KGHM BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 89:91. Wygrana w ostatniej sekundzie dogrywki

mip.
14 lutego 2024, godz. 21:00
Opinie (12)

Rennia Davis została bohaterką VBW Arki, trafiając równo ze syreną i dając gdyniankom wygraną po dogrywce z wicemistrzyniami Polski. Rennia Davis została bohaterką VBW Arki, trafiając równo ze syreną i dając gdyniankom wygraną po dogrywce z wicemistrzyniami Polski.

VBW Arka Gdynia pokonała na wyjeździe lidera tabeli - KGHM BC Polkowice 91:89 (14:21, 21:22, 25:14, 17:20, d. 14:12) w meczu 19. kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet. Bohaterką została Rennia Davis, która w dogrywce zdobyła 10 z 14 punktów żółto-niebieskich, trafiając też rzut równo ze syreną, który dał zwycięstwo. Mecz zakończyła także z double-double. Kolejne spotkanie gdynianki rozegrają w sobotę, 17 lutego w Bydgoszczy.

Polkowice: Fraser 28 pkt (1x3 pkt, 9 zb.), Banaszak 19 (1x3), Friskovec 5 (8 as.), Piestrzyńska 5 (1x3), Gajda 3 (11 as., 6 st.) oraz Stanković 20 (14 zb.), Gertchen 5 (1x3), Kośla 4, Kulińska 0

VBW ARKA:Davis 24 (2x3, 11 zb.), Kastanek 15 (4x3), Wrzesiński 11 (7 as.), Borkowska 10, Miskiniene 10 (8 zb.) oraz Cowling 11 (1x3), Szymkiewicz 5 (1x3), Bazan 3 (1x3), Puter 2

Po ponad dwutygodniowej przerwie koszykarki VBW Arki Gdynia wróciły do ligowych rozgrywek. Podopieczne Philipa Mestdagha na wyjeździe mierzyły się z KGHM BC Polkowice. Dla gdynianek była to okazja, by jeszcze powalczyć o 2. miejsce po sezonie zasadniczym, tym bardziej, że gospodynie były osłabione, bowiem dzień wcześniej klub opuściła Stephanie Mavunga, która przeniosła się do Turcji.

Początek lepiej ułożył się dla polkowiczanek, które odskoczyły na 10:4, ale żółto-niebieskie nadrobiły tę stratę i po chwili był remis po 10. Błędy i słaba skuteczność - zaledwie 26 proc. - po stronie gdynianek zadecydowały, że premierową partię wynikiem 21:14 wygrały gospodynie.

VBW Arka Gdynia odpadła z Pekao SA Pucharu Polski. Kompleks akademiczek VBW Arka Gdynia odpadła z Pekao SA Pucharu Polski. Kompleks akademiczek

Przyjezdne nieco poprawiły skuteczność w drugiej kwarcie, ale wciąż pod tym względem wyraźnie lepsze były polkowiczanki. Pomimo tego, przewaga zespołu KGHM BC urosła tylko o jedno "oczko". Na nic zdał się fakt, że 9 koszykarek VBW Arki do przerwy miało już na koncie punkty, bo przegrywały 35:43. Po stronie gdynianek trudno było wskazać liderkę, która wzięłaby ciężar gry i punktowania na swoje barki, za to po stronie gospodyń wyróżniała się Liliana Banaszak. To ona otworzyła punktowanie po przerwie.

Na punkty skrzydłowej odpowiedziały Kamila Borkowska, a "trójkę" dorzuciła Marissa Kastanek i strata zmniejszyła się do pięciu punktów. Ta kwarta zdecydowanie należała do VBW Arki. Początkowo gdynianki trzykrotnie zbliżyły się na odległość jednego "oczka", a w 28. minucie doprowadziły do remisu po 55, gdy z półdystansu trafiła Magdalena Szymkiewicz. Natomiast pierwszy raz objęły prowadzenie po kolejnej "trójce" Kastanek.

Ostatnie 10 minut to żółto-niebieskie rozpoczynały mając 3 punkty więcej (57:60). Prowadzenie zmieniało się jednak, gdyż obie ekipy wymieniały się ciosami. Czuć było, że zarówno gospodynie i przyjezdne, odczuwały presję i na parkiecie pojawiło się sporo błędów. Na 92 sekundy przed końcem to jednak żółto-niebieskie prowadziły 77:73.

Wydawało się, że gdynianki mają zwycięstwo na wyciągnięcie ręki, ale popełniły bład 24 sekund, a to skrzętnie wykorzystały wicemistrzynie Polski i po rzucie Brianny Fraser było 77:77. O czas poprosił trener Mestdagh i ustawił ostatnią akcję. Równo ze syreną nie trafiła jednak Rennia Davis i potrzebna była dogrywka.

W niej skuteczniejsze okazały się gdynianki, a do zwycięstwa poprowadziła ich Davis. Amerykanka zdobyła 10 z 14 punktów dla VBW Arki, trafiając równo ze syreną. Davis zebrała piłkę po niecelnym rzucie Kastanek i spod kosza, wpakowała do obręczy.

Przeczytaj wywiad z Philipem Mestdaghiem Przeczytaj wywiad z Philipem Mestdaghiem

Gdyńskie koszykarki w sobotę, 17 lutego o godz. 18 zagrają kolejny wyjazdowy mecz. Ich przeciwniczkami będą zawodniczki Basketu 25 Bydgoszcz.

Wyniki 19 kolejki

• KGHM BC Polkowice - VBW ARKA GDYNIA 89:91 (21:14, 22:21, 14:25, 20:17, d. 12:14)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Basket Ekstraklasa Sp. zoo Bydgoszcz 81:74 (30:12, 14:24, 25:24, 12:14)
  • Ślęza Wrocław - MB Zagłębie Sosnowiec 74:60 (22:18, 18:13, 18:16, 16:13)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 47:70 (8:12, 18:22, 6:20, 15:16)
  • MKS Pruszków - Polonia Warszawa 70:81 (18:20, 17:25, 11:24, 24:12)
  • pauza: Energa Polski Cukier Toruń