Wiadomości

Kandydat na Ligowca Roku 2019. Karol Czyż: Spełnienie marzeń

Ogniwo Sopot

Karol Czyż w 2019 roku odniósł największy sukces w trenerskiej karierze. Doprowadził Ogniwo Sopot do tytułu mistrza Polski w rugby w odmianie 15-osobowej.
Karol Czyż w 2019 roku odniósł największy sukces w trenerskiej karierze. Doprowadził Ogniwo Sopot do tytułu mistrza Polski w rugby w odmianie 15-osobowej. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

- Bardzo się cieszę się z faktu, że w ogóle udało mi się znaleźć w tym gronie. Patrząc na nazwiska, jest tutaj top trójmiejskiego sportu. Mam satysfakcję, że doceniono tak mnie, jak i wyniki drużyny. To bardzo ważne dla rugby - mówi Karol Czyż, trener mistrzów Polski, który po 16 latach przerwy przywrócił tytuł dla Ogniwa Sopot. To kolejny kandydat do tytułu Najlepszego Ligowca Roku 2019 w Trójmieście. Cykl wywiadów rozpoczęliśmy z żużlowcem Krystianem Pieszczkiem, a 16 stycznia o godz. 12 zapraszamy na rozmowę z Mateuszem Wróblem, piłkarzem ręcznym Torus Wybrzeża Gdańsk. Głosowanie w plebiscycie trwać będzie do 2 lutego.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2019


Jacek Główczyński: Gdy zdobywa się mistrzostwo Polski, pewnie nie myśli się, czy coś w zakończonym roku można było zrobić lepiej?

Karol Czyż: Na pewno, tym bardziej że złoto zdobyliśmy po finale, w którym nie brakowało dramaturgii. Przyznam się, że nie spodziewałem się, że ten mecz rozstrzygniemy w taki sposób, zdobywając zwycięskie punkty z drop-goala. Nas takie zakończenie kosztowało wiele nerwów, ale dla popularyzacji rugby to dobrze. Gdy są emocje i dobre wyniki, ludzie chętniej przychodzą na trybuny.

Czy macie pomysły, co - oczywiście poza awansem do kolejnego finału - możecie zrobić, aby tych kibiców było coraz więcej?

Na pewno kolejnym impulsem sportowym byłoby zorganizowanie meczu reprezentacji Polski w Sopocie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie tylko samymi meczami możemy zachęcić do rugby. Wiemy, że to trudna dyscyplina do oglądania, trzeba trochę się na tym znać, by wiedzieć, co dzieje się na boisku. Dlatego my też musimy wychodzić do ludzi. Na przykład poprzez udział w akcjach charytatywnych, zajęciach edukacyjnych itp.

Czym dla pana osobiście było zdobycie tytułu mistrza Polski?

To spełnienie sportowych marzeń. Jednocześnie efekt mojej już dziewięcioletniej pracy z drużyną. Mam tym większą satysfakcję ze złota, gdyż wiem, że wyprzedziliśmy kluby, które dysponowały większymi budżetami. Naszą siłą była stabilizacja, byliśmy świadomi tego, co chcą zrobić zawodnicy, którzy grali na odpowiednim poziomie, a także atmosfera.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2019 w Trójmieście. Jak głosować i pełna lista nominowanychPo takim sukcesie przychodzą myśli, że szkoda, iż nie uprawiamy jednak bardziej popularnej, a tym samym lepiej opłacanej gry zespołowej?

Już przywykliśmy, że w Polsce zawsze najpopularniejsza będzie piłka nożna, a i w innych grach zespołowych będą większe pieniądze niż w rugby. Dlatego nie narzekamy. Doceniamy inne wartości niż finansowe, które możemy zyskać w naszej dyscyplinie. Na pewno nawiązuje się tutaj przyjaźnie, a także możemy zwiedzać świat, stykać się z zespołami, które funkcjonują w zupełnie innym kręgu kulturowym i mają inne tradycje.

Trzecia połowa to też rugbowy unikat?

Dokładnie. Spotkanie obu drużyn po meczu pokazuje, jaki mamy do siebie szacunek. To, co było na boisku, kończy się wraz z końcowym gwizdkiem. Potem w koleżeńskiej atmosferze jest czas właśnie na wymianę doświadczeń.

Karol Czyż - wywiad z trenerem Ogniwa Sopot, do którego pytania nadesłali czytelnicy Trojmiasto.plRugbiści nie grają w europejskich pucharach. Czy zatem zdobycie mistrzostwa Polski nie jest swoistym sufitem, którego już nie przebijecie, a co najwyżej możecie się tam znaleźć jeszcze raz?

No tak, ale też wiemy, że nic nie jest dane raz na zawsze. Czasami o tym, czy będziesz mistrzem, czy nie zdecydują szczegóły. Nie wszystko można wytrenować i zaplanować. Mamy do czynienia przecież z ludzkimi organizmami. Niekiedy komuś zadrży ręka czy noga i zdawałoby się, że pewne punkty jednak nie padają. Nie zmienia to faktu, że każdy zawsze chce wygrywać. A emocje temu towarzyszące są podobne bez względu na to, czy gra się o mistrzostwo świata, Polski, czy jest to turniej dzieci. Cel jest zawsze ten sam, aby po meczu to moja drużyna mogła się cieszyć.

Z racji tego, że rugby nie jest w Polsce dyscypliną zawodową, często musi pan iść na kompromis i na treningach nie realizuje pan tego, co trzeba, by gonić najlepszych w Europie?

To prawda, że zawodnicy Ogniwa nie są zawodowcami, ale tak oni, jak ja do tego, co robimy, podchodzimy profesjonalnie. W naszej dyscyplinie też sukcesów nikt nie rozdaje za darmo. Trzeba to poprzeć solidną pracą. I nie tylko chodzi o zagadnienia taktyczno-techniczne związane z rugby. U nas treningi są wielopłaszczyznowe. Poza grą w rugby, treningami w siłowni, czy bieganiem są też elementy z innych dyscyplin, na przykład zapasów czy judo. Gramy też w inne gry kontaktowe, takie jak piłka ręczna czy hokej. Jednak oczywiście jak każdy trener obserwuję swoich podopiecznych i wiem, kiedy trzeba im odpuścić, a kiedy podkręcić intensywność zajęć.

W innych dyscyplinach często motywacją do rozwoju talentu jest perspektywa wyjazdu zagranicznego. W rugby w ostatnich latach na ogół wyjeżdżają młodzi zawodnicy. Dla bardziej doświadczonych ligowców to nie jest już atrakcyjne?

Starsi zawodnicy na ogół mają już poukładane życie. Wielu z nich jest po studiach, mają rodziny, pracują. Rugby staje się wówczas dla nich dodatkiem, ale takim, który nadaje też sens życiu, bo można pobyć w fajnej grupie ludzi i robić to, co się lubi. Ale oczywiście mamy też rugbistów, którzy próbują zaistnieć za granicą. Choćby znani z gry w Ogniwie: Craig Bachurzewski czy Adam Piotrowski grają na bardzo wysokim poziomie w Szkocji. Dzięki temu mogą utrzymywać się z rugby.

Ogniwo Sopot - Budowlani Łódź 27:24. Przeczytaj relację, zobacz galerię foto z finału rugby 2019Rok 2013. Karol Czyż na rękach rugbistów Ogniwa Sopot po awansie drużyny do ekstraligi.
Rok 2013. Karol Czyż na rękach rugbistów Ogniwa Sopot po awansie drużyny do ekstraligi. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Reprezentacja Polski od lat tkwi na trzecim poziomie europejskich rozgrywek. Nie denerwuje pana ta stagnacja, tym bardziej że jest pan także asystentem selekcjonera biało-czerwonych?

Na awans nie jesteśmy przygotowani i nie tylko chodzi o sprawy sportowe. Dla mnie osobiście bez względu, na jakim poziomie będzie grała reprezentacja, to zawsze możliwość bycia w kadrze będzie ogromnym zaszczytem, wydarzeniem, o którym do końca życia można opowiadać wnukom. Każdy mecz bez względu na to, czy wygrany, czy przegrany, ma też swoje wartości. Na przykład jesienią cieszyliśmy się z wygranej ze Szwajcarią, której przez kilka lat nie mogliśmy ograć. Natomiast gdy mierzymy się z Holandią, Niemcami czy Portugalią to dla nas okazja, aby w bezpośredniej konfrontacji przekonać się, w którym miejscu jesteśmy. Z kolei pojedynki z Ukrainą są jak derby, bo wielu tych zawodników na co dzień gra w naszej ekstralidze. Z kolei wychodząc na mecz z Litwą, musimy mieć się na baczności, bo wiemy, jak wielką wartość dla tej nacji ma każde zwycięstwo nad Polską.

By być przygotowani do gry z najlepszymi, trzeba znaleźć jeszcze więcej zagranicznych rugbistów, którzy przyznają się do polskich korzeni, czyli po prostu wyłożyć znacznie więcej pieniędzy niż obecnie?

Pieniądze są potrzebne, ale nie na zagranicznych zawodników, ale by budować akademie rugbowe w kraju, najlepiej o zasięgu regionalnym, oraz szkolić jak najwięcej i w jak najlepszych warunkach polską młodzież. W sporcie pod względem finansowym są raz lepsze, raz gorsze lata. W Sopocie na przykładzie siatkarek doświadczyliśmy, że gdy były pieniądze, to były gwiazdy, a kiedy środki się skończyły, to i przestała istnieć drużyna. Natomiast gdy sami szkolimy, to zawsze będziemy mieli z kim grać.

Jakie ma pan aspiracje na 2020 rok, zaczynając może od plebiscytu na "Najlepszego Ligowca Roku 2019 w Trójmieście"?

Już bardzo cieszę się z faktu, że w ogóle udało mi się znaleźć w tym gronie. Patrząc na nazwiska, jest tutaj top trójmiejskiego sportu. Mam satysfakcję, że doceniono tak mnie, jak i wyniki drużyny Ogniwa. To bardzo ważne dla rugby.

Inne cele i zamierzenia na ten rok?

W ekstralidze z Ogniwem walka o jak najwyższe miejsce. Z reprezentacją wiosną chcielibyśmy wygrać co najmniej dwa z trzech czekających nas meczów. Natomiast prywatnie życzyłbym sobie, aby udało się znaleźć jak najwięcej czasu dla rodziny. Nie jest to łatwe, gdyż poza pracą w klubie i reprezentacji jestem także nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 8 w Sopocie.

Karol Czyż

Karol Czyż

Dane:

(Trener)
ur.:
1981-05-14
Ocena z sezonu:
3.91 (764 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »

Opinie (10)

 • BRAWO

  każdy, kto zna karola wie, że to bardzo wartościowy trener, kolega i człowiek

  • 27 1

 • Brawo Czyżu, brawo Ogniwo! (1)

  Szacunek dla Karola za skromność i konsekwencję! Oby więcej takich ludzi w sporcie i poza nim.

  • 20 1

  • Pytanko

   czy Kraha to chinska podrobka Krachy z jedynki? Pytam bo lubie wiedziec co w trawie piszczy...

   • 0 1

 • Brawo Czyżu!

  masz ode mnie 3 punkty!

  • 16 0

 • Super Trener,Człowiek i Kolega

  Tyle w temacie

  • 9 0

 • Ogniwo Sopot

  • 12 1

 • Gratulacje!!!

  • 10 0

 • Karol Czyż

  Hurra moje gratulacje,tak trzymaj skromność, pokora ,wiedza i szacunek dla innych, życzę tobie i drużynie naj w 2020

  • 10 0

 • Znawca

  Czyżu, ale jak nastepnym razem bede Ci podpowiadal ustawienie 4:4:2 to nie unos sie honorem, ze niby wiesz lepiej. To nie wstyd czerpac od madrzejszych...
  ;)

  • 0 2

 • trzecia polowa z lamusa

  Może lekko poza tematem, ale przepraszam pozwolnę sobie na kilka słów odnosnie trzeciej częsci... to jest fikcja. W Polsce nie istnieje coś takego jak 3-cia część (trzecia połowa). Naprawdę wrzucenie do szatni gosci zgrzewki piwa i czasami kielba po to nie jest trzecia połowa panowie. Pojawia sie opinie: ej gosciu moze u ciebie nie ma. Gosciu odpowiada: pojedz za granicę i to byle gdzie, pojedź do Czech, do Niemiec, do Szwecji to zobaczysz o co chodzi. Dzisiaj to aby szybciej prysznic i do autokaru bo na rano do roboty, smutna rzeczywistosc, ale powiem tylko na bazie doswiadczen i obserwacji, nie mamy w polsce trzeciej połowy, mieliśmy, nie mamy. Fanie ze trener opowiada, ze taka niemowita to rzeczy, ale to tylko opowieści, nie celebrujemy, nie chcemy, zapomnieliśmy.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Ogniwa

początek meczu: 04.07.2021 godz. 15:00

mecz ligowy

Jak typują inni

1

65%

15 typowań

x

0%

0 typowań

2

35%

8 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Ogniwa

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Włodzimierz Kamelski 18 44 88.9%
2. Grzegorz Szustkiewicz 18 42 88.9%
3. Radosław Dymkowski 18 42 88.9%
4. Sylwia Figura 17 41 94.1%
5. Sufcia Jagularownia 18 41 88.9%

Aktualna tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 OGNIWO SOPOT 18 16 0 2 592:264 77
2 Master Pharm Łódź 18 15 1 2 646:242 73
3 Skra Warszawa 18 14 0 4 579:349 64
4 Orkan Sochaczew 18 9 2 7 481:374 50
5 Awenta Pogoń Siedlce  18 7 1 10 506:413 43
6 LECHIA GDAŃSK 18 7 1 10 454:488 42
7 Edach Budowlani Lublin 18 7 0 11 402:432 36
8 Juvenia Kraków 18 5 1 12 332:543 28
9 ARKA GDYNIA 18 5 0 13 366:677 25
10 Sparta Jarocin 18 2 0 16 249:833 8

W sezonie zasadniczym każdy gra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają następnie o złoty, a dwa kolejne zespoły w tabeli o brązowy medal. Gospodarzem będą zespoły zajmujące wyższe miejsca w tabeli.
Ostatnia drużyna zagra baraż z mistrzem I ligi na własnym terenie.
Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.

Wyniki 18 kolejki:

 • Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot 10:26 (10:14)
 • Juvenia Kraków - Lechia Gdańsk 27:26 (3:7)
 • Master Pharm Łódź - ARKA GDYNIA 83:7 (61:7)
 • Pogoń Awenta Siedlce - Orkan Sochaczew 10:24 (5:24)
 • Sparta Jarocin - Skra Warszawa 10:57 (0:26)

Terminarz

04.07 (nd) godz.15:00 OGNIWO Sopot typuj Master Pharm Łódź
19.06 (sob) godz.14:00 Edach Budowlani Lublin 10:26 OGNIWO Sopot
13.06 (nd) godz.11:50 Orkan Sochaczew 34:17 OGNIWO Sopot
30.05 (nd) godz.13:00 OGNIWO Sopot 52:27 LECHIA Gdańsk
22.05 (sob) godz.14:00 Skra Warszawa 9:18 OGNIWO Sopot

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane