Japoński mistrz na wykładach w Gdańsku

5 czerwca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Pomorski Okręgowy Związek Judo uhonorował wicemistrzynie Europy w turnieju drużynowym Monikę Chróścielewską i Małgorzatę Bielak, a także piątą zawodniczek podczas tego turnieju indywidualnie w wadze 78 kg, Darię Pogorzelec oraz ich trenerów. Na kolejne wyróżnienia dzielnie pracują gdańscy juniorzy i młodzieżowcy oraz gdyńscy weterani, którzy z mistrzostw świata przywieźli trzy medale. W poniedziałek kolejny wykład w Gdańsku poprowadzi Hiromi Tomita z Japonii.

Biało-czerwone tytuł wywalczyły pod koniec kwietnia w Wiedniu. W drodze do finału nasza drużyna po emocjonujących meczach w stosunku 3:2 pokonała Austriaczki, Ukrainki i Francuzki. Wszystkie walki w tych spotkaniach z naszych reprezentantek udało się wygrać tylko Bielak z AZS AWFiS Gdańsk (kategoria 58 kg) oraz Marcie Kubań (Gwardia Warszawa, 52 kg).

Dopiero w finale lepsze od Polek okazały się Włoszki, które triumfowały 4:1. Honorowy punkt dla naszej drużyny zdobyła Urszula Sadkowska (Gwardia Opole, +70 kg). Poza tymi zawodniczkami srebrne medale odebrały ponadto: Chróścielewska (AZS AWFiS Gdańsk, 63 kg) oraz Katarzyna Kłys (Judo Czechowice-Dziedzice, 70 kg).

Indywidualnie najbliżej podium z gdańskich judoczek była Pogorzelec. Niespełna 20-letnia zawodniczka Wybrzeże w walce o brąz nawet prowadziła z z Francuzką Lucie Louette po technice ocenionej na yuko, ale później otrzymała karę za pasywność, a następnie została zdyskwalifikowana i tym samym skończyła turniej wagi 78 kg na piątej pozycji.

Michał Kaczmarek, prezes POZJ w podziękowaniu za te sukcesy wręczył okolicznościowe statuetki gdańszczankom oraz ich trenerom klubowym Radosławowi Laskowskiemu i Tomaszowi Lisickiemu.

Ci szkoleniowcy z powodzeniem pracują również z młodzieżą, co potwierdzają wyniki m.in. VII Międzynarodowych Mistrzostw Łodzi, które były równocześnie Pucharem Polski juniorek i juniorów. W tych zawodach szczególnie zaimponował Filip Puzyr. Zawodnik Wybrzeża w w wadze do 73 kg wygrał pięć walk przed czasem i pewnie zdobył pierwsze miejsce, pozostawiając w pobitym polu w tej konkurencji aż 37 konkurentów.

Ponadto w turnieju, w którym startowało 268 uczestników z pięciu państw, w swoich kategoriach wygrywali: Damian Nasiadko (+100 kg), Halima Mohamed-Seghir (oboje Wybrzeże, 63 kg) oraz Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS, 52 kg).

Ponadto na podium stanęli: drugie miejsce - Sebastian Przybysz (73 kg), trzecie miejsca - Dominika Błach (oboje AZS AWFiS, 63 kg); Karolina Tałach (Wybrzeże, 70 kg) i Marta Labuda (Opty Gdynia, 78 kg).

Były również sukcesy w Młodzieżowym Pucharze Polski, który z udziałem ponad 200 zawodniczek i zawodników odbył się w Stalowej Woli. Kategorię 63 kg dubletem wygrały gdańskie akademiczki, Katarzyna Stasiecka przed Weroniką Mielcarek. Wagę wyżej najlepsza była ich koleżanka klubowa, Hanna Las (70 kg), a wśród najcięższych (+78) triumfowała Joanna Jaworska, również z AZS AWFiS.

Wśród panów akademicy zdominowali kategorię 81 kg, w której triumfował Błażej Mielcarek przed Kamilem Kozłowskim. Ponadto na podium stanęli: Tomasz Tałach (Wybrzeże, drugi +100) oraz Tomasz Domański (AZS AWFiS) i Damian Nasiadko (Wybrzeże), którzy zajęli trzecie miejsca w dwóch najcięższych kategoriach (100 i +100 kg).

Trójmiejskie judo wychowując przyszłych mistrzów nie zapomina również o tych byłych. Na zaproszenie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, w ramach projektu Unii Europejskiej - "Oliwska Kuźnia Olimpijczyków" przyjechał do Gdańska Hiromi Tomita. Japoński szkoleniowiec pracował w Polsce od 1968 roku i m.in. doprowadził do pierwszego medalu olimpijskiego w tej dyscyplinie dla Polski Antoniego Zajkowskiego (Monachium 1972).

- Obecnie Tomita pracuje na Uniwersytecie Stanowym w Puerto Rico, a Japońską Federację Judo reprezentuje jako wolontariusz, prowadząc zajęcia judo w wieli krajach świata. W Gdańsku w programie ma dwa otwarte wykłady pt. "System kształcenia trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego w Japonii" oraz "System selekcji do kadry Japonii w judo, system rywalizacji i szkolenia oraz przygotowania do Igrzysk Olimpijskich". Poprowadził również zajęcia z najmłodszymi adeptami judo z AZS AWFiS - podkreśla prezes Kaczmarek.

W najbliższy poniedziałek w godzinach od 8.00 do 10.00 z udziałem Tomity odbędzie się seminarium na macie w sali judo AWFiS przy ul. Górskiego, a w najbliższą środę o 15.00 japoński gość wygłosi w gdańskiej uczelni kolejny wykład.

Trójmiejscy weteranie nadal zaś zdobywają medale. W mistrzostwach świata masters w Budapeszcie triumfy święcili byli judocy Floty Gdynia. Złoto zdobył Jarosław Poździk (kategoria M3 do 100 kg, w której startowało 21 zawodników), srebro wywalczył Jacek Czarkowski (M4 + 100 kg, 15 zawodników), a brąz stał się udziałem Zbigniewa Kamińskiego (M4 90 kg, 23 zawodników). Niewiele do podium zabrakło Adamowi Poździkowi (M3 81 kg, 31 zawodników), który uplasował się na piątym miejscu.