Kamińska z brązem

8 grudnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat)
Beata Kamińska zdobyła brązowy medal podczas drugiego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie. Pływaczka AZS AWFiS Gdańsk zajęła trzecie miejsce w Helsinkach na dystansie 200 metrów stylem klasycznym. Tym samym poprawiła się w stosunku do eliminacji, w których była czwarta. To szósty medal biało-czerwonych w tych zawodach.

W finale 200 metrów "żabką" popłynęły dwie Polki. Akademiczka poprawiła się o blisko dwie sekund względem kwalifikacji. Czas 2:24.87 dał gdańszczance, wychowanej w Słupsku, brąz. Lepsze były tylko Brytyjka Kirsty Balfour - 2:21.82 i Niemka Anne Poleska - 2:23.12. Iwona Prądecka zajęła z czasem 2:26.76 szóstą pozycję.

Piątek nie był tak udany dla biało-czerwonych jak inauguracyjny czwartek. Pierwszego dnia zmagań Polacy zdobyli pięć medali, w tym dwa złote. Na najwyższym stopniu podium stanęły Otylia Jędrzejczak i Katarzyna Baranowska, drugi był Przemysław Stańczyk, a brąz zdobyli: Aleksandra Urbańczyk i Paweł Korzeniowski. "Oti" tytuł mistrzowski okrasiła rekordem Europy (2:04.94) na dystansie 200 m stylem motylkowym. To rezultat 2.04,94 o 0,9 gorszy od rekordu świata Chinki Yang Yu. Od sześciu lat żadna zawodniczka nie była w stanie poprawić rekordu Europy Niemki Anniki Mehlhorn z ME 2000.