Marta
29 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

VBW Gdynia

Dominique Canty (z piłką) przed rokiem z Lotosem zdobyła srebro, a dwa lata temu z Wisła złoto. W tym sezonie najwyraźniej może przymierzać się do uzupełnienia kolekcji o... brąz. Dominique Canty (z piłką) przed rokiem z Lotosem zdobyła srebro, a dwa lata temu z Wisła złoto. W tym sezonie najwyraźniej może przymierzać się do uzupełnienia kolekcji o... brąz.

Po pewnym zwycięstwie w sobotę, w niedziele koszykarki Lotosu PKO BP również nie dały żadnych szans ekipie Wisły Can-Pack Kraków. Gdynianki wygrały na własnym parkiecie 81:60 (24:8, 15:13, 24:22, 18:17). Po dwóch meczach w rywalizacji do trzech zwycięstw gdynianki prowadza 2:0. Aby zagrać w finale ligi muszą zrobić jeszcze tylko jeden krok. Trzeci i ewentualnie czwarty mecz odbędą się pod Wawelem.

LOTOS PKO BP: Catchings 25 (3x3), Beard 18 (2x3), Pawlak 12 (2x3), Snitsina 10, Matović 7, Tomiałowicz 3 (1x3), Podrug 2, Jujka 2, Leciejewska 2, Zawadka 0, Sosnowska 0.

WISŁA CAN PACK: Fernandez 27 (4x3), Gburczyk 7 (1x3), Pałka 6, Canty 6, Dupree 6, Kobryn 4, Maksimović 2, Skerović 2.

Pierwsze punkty zdobyła w drugim meczu Wisła Kraków, jednak krakowianki cieszyły się z prowadzenia jedynie kilkadziesiąt sekund. Tamika Catchings wraz z Alaną Beard wyprowadziły Lotos PKO BP na prowadzenie 11:2.

Gospodynie grały agresywnie w obronie, blokowały rzuty rywalek, utrudniały im rozgrywanie piłki same zaś grały niezwykle skutecznie. Punktowa przewaga gdynianek rosła błyskawiczne. Wisła próbowała rozmaitych wariantów gry, jednak starania Wojciecha Downara-Zapolskiego były bezskuteczne.

Pierwsze 10 minut gdynianki wygrały różnicą aż 16 punktów, w drugiej kwarcie wcale nie zamierzały rywalkom odpuszczać. Nadal walczyły z niesamowitym poświęceniem pod tablicami, szybko ustawiały się do obrony a ich ataki były dokładne i przemyślane.

Gdynianki zaczęły wreszcie przypominać ekipę, która dwukrotnie wywalczyła drużynowe wicemistrzostwo Europy i klubowe wicemistrzostwo świata.

W pierwszej połowie gdynianki rozbiły swoje rywalki dzięki o wiele lepszej skuteczności - Wisła trafiła tylko 6 rzutów z gry w ciągu 20 minut, gdynianki trafiały 15 razy.

Kolejne minuty meczu to pełna kontrola gdynianek nad przebiegiem spotkania. W 26 minucie spotkania wicemistrzynie Polski prowadziły już 56:32.

W zespole z Krakowa z gdyniankami próbowała walczyć jedynie Marta Fernandez, jednak w pojedynkę, mimo, że była najskuteczniejszą koszykarką niedzielnego meczu, nie mogła zagrozić ekipie Lotosu PKO BP.

W drużynie gospodyń kolejne świetne spotkanie rozegrała Catchings, dotrzymywała jej kroku Beard. Prowadzenie gdynianek było na tyle pewne i niezagrożone, że w końcówce meczu trener Jacek Winnicki zdecydował się ciężar prowadzenia gry powierzyć młodej, polskiej, piątce: Magdalena Leciejewska, Marta Jujka, Elżbieta Zawadka, Oliwia Tomiałowicz i Klaudia Sosnowska.