Koszykarki AZS UG poza Pucharem Polski. W sobotę Arka Gdynia gra o finał

Karol Żebrowski
18 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
W meczu z Artego Paulina Kuras zdobyła 9 punktów. W meczu z Artego Paulina Kuras zdobyła 9 punktów.

Koszykarki AZS Uniwersytet Gdański przegrały z Artego Bydgoszcz 56:88 (14:33, 13:18, 14:15, 15:22) w ćwierćfinałowym spotkaniu Pucharu Polski rozgrywanego w mieście nad Brdą. Pierwszoligowiec z Gdańska walczył ambitnie, ale nie miał szans w rywalizacji z czołową drużyną Energa Basket Ligi Kobiet. W sobotę o godz. 19:15 Arka Gdynia zagra o finał z Energą Toruń.

AZS: Szczurewska 14 (1x3, 8 as.), A.Kuras 12 (1x3), P.Kuras 9 (1x3), Stępień 7 (1x3), Kosalewicz 4 oraz Szczęśniak 8, Bączek 2, Górska 0

Artego: Stanković 18, Morrison 16, Hornbuckle 15 (2x3), Międzik 13 (3x3), McBride 2 (9 as.) oraz Poboży 12 (12 zb.), Kuczyńska 8 (1x3), Radocaj 2, Kocaj 2, Niedziółka 0

Rozpoczęcie spotkania zostało poprzedzone minutą ciszy poświęconą tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi. Zgodnie z rozporządzeniem PZKosz grze nie towarzyszyła oprawa muzyczna oraz taneczna.

Spotkanie zainaugurowała celnym rzutem za dwa punkty podkoszowa Artego Dragana Stanković, jednak bardzo szybko na jej trafienie odpowiedziała Angelika Kuras. Druga minuta meczu należała do kapitan bydgoskiego zespołu Elżbiety Międzik, która w odstępie kilkunastu sekund zdobyła pięć punktów, dzięki czemu Artego wyszło na prowadzenie 7:2.

Bardzo szybko można było zauważyć różnicę klasy rozgrywkowej dzielącą oba zespoły. Prawdziwą zmorą dla gdańszczanek były rzuty Międzik, która trafiała z każdej pozycji i po nieco ponad pięciu minutach gry miała już na swoim koncie dwucyfrową zdobycz. W grze AZS widać było nerwowość, co przekładało się na poczynania boiskowe. Aż czterokrotnie w pierwszej kwarcie swojej szansy za trzy punkty szukała Agata Stępień, lecz ani jedna próba nie skończyła się powodzeniem. Po dziesięciu minutach Artego prowadziło wyraźnie, 33:14.

Od półfinału, w którym zmierzy się z Energą Toruń, rywalizację w sobotę zacznie Arka. Przeczytaj z jakimi celami

Pierwszą celną trójkę gdańskiemu zespołowi udało się zanotować dopiero na początku drugiej kwarty, a autorką rzutu była Karina Szczurewska. Kolejne minuty gry przebiegały pod znakiem dużej nieskuteczności zarówno ze strony jednego, jak i drugiego zespołu.

Wynik tej części spotkania oscylował ciągle na styku, jednak przewaga uzyskana przez bydgoską drużynę w inauguracyjnej kwarcie sprawiała, że nawet na chwilę zawodniczki Artego nie mogły się poczuć zagrożone. Pod koniec pierwszej części meczu bydgoszczanki przyśpieszyły tempo i dołożyły kolejne oczka do swojego dorobku, dzięki czemu na przerwę schodziły z aż 24-punktowym prowadzeniem, przy rezultacie 51:27.

Mecze finałowego turnieju Pucharu Polski w Bydgoszczy
Ćwierćfinały (18 stycznia)
17:00 AZS Uniwersytet Gdański - Artego Bydgoszcz 56:88 (14:33, 13:18, 14:15, 15:22)
19:15 InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. - Energa Toruń 79:89 (14:22, 17:19, 16:26, 32:22)

Półfinały (19 stycznia)
17:00 CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz
19:15 Arka Gdynia - Energa Toruń

Finał (20 stycznia)
15:00

Druga połowa również nie obfitowała w wymiany punkt za punkt. Nieskutecznością za trzy nie zrażała się Stępień, która raz po raz próbowała swoich sił i w końcu, za dziewiątym razem, ta sztuka się jej udała. Gospodynie finałowego turnieju o Puchar Polski rozważnie dysponowały swoimi siłami kontrolując kolejne minuty spotkania. Trzecią kwartę Artego zwyciężyło zaledwie jednym punktem, ale prowadzenie 66:41 dawało bydgoszczankom komfort przed ostatnimi dziesięcioma minutami gry i praktycznie pewny awans do półfinału Pucharu Polski.

W czwartej kwarcie bydgoski zespół podobnie jak w inauguracyjnej części meczu włączył piąty bieg i powiększał przewagę nad zespołem z Gdańska. Podopieczne Włodzimierza Augustynowicza starały się dotrzymać kroku czwartej drużyny EBLK, ale umiejętności ewidentnie były po stronie rywalek.

Warto dodać, że dopiero nieco ponad pięć minut przed końcową syreną swoje pierwsze punkty w spotkaniu zdobyła Julia McBride, która rok temu została wybrana MVP finałów o Puchar Polski. Ostatecznie mecz zakończył się wyraźnym zwycięstwem Artego. Pierwsza porażka w tym sezonie koszykarek z Gdańska była dotkliwa, ale nauka wyciągnięta ze spotkania może w niedalekiej przyszłości zaprocentować w grze.

- Pierwsza kwarta zadecydowała o dalszym przebiegu spotkania. Widać było, że dziewczynom towarzyszyła początkowa trema w walce z tak utytułowanym przeciwnikiem i to jeszcze w jego hali. Udział w Pucharze Polski był ciekawym doświadczeniem. Dobrze, że dziewczyny posmakowały trochę tej najwyższej klasy rozgrywkowej, bo nie jest tajemnicą, że chcemy o nią walczyć. Przed nami jeszcze sporo pracy - powiedział po meczu Piotr Walczak, prezes akademiczek.

• (1)

Oby wyciągnęły wnioski z porażki i dały z siebie wszystko w kolejnych meczach. Dalej dziewczyny!

• 7 2

• przepaść ...

• 1 1

• (2)

Bydgoszcz na 1/3 gwizdka rozbiło UG, trzeba laski spojrzeć prawdzie w oczy czemu gracie w 1 lidze. Stępień, Kuras i ferajna nie na ten poziom! Sesja za pasem, może na naukę lepiej postawić ?

• 3 4

• trzeba jeszcze być na studiach

• 1 0

• AG kibic

Artego zaciągnęło ręczny, mimo to trzy klasy różnicy poziomów. Jeżeli ten zespól ma grać w Ekstraklasie to na pewno nie w tym składzie. Kuras P. za wolna, Szczurzewska brakuje talentu i wyszkolenia na pozycje nr.1 na poz. nr.2 cm , wysokie to wysokie na 1 ligę a trener to nie trener(potrafi w ogóle cokolwiek rozrysować ? PG z lepszą organizacją szału nie robi, choć zaskakuje momentami ale projekt UG w eksta to już chyba żart kogoś z kompleksami.

• 1 6

• od kibica AZS

Ciężko było się spodziewać sukcesu ale zderzenie z poziomem ekstraklasy było naprawdę bolesne. Ambicji naszym zawodniczkom nie można odmówić, zagrały też kilka fajnych akcji ale... Artego zagrało na luzie, jak sparing. Różnica umiejętności indywidualnych naszych na tle zawodniczek z Bydgoszczy bardzo widoczna ale to po prostu standard - nasza liga gra Polkami, które przecież nie wyróżniają się i w najwyższej klasie rozgrywkowej, sorry. Generalnie musimy robić swoje, wygrajmy I ligę i potem się martwmy. Wiadomo, że obecny skład musi być wtedy totalnie zmieniony.