Kirys Jana III dla Kryczało i Pietrusiaka

13 stycznia 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Kirys Jana III Sobieskiego został w Gdańsku. Trzecie zawody sezonu 2002 2003 Pucharu Polski do lat 20 we florecie wygrali Katarzyna Kryczało i Krzysztof Pietrusiak (Sietom AZS AWF Gdańsk). W akademickiej hali obsada najwyższego stopnia podium była zatem identyczna jak w inauguracyjnym turnieju przed czterema miesiącami w Warszawie.

W Gdańsku rywalizowało 66 zawodników i 53 zawodniczki. Po raz pierwszy o kirys, czyli część zbroi charakterystycznej dla polskiej husarii. Z tym element rynsztunku można było się zapoznać, gdyż został wyeksponowany podczas turnieju. Co więcej, niezależnie od wyników pojedynków floretowych, pozostałby w Gdańsku, gdyż do triumfatorów trafiły jego miniaturki.

- Kirys ufundowała firma Sulmin, należąca do byłego szermierza, Filipa Borkowskiego. Został wykonany wedle historycznej receptury w specjalistycznym zakładzie pod Częstochową - podkreśla Ryszard Sobczak.

Przy młodzieżowych planszach jednoczyli się nie tylko byli szermierze, ale także olimpijczycy z innych dyscyplin. Wśród gości dostrzegliśmy m.in. dwukrotną medalistkę igrzysk w siatkówce, Krystynę Krupę oraz pływaka, Marka Krawczyka.

Wygrała faworytka. Katarzyna Kryczało zwyciężyła na inaugurację pucharu, a w drugich zawodach nie startowała z powodu choroby. Pod jej nieobecność na najwyższy stopień podium weszła Karolina Chlewińska. W Gdańsku akademickie zawodniczki musiały stanąć naprzeciw siebie już w ćwierćfinale. Wygrała Kryczało 15:8. Ręka nie zadrżała też Kasi, gdy w półfinale musiała pojedynkować się z drugą koleżanką klubową. Nad Agnieszką Kulczycką triumfowała 15:9. W drugiej "połówce" drabinki najdalej z gdańszczanek doszły Anna Lidzbarska (8. miejsce) i Klaudia Kasicka (9).

W pojedynku o pierwsze miejsce Kryczało zdeklasowała Joannę Bórkowską (Polonia Leszno) 15:4.

Ranking do lat 20:
1. Kryczało 253 punkty, 2. Bórkowska 216, 3. Chlewińska 205, 4. Klaudia Klasicka (Sietom) 186, 7. Emilia Mazur (Sietom) 112.

W turnieju chłopców do szerokiego finału awansowało trzech gdańszczan. W ćwierćfinale skojarzeni zostali ze sobą Konrad Pietrusiak i Krzysztof Jędrzejak. Po zaciętej walce, którą musiano przerwać, gdyż skończył się czas przewidziany na pojedynek, zwyciężył ten pierwszy 13:12. Pokonany zadowolił się ósmym miejscem w zawodach.

Dla 17-latka to pierwszy awans do półfinału w rywalizacji juniorów. Jednak najbardziej Konrada cieszyły punkty, które przy tej okazji zapisano mu w rankingu kadetów. Dzięki nim awansował na trzecie miejsce. Jeśli utrzyma tę lokatę, pojedzie na mistrzostwa świata w tej kategorii wiekowej.

W półfinale młodszy z braci Pietrusiaków uległ Mateuszowi Witkowskiemu (Warta) 11:15. To niepowodzenie pomścił Krzysztof. W finale wygrał z florecistą z Poznania 15:7. Najtrudniejszy pojedynek podopieczny Longina Szmita stoczył w 1/2 finału, gdy Radosława Glonka (Budowlani Toruń) pokonał 15:13.

1. Łukasz Rajski (Wrocławianie) 169, 2. Glonek 146, 3. Michał Majewski 138, 4. Stanislaw de Bazelaire (obaj AZS AWF Warszawa) 135, 5. Krzysztof Pietrusiak 132, 8. Konrad Pietrusiak 124.

Opinie (5)

• kirys dla Gdanska

:))

• 0 0

• A ten finał... to były piękne walki!!!!!
    Pozdrawiam zwycięzców oraz przegranych:)

• 0 0

• A Ty Lipton startowales ?

• 0 0

• A g...o cię to Pietrusiak interesuje!!!!

• 0 0

• dawaj dawaj, Pietrek

Pietrek rozwal kolejne zawody i badz liderem tej z****nej listy do 20lat! Pierwsze miejsce to Twoja pozycja:)