Kibice wygrali, piłkarze zremisowali

Michał Leszczyński
18 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat)

Prawie 10 tysięcy, żywiołowo dopingujących widzów oglądało w sobotę mecz Arki, z liderem tabeli i zarazem pewnym kandydatem do awansu do I ligi, Lechem Poznań. Mecz zakończył się remisem (czwartym z kolei). Jednak w odróżnieniu, od poprzednich wyników, tym razem padły bramki.
Sympatycy obydwu drużyn (z Poznania przybyło prawie tysiąc osób!), żyjący w zgodzie, stworzyli niezapomnianą atmosferę. Kilkadziesiąt rac i wulkaników, setki pochodni oraz kilka świec dymnych sprawiły, że przy reaktywowanych jupiterach zobaczyliśmy sportowe show, jakich mało w kraju. Ponad trzydzieści rozwieszonych flag oraz ogromna tzw. "sektorówka" symbolizowały przywiązanie kibiców do "żółto-niebieskich" barw.

Pierwsza połowa toczyła się w bardzo szybkim tempie, co mogło podobać się kibicom. Akcja przenosiła się spod jednej bramki pod drugą, a bramek nie zabrakło.

Mecz rozpoczął się od ataków gości. W 3. minucie niecelnie przymierzył Przysiuda, zaś w 10. Lechici wywalczyli rzut wolny z przed pola karnego. Z 20 metrów silnie strzelał Miklosik, lecz Andrzej Szyszko nie dał się zaskoczyć. 2 minuty później wolnego wykonywał Adam Merchut , lecz trafił prosto w mur. Dwie kolejne akcje gdynian zapowiadały się bardzo dobrze, ale niestety sędzia boczny dwukrotnie podniósł chorągiewkę do góry, sygnalizując, iż nasi napastnicy znajdowali się na pozycji spalonej. W 26. minucie Tyrajskiego sprawdził Krzysztof Rusinek oddając silny strzał w światło bramki. W końcu nastała 31. minuta. Rzut wolny wykonywali goście. Miklosik oddał strzał na bramkę Arki, a Szyszko wybił piłkę przed siebie. Na 16 metrze stał Matlak, który ładnym strzałem umieścił piłkę w siatce gospodarzy. Lider w tej chwili prowadził 1:0, lecz nie trwało to długo. Tuż po rozpoczęciu gry "żółto-niebiescy" wywalczyli rzut rożny. Wykonywał go Grzegorz Witt , który wrócił do gry po długiej przerwie, spowodowanej kontuzją. Nasz obrońca dośrodkował, a w polu karnym powstało spore zamieszanie, w którym znalazł się Grzegorz Wódkiewicz umieszczając piłkę w bramce Tyrajskiego. Stadion szalał ze szczęścia, ale nie zabrakło też gorących okrzyków "Kolejorz" ze strony kibiców Arki. Tuż przed przerwą jeszcze raz było groźnie pod poznańską bramką. Z lewej strony boiska rzut wolny wykonywał Witt. Dośrodkował on piłkę na nogę Roberta Wilka , który nie namyślając się oddał strzał, ale ponownie na posterunku stał Tyrajski.

Druga połowa, sportowo była nieco gorsza od pierwszej, ale na trybunach nie było tego widać. Kibice bawili się znakomicie, rozgrzewając piłkarzy w ten chłodny wieczór. Kulminacja dopingu na trybunach nastąpiła w 75. minucie, kiedy to fani "żółto-niebieskich" odpalili kilkadziesiąt rac na płocie wokół płyty boiska. Nad murawą zaległa mgła, a sędzia musiał na kilka minut przerwać spotkanie.
A wracając do meczu, wydaje się, że Arka w drugiej części gry miała lekką przewagę. Gdynianie stworzyli sobie więcej sytuacji podbramkowych, ale żadna z nich nie była na tyle klarowna, aby strzelić zwycięskiego gola. Żadna, oprócz jednej... Kwadrans po przerwie piłka po strzale Sławomira Kułyka znalazła się w bramce, ale sędzia dopatrzył się faulu jednego z naszych piłkarzy na bramkarzu gości i gola, mimo protestów gdynian, nie uznał. Wcześniej warta odnotowania była jeszcze jedna akcji. W 52. minucie Piotr Bajera silnie strzelił z lewej strony, a zaskoczony Tyrajski wypuścił piłkę przed siebie, lecz niestety żadan z arkowców nie wykończył tej akcji. Później kibice zobaczyli jeszcze niecelny strzał Ireneusza Stencla oraz Bugaja i sędzia po doliczeniu trzech minut zakończył "mecz przyjaźni".

Czwarty mecz i czwarty remis tej wiosny. Ale podobnie jak w meczu z Zagłębiem wynik ten trzeba uznać jako sukces arkowców. Cały czas szkoda punktów straconych w meczu z Górnikem Polkowice, ale będą kolejne mecze, w których trzeba będzie szukać pierwszego zwycięstwa w tym roku. W tej chwili Arka ma najmniej zwycięstw i najwięcej remisów, ze wszystkich drużyn drugiej ligi. Te wyniki dają zaledwie 16 miejsce w tabeli, nie gwarantujące utrzymania...

Jeszcze jedna sprawa. Po 10 latach ponownie nad stadionem w Redłowie rozbłysły w pełni jupitery. Ten fakt bardzo cieszy, gdyż mecze będzie można rozgrywać wieczorami. Będzie miało to większe znaczenie dla ilości kibiców na trybunach podczas spotkań rozgrywanych w środy. W sobotę, gdy rozpoczynał się mecz, murawa była nie tylko oświetlona przez jupitery, ale także przez zachodzące słońce. Za tydzień czy za miesiąc w porze meczu (wszystkie mecze w Gdyni mają być o 17.30) słońce będzie jeszcze nad horyzontem. Władze klubu mogłyby się zastanowić nad rozgrywaniem meczów, powiedzmy o 18.30 czy 19.00, tak aby całe spotkanie było rozegrane w jednym rodzaju światła.

Arka Gdynia - Lech Poznań 1 : 1 (1 : 1)

Arka: Grzegorz Wódkiewicz (33 minuta, w zamieszaniu podbramkowym);
Lech: Grzegorz Matlak (31 minuta, dobitka po strzale Miklosika);

Skład:
Arka:
Szyszko - Merchut, Sercki, Wódkiewicz, Witt - Wilk (85 Murawski), Stencel, Ulanowski, Rusinek (80 Laskowski) - Kułyk (66 Kołaczyk), Bajera; trener: Marek Kusto
Lech: Tyrajski - Wójcik, Mowlik, Jacek, Augustyniak - Matlak, Miklosik, Remień, Przysiuda (46 Araszkiewicz) - Bugaj (90 Bekas), Goliński (66 Czajkowski); trener: Bogusław Baniak

Pozostałe wyniki:

Włókniarz Kietrz - Orlen Płock 1 : 1 (1 : 1)
Sosna (29) - Włókniarz; Wojnecki (9) - Orlen; widzów: 1700

Górnik Łęczna - Garbania Jaworzno 2 : 3 (1 : 1)
Bugała (18), Korzan (72) - Górnik; Dobrowolski (24), Błasiak (52), Iwański (59) - Garbania; widzów: 3000

Hetman Zamość - GKS Bełchatów 4 : 1 (2 : 1)
Ziarkowski 4 (37, 40, 55, 81) - Hetman; Pawlusiński (39) - GKS; czerwona kartka: Nowicki (55, odepchnięcie sędziego) - GKS; widzów: 3000

Ceramika Opoczno - KS Myszków 2 : 1 (1 : 1)
Sawicki (41), Kowalczyk (66) - Ceramika; Kazimierowicz (19) - KS; widzów: 800

Ruch Radzionków - Świt Nowy Dwór Maz. 3 : 1 (2 : 0)
Augustyniak (37), Wesecki (43), Grzyb (57) - Ruch; Sitnicki (67) - Świt; widzów: 1300

Polar Wrocław - Tłoki Gorzyce 2 : 0 (1 : 0)
Huebscher (43), Pawlak (90) - Polar; czerwona kartka: Murdza (88, dwie żółte); widzów: 200

Hutnik Kraków - Zagłębie Sosnowiec 3 : 1 (1 : 0)
Przytuła (40), Kozoś (52), Powroźnik (60) - Hutnik; Józefowicz (48) - Zagłębie; widzów: 800

Górnik Polkowice - Odra Opole 2 : 0 (2 : 0)
Griszczenko (12), Adamski (34-karnay) - Górnik; widzów: 1500

ŁKS Łódź - Jagiellonia Białystok 2 : 1 (1 : 0)
Dopierała (21), Matusiak (60) - ŁKS; Kobeszko (68) - Jagiellonia; widzów: 4500

Opinie (14)

