• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kandydat na Ligowca Roku 2019. Piotr Stokowiec: Podtrzymać dumę, mimo trudności

Jacek Główczyński
30 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 15:03 (30 stycznia 2020)

Lechia Gdańsk

Piotr Stokowiec został uznany najlepszym gdańskim trenerem minionego roku. Czy w plebiscycie na Najlepszego Ligowca 2019 roku w Trójmieście poprawi miejsce z ostatniej edycji, w której był drugi? Głosujcie do 2 lutego. Piotr Stokowiec został uznany najlepszym gdańskim trenerem minionego roku. Czy w plebiscycie na Najlepszego Ligowca 2019 roku w Trójmieście poprawi miejsce z ostatniej edycji, w której był drugi? Głosujcie do 2 lutego.

- Kibice wiedzą, jaki jest nasz potencjał. Potrafią realnie ocenić nasze możliwości budżetowe, finansowe czy czysto sportowe. Chciałbym podtrzymać, żeby byli dumni z tej drużyny, nawet pomimo trudności. Będzie to oznaczało, że maksymalnie wykorzystujemy swój potencjał i gramy na odpowiednim poziomie - deklaruje Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk, który na piątek, 31 stycznia o godzinie 10, zaplanował ostatni sparing przed inauguracją ekstraklasy ze słowackim SKF Sereď. To jednocześnie ostatnia rozmowa w cyklu wywiadów z finalistami 8. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca Roku 2019 w Trójmieście. Głosowanie trwa do 2 lutego.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2019


Aktualizacja, godz. 15:03

O godzinie 15 piłkarze Lechii rozpoczęli jeden z ostatnich treningów podczas zgrupowania w Turcji. Wśród trenujących nie ma Lukasa Haraslina. Słowacki skrzydłowy otrzymał zgodę na wcześniejsze opuszczenie Belek. Jego pozyskaniem zainteresowane są: włoskie Sassuolo oraz belgijski Standard Liege.

Gdańsk klub oficjalnie nie odnosi się do spraw związanych z transferem piłkarza, który z Lechią ma ważny kontrakt do 30 czerwca 2021 roku. Jednak nie jest to niespodzianka. Zgodę na odejście Słowak miał od ubiegłego lata. Czekano na satysfakcjonującą ofertę. Gdy przyszła, wyrażono zgodę na wyjazd, mimo że obsada na skrzydłach jest kiepska. Z powodu dolegliwości natury kardiologicznej nie trenuje Żarko Udovicić.Jacek Główczyński: Rok 2019 był na pewno najlepszy w historii Lechii Gdańsk. Czy również w pańskiej karierze sportowej?

Piotr Stokowiec: Gra się po to, żeby wygrywać i zdobywać trofea. To historyczny dla klubu i najlepszy rok dla mnie. Nie byliśmy faworytem, a zdobyliśmy medal, Puchar i Superpuchar Polski. Mimo iż był to dla mnie i klubu najlepszy rok, to nie udało mi się zostać nominowanym do nagrody trenera roku tygodnika "Piłka Nożna".

Które wydarzenie z 2019 roku najbardziej utkwiło panu w pamięci i dlaczego?

Zdecydowanie finał na Stadionie Narodowym. Pół stadionu biało-zielone, atmosfera, niesamowite emocje i przeżycia. Dodatkowo feta na Głównym Mieście to były piękne i niezapomniane chwile. Jest takich momentów więcej, jak np. mecz w Szczecinie, który cztery kolejki przed końcem zapewnił nam trzecie miejsce.

Plebiscyt na Najlepszego Ligowca 2019 Roku - głosuj do 2 lutego, wyniki po dwóch tygodniachA o którym chciałby pan zapomnieć? 

Są takie, ale nie będę ich wymieniać. Na pewno końcówka roku nie była dla nas dobra.

Jakie czynniki sprawiły, że Lechia przeszła taką metamorfozę i z drużyny, która w 2018 r. broniła się przed spadkiem, rok później była w ścisłej ligowej czołówce?

Potrafiliśmy zainspirować zawodników do bycia lepszymi i do działania. Wytworzyliśmy atmosferę pracy. Zawodnicy pokazali głód tego, że chcą iść do przodu i coś osiągnąć. To był główny powód. Dokonaliśmy także kilku nieoczywistych decyzji personalnych. To wyszło drużynie na dobre.

Czy był jakiś mecz, moment przełomowy, po którym wiedział trener, że pójdziecie tak mocno do góry?

Budowaliśmy się z każdym meczem. Już od pierwszego spotkania w Białymstoku, gdzie wygraliśmy 1:0. Gry kontrolne nam fajnie wychodziły i pierwszy mecz to potwierdził. To się czuło, zawodnicy byli naładowani, tworzyli fajną paczkę i nakręcaliśmy się z meczu na mecz. Dodatkowo potrafiliśmy przezwyciężyć trudne momenty, bo takie też były.

Lechia Gdańsk pokonała w sparingu w Turcji drużynę wycenianą na 75 mln euroCzy zdobycie Pucharu Polski i trzeciego miejsca w ekstraklasie to był szczyt możliwości Lechii w poprzednim sezonie? 

W tamtym momencie tak. Proszę mi wierzyć, że kontuzje: Araka, Sobiecha, Wolskiego czy Lipskiego wybijały nas z rytmu. Dodatkowo terminarz nie był dla nas dobry. Po czwartkowym finale pucharu już w niedzielę graliśmy w Krakwie. To nam nie sprzyjało. Dlatego uważam, że wycisnęliśmy bardzo dużo. Cieszę się, że obroniliśmy tę pierwszą trójkę. Nie jestem minimalistą, ale potrafię realnie ocenić potencjał drużyny. Ten sezon pokazuje, jak trudno jest powtórzyć sukces.

Bogatszy o dzisiejszą wiedzę, czy coś by pan zrobił teraz inaczej, lepiej na finiszu poprzedniego sezonu? 

Nie. Nie mieliśmy już amunicji. Podjęliśmy mnóstwo dobrych decyzji personalnych. Nie mam poczucia, że zrobiłbym coś inaczej. Poruszaliśmy się z precyzją skalpela i wszystko było skrojone na miarę. Ktoś może mieć odmienne zdanie, ale tego się nigdy nie dowiemy.ConradoKristers Tobers - czy są to piłkarze, którzy są zdolni rywalizować od razu o pierwszą "11", czy będą przygotowywani, by wejść do niej w nowym sezonie, gdy trzeba będzie zastąpić niektórych z dotychczas podstawowych piłkarzy?

Są perspektywiczni i w sparingach pokazują się z dobrej strony. Nie da się ukryć, że kadra jest mniejsza personalnie i stąd też mają trochę łatwiej. Cieszę się z tych transferów, bo wzmacniają rywalizację. Mimo ich młodego wieku i skromnego doświadczenia pokazują się z dobrej strony. Pokazują fajną mentalność, a i też osobowość. Conrado przyjechał do nas z innego kontynentu i słabo porusza się językowo, ale nawet w jego oczach widać, że bardzo chce.

Który z młodych piłkarzy, którzy niedawno dołączyli do drużyny z rezerw lub juniorów, może stać się kolejnym Karolem Filą bądź Tomaszem Makowskim i poważnie włączyć się do rywalizacji o miejsce w "11"?

Wygląda na to, że wszyscy będą blisko meczowej "20", ale nie chciałbym bawić się w wyrokowanie. Młodzi fajnie się pokazują, jest nadzieja na to, że będą szli w górę. Żaden młody zawodnik nie traci na pracy z naszym sztabem. Jednak wiele zależy od nich. Czy udźwigną ciężar pod względem fizycznym, taktycznym czy mentalnym? Nie dołączę do chóru ferujących wyroki, że ktoś fajnie się prezentuje technicznie i od razu świetlana przyszłość przed nim. Jeszcze długa droga. Trzeba zauważyć, że na obozie jest 14 zawodników rocznika 1998 i młodszych, a więc młodzieżowców, a 11 z nich to rocznik 2000 i młodsi.

Jacek Grembocki ocenia aktualną sytuację w Lechii GdańskJakie zadania do wypełnienia postawił pan przed drużyną w okresie przygotowawczym?

Chcielibyśmy poprawić organizację gry oraz sprawić, że zawodnicy i cała drużyna będą się rozwijali. Ofensywa jest ładna dla oka, ale czasem nie jest skuteczna tak jak w zeszłym sezonie. Chcemy rozwijać zawodników pod tym względem i dzięki temu nasza gra będzie ciekawsza dla kibiców. Zdaję sobie sprawę z ciężaru, jaki jest w Lechii. To jest taki klub, stadion i miasto, gdzie wymagana jest przyjemna dla oka gra, która przyciągnie ludzi i też bierzemy to zawsze pod uwagę. Oczywiście chcemy punktować, wygrywać i zdobywać trofea, ale chcielibyśmy to robić poprzez fajną dla oka grę. Niezwykle trudno jest to połączyć, ale mamy to z tyłu głowy. Chcielibyśmy mieć wyniki sportowe, ale osiągane w fajnym dla oka stylu.

O co Lechia walczyć będzie w rundzie wiosennej? 

Po tych sporych przeobrażeniach i po liczbie młodych zawodników wprowadzanych do zespołu na pewno pierwszym celem jest awans do pierwszej "8" oraz do kolejnych rund Pucharu Polski. Ogranych zawodników jest mało i nie sięgamy pamięcią do maja, tylko skupiamy się na kolejnych miesiącach i dobrej pozycji wyjściowej przed decydującymi meczami w rundzie finałowej.

Żarko Udovicić: Jesienią to nie byłem ja. Wróciłem mocniejszyCzy tylko wynik sportowy będzie wyznacznikiem tego, czy ten sezon będzie udany, czy nie dla Lechii, czy też ważne będą również inne względy, jak np. promocja kolejnych młodych zawodników, czy transfery zagraniczne, na których klub będzie mógł zarobić, a może wzrastająca frekwencja na trybunach?

Wszystkie te czynniki są ważne. Tak jak powiedziałem, zależy nam na rozwoju drużyny i klubu, a także na przyciągnięciu ludzi na stadion, właściwiej ocenie potencjału i wykorzystaniu tego. Chcemy promować nowych zawodników. Połączyć te elementy i przerodzić to w sukces sportowy. To jest duże wyzwanie. Zdajemy sobie sprawę, że po takim roku jak poprzedni ten sezon jest wielkim wyzwaniem. Myślimy wynikowo, ale też pracujemy nad efektywnością i efektownością gry. Chcemy się rozwijać, wprowadzać nowych młodych zawodników i zdajemy sobie sprawę z tego, że klub musi sprzedawać piłkarzy. Chcielibyśmy, żeby klub na tym zarabiał, żebyśmy mogli kupować nowych, rozwijać ich i przy tym przyciągać jak największą grupę kibiców na stadion.

W wywiadzie po zakończeniu poprzedniego sezonu powiedział pan: "Oby kibice byli z nas dumni". Co teraz może pan obiecać sympatykom biało-zielonych? 

Dalej chciałbym, żeby kibice byli dumni i potrafili ocenić naszą pracę. Fani wiedzą, jaki jest nasz potencjał. Potrafią realnie ocenić nasze możliwości budżetowe, finansowe czy czysto sportowe. Dlatego chciałbym to podtrzymać - żeby byli dumni z tej drużyny, nawet pomimo trudności. Będzie to oznaczało, że maksymalnie wykorzystujemy swój potencjał i gramy na odpowiednim poziomie. Kibice przychodzą na stadion nas wspierać, są z nami na dobre i na złe. Historia Lechii to nie tylko jeden czy dwa sezony, ale 75-letnia tradycja i czasami trzeba zrobić krok w tył, żeby zrobić dwa do przodu. Ja bym chciał być uczciwy wobec kibiców i wspólnie przezwyciężać przeciwności, a także sprawiać takie niespodzianki w lidze. Lechia nie jest faworytem pod względem budżetu czy zawodników, ale w zeszłym sezonie udało nam się osiągnąć fajne rezultaty. Gramy dla kibiców i dla mnie ważniejsze od mistrzostwa Polski byłoby zapełnienie tego stadionu na każdym meczu. Wówczas zawodnikom grałoby się łatwiej i kolejne sukcesy stałyby się faktem.

Piotr Stokowiec: Oby kibice byli z nas dumni - wywiad, do którego pytania nadsyłali czytelnicy Trojmiasto.plZawodnik

Piotr Stokowiec

Piotr Stokowiec

ur.
1972
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Kluby sportowe

Opinie (93) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Trenerze (3)

  Gratulacje i wytrwałości życzę ... Nie jeden by już to walnoł w piz... A pan trwa:)

  • 75 9

  • Bo hajs dobry zarabia. Tak serio to on też ma raczej Lechię głęboko... (1)

   • 3 15

   • Jak dobrze trenuje, to niech zarabia

    A ty głosuj na swojego Smółkę

    • 16 0

  • Trenowanie i przychodzenie na mecz czasami jest bez sensu ...

   Skoro jak nie mają płacone i grają na luzie byle pobiegać 90 minut.

   • 2 9

 • Jesli chodzi o poprzedni sezon (2)

  Mielibysmy mistrza gdyby trener zostawil Peszkina i Marco. Na koniec sezonu byla za waska lawka.

  • 18 46

  • A co ma tu trener do gadania? (1)

   • 3 3

   • To wlasnie trener

    Wyrzocil Marco ktory mial 0.6 gola na mecz i Peszkina przez co zabraklo nam punktow do mistrza.

    • 0 1

 • (2)

  Dumni z tej drużyny, tak widzi oczami kibiców trener Stokowiec. Czy oby nie przesadził. Z Lechii kibice zawsze będą dumni, z Lechii!

  • 30 10

  • Z czego mam być dumny w tym sezonie? Z tego, że płacac 50zł za bilet oglądam totalną nieporadność w ataku i brak woli walki?

   Albo zastanawiam się czy im się chce grać czy im zapłacili? To nie tak powinno wyglądac

   • 6 8

  • Jak na dziś to z tej drużyny i w tym sezonie nie możemy być dumni.Przegrane mecze w stylu uwłaczającym kibicom.
   Jest jeszcze czas na poprawę opinii, czekamy.

   • 1 2

 • Trener Stokowiec (2)

  Gdzie Lechia byłaby z tym trenerem, gdyby w klubie był prezes z prawdziwego zdarzenia?
  Wiosna nie zapowiada się łatwa. Brak drugiego napastnika. Bałagan organizacyjny w klubie. Bez względu na końcowy wynik w tym sezonie, uważam Pana za prawdziwego fachowca. Powodzenia trenerze!!!

  • 71 5

  • Najbardziej nieprofesjonalny w tym klubie jest prezes. Właściciel tez nie lepszy jeżeli na to pozwala. (1)

   Niegospodarność.

   • 19 1

   • Znajdz lepszego prezesa i bogatrzego sponsora (właściciela).Wybierz lepszy zarząd.Też jestem za !!!.

    • 6 6

 • Jestem dardzo dumny że ma

  • 12 2

 • jestem (1)

  P Piotrze dziekuje za wytrwalosc i za to co sie wyprawia w mym pieknym klubie ja jako kibic zawsze jeste za lechia i prosze pana mimo tych klud ktore panu pod nogi podkladaja prosze byc z nami dziekuje bardzo marek

  • 31 5

  • Prof.Bralczyk LG

   ( kłód ) - kłoda

   • 6 2

 • Po frekwencji i zaangażowaniu piłkarzy w ostatnim meczu (0-3) nie ma powodów do dumy (2)

  Do niedawna udawało się uzbierać pełen stadion i bić rekordy frekwencji. Mimo iż sukcesów wtedy nie było. Wtedy się dało a teraz się nie da? Jak kibica klub ma w d*pie i stawia mu pod nogi kłody tak by został w domu a nie szedł na stadion to nie ma się co dziwić ze jest tak a nie inaczej. Teraz przychodzą tylko najbardziej zagorzali kibice. Wystarczy spytać czemu przychodzą? Przychodzą się spotkać w swoim gronie, pogadać a nie koniecznie oglądać tych parodystow na boisku.

  • 37 5

  • Dokładnie też chodzę spotkać się ze starymi znajomymi. Boisko to drugorzędna sprawa mało kto zwraca uwagę na to co tam się (1)

   • 2 4

   • A my ze znajomymi spotykamy się na meczach, bo mamy biało zieloną krew, kibicujemy, dopingujemy ale też spotykamy się w barach by przy piwie porozmawiać o Lechii i du..e Marynie.

    • 9 0

 • Brawo Stoki

  • 26 7

 • Tak (1)

  Tak panie ładny
  Utrzymasz ale w innym zespole bo jeśli dostaniesz w plecy kilka meczy - a dostaniesz to prezes zrzuci na ciebie winę i cię porzegna
  Zasadniczo ja już teraz mówię do widzenia więcej Pan już nie ugrasz

  • 17 28

  • Zobaczysz śledziu

   na derbach!!!!!!

   • 0 1

 • Opinia wyróżniona

  Trzeba odzyskac kibiców a potem o nich mówić. (4)

  Lechia to już garstka najwierniejszych fanów i trochę dzieciaków co nie znają rzeczywistosci

  • 38 24

  • Bog Honor Ojczyzna. (3)

   Nie znają też historii.Bo Lechia to Bastion Prawicy.

   • 7 10

   • (1)

    Bób,homar,włoszczyzna

    • 5 9

    • Nasza Arka

     wierna na zawsze POstkomunie i tradycji PRL-u.

     • 5 1

   • pisiory

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
8% Górnik Łęczna
27% REMIS
65% LECHIA Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
5 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
6 GKS Tychy 27 14 3 10 35:31 45
7 Wisła Kraków 27 11 9 7 49:33 42
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 27 10 5 12 38:43 35
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 27 9 4 14 22:33 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 27 7 8 12 32:38 29
16 Resovia 27 7 4 16 28:49 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 27 4 9 14 21:43 21
18 Zagłębie Sosnowiec 27 2 8 17 16:43 14
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 27 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:1 (1:0)
 • Motor Lublin - ARKA GDYNIA 2:2 (2:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
 • Resovia - Stal Rzeszów 0:2 (0:1)
 • GKS Katowice - Odra Opole 1:3 (0:1)
 • Wisła Płock - Wisła Kraków 1:1 (0:0)
 • Chrobry Głogów - Miedź Legnica 0:0
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa 1:2 (0:1)
 • Znicz Pruszków - GKS Tychy 2:3 (1:0)

Ostatnie wyniki

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 28 61 67.9%
2 Łukasz Gawlik 28 59 57.1%
3 Miś Beżuś 28 57 67.9%
4 Mariusz Kamiński 28 56 60.7%
5 Mirosław P. 28 55 64.3%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane