Koniec marzeń!

Maciej Napiórkowski
26 stycznia 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
W bardzo słabym stylu nasi szczypiorniści pożegnali się z Mistrzostwami Europy w Słowenii. W ostatnim meczu podopieczni Bogdana Zajączkowskiego ulegli Serbi i Czarnogórze 38:29.

Wyniki meczy sobotnich i niedzielnych oraz tabele końcowe:
Grupa A:
Szwajcaria Szwecja 24-35 (12-17)
Ukraina Rosja 27-29 (12-17)
Ukraina Szwajcaria 22-25 (12-13)
Szwecja Rosja 27-30 (12-16)
Tabela grupy A: Na kolejnych pozycjach ilość meczy, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki rzucone/stracone, punkty

Dania Hiszpania 24-20 (12-11)
Tabela grupy B: Na kolejnych pozycjach ilość meczy, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki rzucone/stracone, punkty

Słowenia Węgry 29-29 (13-14)
Tabela grupy C: Na kolejnych pozycjach ilość meczy, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki rzucone/stracone, punkty
1 Słowenia 3 2 1 0 100:90 5
2 Węgry 3 2 1 0 91:83 5
3 Czechy 3 0 1 2 88:97 1
4 Islandia 3 0 1 2 87:96 1

Grupa D:
Niemcy Francja 29-29 (14-13)
Serbia i Czarnogóra Polska 38-29 (19-11)
Tabela grupy D: Na kolejnych pozycjach ilość meczy, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki rzucone/stracone, punkty
1 Francja 3 2 1 0 81:74 5
2 Serbia i Czarnogóra 3 2 0 1 86:78 4
3 Niemcy 3 1 1 1 96:89 3
4 POLSKA 3 0 0 3 86:108 0

Do rundy głównej awansowały po trzy drużyny z każdej grupy.
Terminarz rundy głównej: Liczba rzymska to grupa do której trafiła drużyna. Mecze z rundy eliminacyjnej zachowują ważność. Grają tylko drużyny, które ze sobą się nie spotkały.

20:30 II Słowenia Francja

Serbia i Czarnogóra - Polska 38:29 (19:11)
Sędziowie:
BOYE Jan; JENSEN Bjarne Munk - Dania
Kary: 8 min - 16 min
Serbia i Czarnogóra: Na kolejnych pozycjach: ilość goli, ilość rzutów, skuteczność, rzuty karne celne/rzucane
NIKOLIC Ratko 4 5 80 -
Bramkarze: Na kolejnych pozycjach ilość obron, ilość rzutów, skuteczność, rzuty karne obronione/wykonywane
SIJAN Dane 7 22 32 -
PERIC Dejan 9 23 39 1/2
Polska: Na kolejnych pozycjach: ilość goli, ilość rzutów, skuteczność, rzuty karne celne/rzucane
BERNACKI Rafal 0 13 0 0/2

Mecz był jednostronnym widowiskiem. Bardzo dobrze grająca drużyna Serbii i Czarnogóry dała lekcję piłki ręcznej Polakom. Dość powiedzieć, że skuteczność atakujących Serbów w pierwszej połowie wynosiła 94, a w całym meczu 73%. Biało-czerwoni nie radzili sobie zarówno w obronie, jak i w ataku. Nieporadny atak pozycyjny, bardzo słaba obrona i duża liczba strat stały się przyczyną klęski. Nie pomógł Grzegorz Tkaczyk, który na początku drugiej połowy w pojedynkę chciał odwrócić losy spotkania. Bardzo słabo zagraliśmy "kołem" ani Robert Lis, ani Piotr Grabarczyk nie popisali się skutecznością. Marcin Lijewski, były zawodnik gdańskiego Wybrzeża, nie zagrał nawet jednej połowy szybko dostając dwie dwuminutowe kary niepojawił się już na boisku. Najwyższe prowadzenie w 38 minucie wynosiło 11 goli. Polacy nie byli w stanie doprowadzić do remisu. Szkoda, że nawet nie podjęli walki.
Na wyróżnienie w zespole biało-czerwonych, o ile przy tak słabej grze można kogoś wyróżnić, zasługuje Grzegorz Tkaczyk oraz skrzydłowy Tomasz Paluch. W ekipie Serbi i Czarnogóry można mnożyć pochwały Maksic, Matic, czy Andjelkovic, to tylko niektórzy z bohaterów tego spotkania.