• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Akademie Lechii, czyli miliony złotych w tle

Jacek Główczyński
14 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 

Lechia Gdańsk

Grupa Lotos jest sponsorem tytularnym Lechii Gdańsk od blisko pięciu lat, a od trzech finansuje także program szkolenia dzieci na Pomorzu, który realizuje przez stowarzyszenie APLG. Na zdjęciu prezes Paweł Olechnowicz podczas podpisywania pierwszej umowy z klubem 23 listopada 2010 roku. Grupa Lotos jest sponsorem tytularnym Lechii Gdańsk od blisko pięciu lat, a od trzech finansuje także program szkolenia dzieci na Pomorzu, który realizuje przez stowarzyszenie APLG. Na zdjęciu prezes Paweł Olechnowicz podczas podpisywania pierwszej umowy z klubem 23 listopada 2010 roku.

Od tego sezonu funkcjonują dwie akademie, odwołujące się do Lechii. Własną piramidę szkoleniową buduje piłkarska spółka, która prowadzi drużynę ekstraklasy. Jednocześnie działalność kontynuuje stowarzyszenie Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk (APLG), które nadal cieszy się wsparciem Grupy Lotos. Oba podmioty zapewniają, że kierują się dobrem młodych zawodników i ich rodziców. Ale i na tym tle doszło do dużego rozdźwięku między klubem a strategicznym sponsorem. Chodzi m.in. o pieniądze liczone rocznie w milionach złotych - o to, kto będzie je wydawał, i na co.



Co jest głównym powodem zakończenia współpracy między Lechią SA a APLG?

Adam Mandziara jest prezesem Lechii SA. Obecnie jedynym członkiem zarządu gdańskiego klubu. Jowita Twardowska pełni funkcję dyrektora ds. komunikacji i CRS w Grupie Lotos, a jednocześnie jest wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej Lechii SA, czyli gremium, które de facto sprawuje kontrolę nad działalnością zarządu. Jednak w kwestii szkolenia nie wypracowano wspólnego stanowiska wewnątrz klubu.

LECHIA POINFORMOWAŁA O PRZEJĘCIU Z APLG WSZYSTKICH DRUŻYN OD 9-LATKÓW POCZYNAJĄC

Stąd decyzja ogłoszona przez prezesa Mandziarę pod koniec maja od razu zantagonizowała środowisko i zaskoczyła sponsora strategicznego klubu. Obecnie akademie buduje Lechia SA, a nadal funkcjonuje ona również w APLG. Oba podmioty głoszą, że działają dla dobra młodych piłkarzy.

Mimo że od podjętych zmian minęło ponad dwa miesiące, do naszej redakcji nadal napływają maile od zdezorientowanych rodziców tychże zawodników, którzy donoszą, że rzeczywistość mija się z niedawno składanymi obietnicami. Z tego też względu postanowiliśmy wrócić do sprawy

Ujawniamy fragmenty korespondencji, która miała miejsce na linii Lechia SA - Grupa Lotos. Jak ważne były to kwestie świadczy fakt, że poza adresatami przekazane zostały one m.in. do wiadomości: Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego i Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, a pismo, które wyszło z Lechii trafiło również do Ryszarda Stachurskiego, wojewody pomorskiego. Oficjalnie żaden z przedstawicieli władzy państwowej i samorządowej nie zajął w tej sprawie stanowiska.

APLG ZA TYM, BY RODZICE DECYDOWALI, GDZIE POŚLĄ MŁODZIEŻ NA TRENINGI

Od jesieni 2010 roku Grupa Lotos jest sponsorem strategicznym ekstraklasowej drużyny Lechii. Obecna umowa obowiązuje tylko do końca obecnego sezonu. Ton listów pokazuje, jak poważne różnice zdań są pomiędzy tymi partnerami, co nie wróży dobrze ich współpracy w przyszłości.

LECHIA SAMA BĘDZIE SZKOLIĆ MŁODYCH PIŁKARZY. GRUPA LOTOS ZOSTAJE Z DOTYCHCZASOWĄ AKADEMIĄ

Pomiędzy Lechią SA a stowarzyszeniem Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk (APLG) istniała umowa o współpracy. Spółka prowadziła cztery zespoły: pierwszy (ekstraklasa), rezerw (III liga) oraz juniorów młodszych i starszych. Natomiast APLG szkoliła piłkarzy do lat 15. Po ukończeniu tego wieku byli oni przekazywani do Lechii SA.

Do APLG od jesieni 2012 roku płynęły znaczne kwoty pieniędzy od Grupy Lotos. To stowarzyszenie realizowało program szkolenia młodych piłkarzy na Pomorzu, który swoim zasięgiem obejmuje już ponad 3 tysięcy najmłodszych adeptów futbolu.

Dlatego po decyzji Lechii SA, która ogłosiła, że przejmuje wszystkie roczniki od 9-latków poczynając z Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk, Grupa Lotos wydała oświadczenie. Napisano w nim m.in.

"Grupa Lotos jest zaskoczona informacją klubu Lechia Gdańsk SA o przejęciu szkolenia części roczników młodzieży, w tym także tych, które dotychczas były szkolone pod skrzydłami Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk oraz programu "Biało-zielona przyszłość z Lotosem".
Adam Mandziara uważa, że na własną akademię Lechia nie wyda więcej pieniędzy niż dotychczas kierowała do APLG. Prezes klubu przekonuje, że rocznie było to ponad milion złotych. Adam Mandziara uważa, że na własną akademię Lechia nie wyda więcej pieniędzy niż dotychczas kierowała do APLG. Prezes klubu przekonuje, że rocznie było to ponad milion złotych.
Po tym oświadczeniu prezes Mandziara wystosował list do Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos, w którym wyjaśniał, dlaczego klub podjął odnośnie szkolenia młodzieży takie decyzje.

ADAM FEDORUK O PIRAMIDZIE SZKOLENIOWIEJ LECHII SA

Jednak ta argumentacja, ani tym bardziej jej ton, nie spodobały się sponsorowi strategicznemu ekstraklasowej drużyny Lechii. Odpowiedzi udzieliła dyrektor Twardowska. Napisała m.in.:

"Decyzja LG spowodowała liczne nieporozumienia i niepewność rozgrywaną dobrem dzieci, a także dużo złej atmosfery w całym województwie i celuje w kreowanie podziału na tych co za LG i przeciwko niej(...) Tak strategiczna decyzja (...) powinna być wynikiem profesjonalnego opracowania, merytorycznej oceny jakości i skuteczności szkolenia. Nie mieliśmy okazji zapoznać się z jakimikolwiek raportami, analizami czy wnioskami przygotowanymi przez ekspertów."
Podważono również zasadność merytoryczną podejmowanych decyzji, a także skrytykowano sposób przekazywania powyższych informacji.

"Z przykrością i rozczarowaniem informuję, iż w przekazanej przedmiotowym pismem decyzji wypowiedzenia przez Lechię Gdańsk umowy o współpracy ze Stowarzyszeniem "Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk" (APLG) nie znajdujemy merytorycznych powodów, a forma poinformowania nas, znacząco odległa od standardów stosowanych w GLSA, skłania do rozważenia rewizji naszego rozumienia przez Państwa prowadzonych działań" - czytamy w liście Grupy Lotos do Lechii SA.

GDZIE MOŻESZ CZUĆ SIĘ PRAWDZIWYM LECHISTĄ?

Ponadto sponsorowi nie spodobała się uwaga, iż program "Biało-Zielona Przyszłość z Lotosem" (BZPzL) obejmuje tylko ośrodki poza Gdańskiem.

"Wszystkie roczniki 2000-2007, w tym również dzieci z Gdańska, objęte są tymi samymi zasadami programu - wszyscy szkoleni są wg tego samego systemu szkoleniowego, podlegają identycznemu monitoringowi, otrzymują dofinansowanie kosztów szkolenia, sprzętu sportowego, biorą udział w konkursie stypendialnym, mają możliwość wyjazdu na obóz letni wraz z rówieśnikami z regionu, itp. Błędną jest zatem Państwa informacja, że decyzja o rozstaniu z APLG w żadnym stopniu nie dotyczy dzieci objętych BZPzL - napisała Twardowska.
Wyjaśniono także czym kierowała się Grupa Lotos, gdy decydowała, że pieniądze na realizacje programu nie będą przekazywane do klubu tylko niezależnego od niego podmiotu.

