarskie sędziowanie.

Z gdańszczan poprawnie zaprezentowali się Paweł Ćwikliński i Daniel Żółtak, który dołączył do nas ze zgrupowania seniorskiej kadry. W pierwszym meczu bardzo dobrze bronił Sebastian Sokołowski, ale drobna kontuzja nie pozwoliła mu wystąpić w rewanżu. Znacznie więcej oczekiwałem od Mateusza Jachlewskiego i Mieszka Nyćkowiaka, którzy zawodzili pod względem skuteczności, a ten drugi także w defensywie
- ocenia trener AZS AWFiS i młodzieżowej reprezentacji Polski.