• do edaktora:-)))

ale sie rozpisales, ale niezle ci to wyszlo:-)))

• 0 0

• pacior

Gosci 600 - max 700. WIem to od Poznaniakow.
    Pozdrawiam

• 0 0

• tomzik

TO POWOLI LECHIA WITA ARKE W 3 LIDZE!!!!!!!!!!!1

• 0 0

• dobry mecz

to byl najlepszy mecz arkowcow w tej rundzie na wlasnym boisku, remis z liderem tabeli powinien cieszyc i miejmy nadzieje ze forma naszej druzyny bedzie rosla z meczu na mecz a o utrzymanie arki jestesmy spokojni

• 0 0

• ARKA

Wy kibice Lechii moglibyście uczyć się od nas jak powinna wyglądać oprawa meczu i doping.Wy o takiej frekwencji i dopingu możecie tylko pomazyć
    A co do samej gry,to jeśli Arka będzie grała tak jak z Lechem to już w środę powinny być 3 pkt w Krakowie i w niedzielę z Odrą.I powinniśmy uciec ze strefy spatkowej.To był najlepszy mecz w wykonaniu naszych piłkaży od bardzo dawna.

• 0 0

• hmm

jakby byl to najlepszy mecz to bysmy wygrali albo przynajmniej stworzyli wiecej sytuacji bramkowych. Arka zagrala tak jak przeciwnik pozwolil - nie oszukujmy sie. Jestem zadowolony z postawy obronscow. Rowniez podobala sie gra Kulyka, Rusinka i Szyszki

• 0 0

• LICZBA WIDZÓW!!!

Z góry po pierwsze chciałbym podziękować Michałowi Leszczyńskiemu, który (moim zdaniem) jako jedyny określił prawidłowo liczbe widzów na meczu a mianowicie około 10 000 !!!!! Panowie szanowni z Dziennika Bałtyckiego, a zarazem kolega dziennikarz piszący do Przeglądu Sportowego określili liczbę na 7000! Przecież to skandal - może byli na innym meczu? Skoro satdion mieści 12 000 a jedyna niezapełnioną trybuną była (patrząc od strony torów kolejowych) ta na prawo przed krytą - Panowie skąd te wiliczanki? A sam mecz cóż - moim zdaniem było widać że żądna z drużyn zbyt wielkiej krzywdy sobie zrobić nie chciała. Mam nadzieję na większą zdobycz pkt. już w Krakowie a potem oczywiście w Gdyni. Te mecze + ten w Łodzi muszą nam dać 7 pkt. to minimum. Zyczę tego piłkarzom a nam kibicom więcej takich meczów z taką oprawą.

• 0 0

• ARKA GDYNIA

Co prawda za duzo z meczu to nie pamietam bo strasznie sie skulem jednak sama oprawa meczu byla imponujaca jak rowniez i frekwencja - oby tak dalej

• 0 0

• Tylko Arka Gdynia

Liczbę widzów zazwyczaj jest trudno określić tak na oko. Napisałem 10.000 gdyż: 1.tak jak napisał Lechu, pojemność stadionu to 12.000 (oficjalnie), a było niewiele pustych miejsc; 2.jesienią, na meczu z Zagłębiem było 6500 widzów, a różnica w ilości kibiców między tamtym spotkaniem, a sobotnim "meczem przyjaźni" była widoczna gołym okiem; 3.bardzo dużo ludzi stało przy barjerkach oraz na schodkach, które przedzielają sektory; 4.padło info, że sprzedano 9.500 biletów – moim zdaniem liczba odrobinkę zawyżona, ale jak zwykle pewnie mnóstwo osób wlazło za darmo (nie tylko dziennikarze, działacze);
    Koledzy dziennikarze z DB, PS oraz innych gazet uznali, że było inaczej, ale to już ich sprawa. Artykuły oceniają czytelnicy, czyli kibice, a to my wystawiamy oceny na jaką dana relacja zasłużyła :)))
    Co do liczby kibiców Lecha (1000) to: 1.w sektorze dla gości było ich około 700, ale trzeba też pamiętać o tych, którzy rozeszli się po stadionie i mecz oglądali np. będąc pod zegarem; 2.specjalnym pociągiem przyjechało około 600-700 osób, ale zapewne liczna grupa kibiców z Poznania wybrała się własnymi samochodami; 3.liczba 1000 tak ładnie wygląda przy wyjeździe fanów "Kolejorza", że po co ją zmieniać i dawać jakąś trzycyfrową :)))