"Właśnie fakt, że szkolenie dzieci odbywało się w ramach odrębnego bytu prawnego jakim jest stowarzyszenie, a podmiot nie był bezpośrednio związany z Klubem, był atutem zarówno przy podjęciu współpracy z APLG jak i jej rozszerzenia na całe województwo. W ten sposób każda złotówka przekazywana do APLG była i jest wydatkowana ściśle wg zaplanowanego budżetu tylko na szkolenie dzieci i młodzieży" - przekonywała dyrektor Grupy Lotos i wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Lechii SA.
Odpowiedzi udzielił prezes Mandziara. Zaznaczył, że "decyzja klubu jest niezmienna i w żaden sposób nie została podjęta bez zastanowienie". Odniósł się także do kwestii finansowych.

"Lechia nie otrzymywała od Grupy Lotos nigdy pieniędzy na szkolenie dzieci i nadal nie jest nimi zainteresowana" - podkreślił szef Lechii
Ponadto podkreślił, że na utrzymanie APLG klub wydawał rocznie ponad milion złotych rocznie. Teraz te pieniądze mają zostać w klubie i zdaniem Lechii powinny wystarczyć na funkcjonowanie nowej akademii.

"741.701,00 zł wynosił roczny budżet na utrzymanie 6 drużyn podany nad do akceptacji przez APLG. Do tego należy doliczyć kwotę 120.00,00 zł rocznie wydawaną na pensję prezesa APLG pana Andrzeja Juskowiaka oraz uzupełnić ją o do 200.000,00 zł o kwotę rocznych wynagrodzeń trzech pozostałych pracowników APLG.(...) Należy doliczyć jeszcze ok. 290.000,00 zł, które wydawane były przez klub na tzw. dodatkowe koszty APLG jak: koszty transportu, opieki medycznej, zakwaterowania w akademikach etc. Z naszych wyliczeń wynika, że wydając te same pieniądze możemy prowadzić szkolenie w klubie dla wszystkich drużyn bez pobierania opłat przez rodziców" - wylicza szef Lechii.

ADAM FEDORUK O CELACH III-LIGOWYCH REZERW LECHII

Jednak w to ostatnie stwierdzenie powątpiewają przywołani pracownicy APLG. Przypominają oni, że otrzymywali wynagrodzenie nie za to, że działali na rzecz zespołów akademii, tylko za prace na rzecz zespołów... spółki. Byli odpowiedzialni za bieżącą działalność rezerw i dwóch zespołów juniorskich pod względem organizacyjnym, sportowym i finansowym w zakresie realizacji budżetu. Po rezygnacji z ich usług Lechia SA co najmniej te same pieniądze musi przeznaczyć na zatrudnienie nowych pracowników, którzy będą wypełniać wspomniane obowiązki. Koordynatorem na przykład klubowej akademii został Adam Fedoruk.

Przypomnijmy także, że w latach, w których Lechia współpracowała z APLG, prezesem akademii był jeden z członków zarządu klubu. To zmieniło się w październiku ubiegłego roku. Po zdymisjonowaniu Andrzeja Juskowiaka z funkcji wiceprezesa ds. sportowych Lechii SA, zachował on stanowisko prezesa APLG i sprawuje je do dzisiaj.

Kluby sportowe

Opinie (115) 2 zablokowane

 • Jak tu współpracować. (7)

  Tak się składa,że pan Mandziara popada w konflikt ze wszystkimi z którymi pracuje lub współpracuje. Jeśli się z tym zgodzić to oznacza tylko jedno .......smutny koniec Lechii.
  Nie rozumiem braku reakcji na to co się dzieje ze strony właściciela niemieckiego, rozumiem natomiast brak reakcji tzw Lwów bo za dużo by stracili.

  • 99 17

  • nieee no do tej pory dotychczasowi prcownicy i koopernci wyniśli Lechię na piedestał (2)

   nie jestem faniem Mandziary - ale jak na razie to Lotos daje jakies ochłapy i przedkłada Lechię na reprezentacje skoczków Kowalczyk i k...wa inny biatlon - niech sie walą ... a ty pajacu nie lamentuj o końcu Lechii idioto ...bo co słaby start rundy mamy ic o z tego wolę to niz np. sytuacje Wisły czy Sląska - gdzie bida z nędzą i brak kichkolwiek perspektyw

   • 4 12

   • nie pij tyle....

    • 3 2

   • Aga skończyłaś już wakacje?

    • 0 1

  • (1)

   Oszust Mandziarkiem wyprowadzi kasę, podzieli sie z beretem i piekarskim . W Gdańsku za rok nie będzie już nic

   • 10 2

   • za dwa lata

    • 1 1

  • to nie moja Lechia

   czytajcie !!!
   http://brudna-gadka.Tumblr.Com/post/126666259043/rze%c5%ba-niewini%c4%85tek

   • 3 1

  • Lwy miałczą potulnie , za ile?

   • 1 0

 • (1)

  Czyzby Mandziar mscil sie na Lotos- ie za wycofanie sie ze sponsorowania 1-wszej druzyny?Jak tak Dalej pojdzie to szanowny pan bedzie lozyl na klub z wlasnej kieszeni. Wszystko roz****e...

  • 57 11

  • Nie będzie

   od razu zwieje

   • 13 1

 • (1)

  Gdy spojrzy sie jak dzialal p.Mandziara i jak zegnano sie z nim w poprzednich klubach, to juz niedlugo zostana dlugi i bedzie the end...

  • 68 8

  • i smród też zostanie

   • 12 1

 • no to (5)

  pięknie

  • 17 39

  • drukarka (4)

   nie ciesz się za bardzo bo Lechii do pięt nie dorastacie i nigdy nie będziecie

   • 16 10

   • wygrali z Puszczą Nieciecza i od razu napinka na maksa :) halo! Wisła już czeka na 3 punkty :)

    • 6 10

   • (1)

    My wychodzimy z dlugow wy w nich toniecie.

    • 3 9

    • wychodzicie, wychodzicie i coś wyjść nie możecie

     • 3 3

   • Lwy gdzie jestescie? Dajecie robic walki w swoim klubie? Spijcie dalej a po Nowym Roku waszego no name klubiku nie bedzie.

    • 0 0

 • opłata (1)

  Akademia miała być darmowa a nie jest - miesięczna opłata to 120zł. O co chodzi?

  • 34 13

  • Akademia Lechia SA jest darmowa

   • 8 7

 • oj jak się kibice w końcu wkurzą, to sam prezio bedzie oglądał mecze na trybunach

  • 24 9

 • Szkoda, że nie o wszystkim od razu napisano. (4)

  Co by nie napisał p. Mandziara, to cała ta sprawa z akademiami wygląda dla mnie, jako postronnego obserwatora, jak jeden wielki rzut na kasę. Dobro przyszłych piłkarzy to mydlenie oczu, chodzi o to, żeby zgarniać prowizję za sprzedawanie tych zawodników. Nie robi się zbyt wiele (albo ujmę to inaczej- nie widać efektów tej pracy w ogóle), żeby zapewnić rzetelne wyszkolenie zawodnikom, tylko ma się nadzieję, że przyjdzie talent, eksploduje i szybciutko się go wtedy opchnie i można zacierać rączki i czekać na kolejnego. W skrócie: przejmujemy roczniki, będzie za nich kasa!
  Ciekawe są też inne kwestie, np. kto dobiera kadrę dla akademii (sprawdza kompetencje tych ludzi do pracy z dziećmi) czy decyduje o zatrudnianiu takich person, jak np. p. Jóźwiak? Dziwi mnie to, bo to żadni fachowcy w swojej dziedzinie, a pieniążki kasują na pewno niemałe. Pan Juskowiak 10 000 zł miesięcznie, a tak z ciekawości, jakie są jego obowiązki?
  A jak wyglądała sprawa z Antonio Colakiem? Słyszałem, że te dziwne ruchy pozwoliły zarobić jego managerowi na prowizji, to prawda? I kto jest jego managerem?
  A przedłużanie kontraktów niektórym zawodnikom do 2020 jest uzasadnione? Czy chodzi o zagarnięcie prowizji? Tacy przykładowi piłkarze Borysiuk i Makuszewski to kogo mają za managera?
  Szkoda mi ludzi, którzy wierzą, że działacze Lechii mają na celu budowę prężnego klubu, gdy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jesteśmy (ja też, bo wciąż czuję się kibicem, tylko już nie chodzę na stadion, niestety) dymani, brzydko pisząc. Miło by było, gdyby p. Mandziara udzielił wywiadu, w którym się ustosunkuje do tych plotek, które mają wszelkie logiczne podstawy do tego, by być faktami.

  • 79 3

  • akurat Juskowiak ciągnął kasę właśnie z APLG (LOTOS) a nie z klubu

   • 6 1

  • Tata, a Marcin powiedział (1)

   Dostaję uczulenia jak czytam słowo prowizja, szczególnie jak obok występuje "czy to prawda?" "słyszałem, że..."
   Jasne, że managerowie zgarniają prowizje, jasne że Piekarski trochę na Lechii zarobił, ale i tu wielkie ALE mieszanie sprawy Akademii z prowizjami to już jakiś absolutny nonsens. O czym Ty w ogóle piszesz, co mają w głowie Ci którzy plusują z automatu za słowo prowizja? Jaka prowizja za dzieci? Tak za dzieci (!), małych piłkarzyków w wieku, w którym się nie przeprowadza transferów! Liczą na wielki talent i prowizje i dlatego zakładają całą akademię na którą pójdzie rocznie wiele więcej kasy niż z potencjalnego transferu i to pomimo tego, że jak dzieciak skończy 15 lat to i tak przejdzie do Lechii? Serio?!
   Z finansowego punktu widzenia jedyna korzyść jaką tu widać, to większy ekwiwalent za wyszkolenie w przypadku transferu do lepszej drużyny, ale za to nie ma prowizji, dodatkowo patrząc, gdzie obecnie gra (I, II, III liga) większość "młodych zdolnych", którzy za Probierza i Kaczmarka grali w e-klasie, nie spodziewałbym się wielu transferów, z których będzie się należał wysoki ekwiwalent.
   I tu chyba dochodzimy do sedna sprawy - mimo, że wielu kibiców uważa inaczej - Lechia nie ma zbyt wielu wychowanków nadających się do regularnej gry w ekstraklasie, takich którzy mieliby w miarę pewne miejsce w składzie. Największe "talenty" ostatnich lat takie jak np. Duda, Łazaj, Kacprzycki, Zyska gdzie teraz są? I proszę mi tu nie mówić, że są to celowo odstawieni utalentowani piłkarze, bo inne kluby ekstraklasy też ich nie chciały. W ekstraklasie gra tylko Frankowski i to bez szału. Więc może rzeczywiście coś nie do końca dobrze działa w APLG, gdzie koszt utrzymania 6 drużyn to niecałe 750 tys, a sama pensja prezesa to 120 tys.

   • 10 3

   • No ale po co się unosić czy dostawać uczulenia? Nie mam papierów, dowodów, zdjęć, ksero kontraktów itp, żeby pisać, że wiem na pewno, dlatego piszę "słyszałem, że", bo słyszałem- po prostu chciałbym znać odpowiedzi na swoje pytania. Chyba, jako kibic, mam do tego prawo? Chcę wiedzieć, czy jestem dymany, czy nie. Uważam, że zarząd zachowuje się i działa mocno nieetycznie, dlatego pytam o to czy tamto.
    Tytuł mojego komentarza też wskazuje, że chciałbym się dowiedzieć o większej ilości spraw, niż sama akademia, bo jak rzygać, to po całości, a nie najpierw sałatka, później kotlecik, a na końcu ziemniaczki. Nie, wszystko od razu, niech organizm się oczyści, dlatego łączę akademię z prowizjami, kadrą pracowniczą i zarobkami.
    A za merytoryczną część wypowiedzi dziękuję, coś tam rozświetla (sprawdzę sobie jutro, kto jest czyim managerem), niemniej na razie nie przekonuje, że wszystko jest w porządku i tak ma być.

    • 4 1

  • Juskowiak

   Juskowiak kasowal tyle, bo mu Mandziara tyle płacił i Lechia, a nie APLG.Czytajcie ze zrozumieniem.To nie jest trudne.Niech Mandziara ujawni, ile on kasuje miesięcznie oraz ile kasy ma z podziału z prowizji z Piekarskim z kontrakty z jego piłkarzami! !!

   • 2 2

 • chamstwo

  Przecież wiadomo tam gdzie kasa tam pijawki. Taki klub , taki kraj, niestety.

  • 27 13

 • Farsy ciąg dalszy

  Bez Lotosu to będzie już tylko równia pochyła!

  • 32 12

 • Niektórzy to mają nawalone we łbie. (6)

  Jaki koniec Lechii? Z długami to Lechię zostawił już Kuchar, IT z nawet 9-krotnie większym długiem zostawiło Legię. Na długach gra większość piłkarskich spółek. Nie róbcie z siebie pośmiewiska. Co do Lotosu - dawali mniejsze pieniądze niż taka Bogdanka daje na Górnika Łęczna, więc nie robiłbym tragedii z jego odejścia.

  • 46 37

  • (4)

   Do czasu, a jak bylo z Polonia Warszawa LKS czy Widzewem? Milionerzy odeszli, kasa sie skonczyla i zjazd do okregowki.

   • 9 5

   • ale my pajacu jesteśmy Lechia a nie jakieś ogórnki z Wa-wy czyŁodzi wiec morda w kubeł (3)

    • 8 10

    • ale za prezesa masz Mendziarę - chyba mało o nim wiesz... z pewnością Mendziara nie ma Lechii w sercu tylko jej kasę w kieszeni

     • 9 4

    • mordę w kubeł to wsadź zwierzętom popólnocnym i nie tym tonem do normalnych ludzi.wasze rządy i na siłę zbiórki na rzekome "wakacje" i inne cele też się skończą.rozumiem,że widmo rozwiązania patrzy w oczy już bardzo głęboko?
     prosimy o rozliczenie wyjazdów,które powinny być darmowe bo macie dofinansowanie z klubu.

     • 6 1

    • Ale sie usmialem bo my jestesmy Lwchia a kogo to obchodzi zwina zabawki i zostanie kupa dlugow i spadek do okręgowej.

     • 3 1

  • Dno !!!!

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

90% LECHIA Gdańsk
7% REMIS
3% Motor Lublin

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Karol Zubel 1 4 100%
2 Jacek Łysakowski 1 4 100%
3 Jerzy Piaścik 1 4 100%
4 Tomasz Bobkowski 1 4 100%
5 Andrzej Maciejewski 1 4 100%

Tabela

Piłka nożna - PKO BP Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Pogoń Szczecin 1 1 0 0 3:0 3
2 Raków Częstochowa 1 1 0 0 2:0 3
3 Jagiellonia Białystok 1 1 0 0 2:0 3
3 Lech Poznań 1 1 0 0 2:0 3
3 Legia Warszawa 1 1 0 0 2:0 3
6 Radomiak Radom 1 1 0 0 2:1 3
7 Cracovia 1 0 1 0 1:1 1
7 Lechia Gdańsk 1 0 1 0 1:1 1
7 Piast Gliwice 1 0 1 0 1:1 1
7 Stal Mielec 1 0 1 0 1:1 1
7 Śląsk Wrocław 1 0 1 0 1:1 1
7 Widzew Łódź 1 0 1 0 1:1 1
13 GKS Katowice 1 0 0 1 1:2 0
14 Górnik Zabrze 1 0 0 1 0:2 0
14 Puszcza Niepołomice 1 0 0 1 0:2 0
14 Zagłębie Lubin 1 0 0 1 0:2 0
14 Motor Lublin 1 0 0 1 0:2 0
18 Korona Kielce 1 0 0 1 0:3 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.

Wyniki 1 kolejki

 • Śląsk Wrocław - LECHIA GDAŃSK 1:1 (0:1)
 • Jagiellonia Białystok - Puszcza Niepołomice 2:0 (0:0)
 • GKS Katowice - Radomiak Radom 1:2 (0:2)
 • Pogoń Szczecin - Korona Kielce 3:0 (1:0)
 • Legia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:0 (0:0)
 • Cracovia - Piast Gliwice 1:1 (0:1)
 • Lech Poznań - Górnik Zabrze 2:0 (1:0)
 • Motor Lublin - Raków Częstochowa 0:2 (0:1)
 • Stal Mielec - Widzew Łódź 1:1 (1:0)

Ostatnie wyniki Lechii

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
41% Śląsk Wrocław
26% REMIS
33% Lechia Gdańsk
26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane