Koszykarki Basketu ustrzeliły Pszczółkę

Arka Gdynia - kosz. k.

Koszykarki Basketu Gdynia odniosły cenne zwycięstwo w Lublinie. Na zdjęciu od lewej: trener Marek Lebiedziński, Reene Montgomery, Jelena Skerović, Carolyn Swords i Monika Grigalauskyte. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarki Basketu 90 Gdynia pokonały na wyjeździe drużynę Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 62:56 (19:19, 16:16, 14:11, 13:11). O sukcesie podopiecznych Marka Lebiedzińskiego zadecydowały ostatnie, niespełna cztery minuty gry, które wygrały 10:0. Duża w tym zasługa Amerykanek: Carolyn Swords i Renee Montgomery. To ważny sukces w kontekście walki o play-off i awans do czołowej "8" Tauron Basket Ligi Kobiet. A kolejny krok ku realizacji tego celu można zrobić w środę, w wyjazdowym spotkaniu z Artego Bydgoszcz. Początek gry o godz. 18.

PSZCZÓŁKA: Dorogobuzowa 17 (2x3), Madgen 8 (5 zb.), Boyd 7 (1x3), Owczarzak 6 (7 as.), Jujka 2 (5 zb.) oraz Ugoka 16 (11 zb.), D.Mistygacz, Dobrowolska, M.Mistygacz

BASKET 90: Montgomery 19 (3x3, 8 as.), Swords 17 (8 zb.), Skerović 9 (1x3, 9 zb., 5 as.) oraz Grigalauskyte 5 (1x3), Rembiszewska 4, Kotnis 3 (1x3), Jakubiuk 2, Miłoszewska 2, Puss 1, Podgórna

W PAŹDZIERNIKU PSZCZÓŁKA WYGRAŁA W GDYNI 71:65

Aż do 36. minuty żadnej z drużyny nie udało się wywalczyć większej przewagi. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a wynik na ogół oscylował wokół remisu. Tym większym zaskoczeniem była ostatnia kwarta, w której najpierw stanął Basket, a potem już na dobre Pszczółka.

Lepiej gra ułożyła się dla gospodyń, które prowadziły 4:0 i 6:2. Rywalkom nie pozwoliła uciec Jelena Skerović, do której należały dwa pierwsze rzuty w Baskecie. Pierwsze prowadzenie gdyniankom (9:8) dała w 6. minucie Aneta Kotnis, która trafiła za trzy. Po trzech udanych akcjach Carolyn Swords było nawet 15:12 dla przyjezdnych.

Pod koniec drugiej kwarty próbowała odskoczyć lubelska drużyna. Od 28:29 zdobyła 5 punktów z rzędu. Gdynianki znów odwołały się do rzutu zza łuku. Tym razem "trójką" popisała się Renee Montgomery, a na sekundę przed zejściem drużyn na przerwę podobna sztuka udała się Skerović. Tym samym po 20 minutach był remis 35:35.

Po zmianie stron Asia Boyd przypomniała, że umiejętność rzucania zza łuku nie jest obca również gospodyniom. Bohaterką kolejnych minut była Montgomery. Zdobyła 7 punktów z rzędu, a w 26. minucie Basket prowadził już 45:38.

Jednak za wygraną nie dała Kateryna Dorogobuzowa. Ukrainka, która w sezonie 2014/15 grała dla Gdyni, niwelowała straty do punktu kontaktowego po dwóch "trójkach". Wynik po 30 minutach walki ustaliła Swords. Był on korzystny dla naszej drużyny (49:46).

Z każdą kolejną akcją zdobywanie punktów koszykarkom sprawiało coraz większe problemy, a nerwy i zmęczenie potęgowały się. Basket czwartą kwartę w 42 sekundzie otworzył "trójka" Moniki Grigalauskyte i stanął na 52 punktach.

Przez następne 5 minut trafiały tylko lublinianki. Nigeryjka Uju Ugoka skompletowała sobie double-double, gdyż liczbę zbiórek podniosła z 5 do 11, a punktów z 11 do 16. Jak się okazało, była ona też jedyną zawodniczką gospodyń, z tych które nie zaczęły w wyjściowym składzie, która potrafiła punktować. Ten element także przeważył szalę wygranej na korzyść Basketu, mającego aż 9 zawodniczek, które tego dnia punktowały.

Środkowa Pszczółki wespół z Dorogobuzową dały miejscowym prowadzenie 56:52. Wówczas do końca gry było dokładnie 3 minuty i 57 sekund. Już do ostatniej syreny lubelska drużyna nie poprawiła swojego dorobku. Natomiast Basket zdobył 10 punktów z rzędu! Najpierw akcją 2+1 popisała się Swords, a po chwili dołożyła kolejne 2 punkty. Następnie rywalki zaskoczyła Dominika Miłoszewska, a końcowy rezultat ustaliła "trójka" Montgomery.

Wyniki 16 kolejki:

• Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - BASKET 90 GDYNIA 56:62 (19:19, 16:16, 11:14, 10:13)
  • Cosinus Widzew Łódź - InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. 53:90 (15:17, 15:36, 12:14, 11:23)
  • PGE MKK Siedlce - 1KS Ślęza Wrocław 67:91 (16:27, 21:30, 14:15, 16:19)
  • Wisła Can-Pack Kraków - Ostrovia Ostrów Wielkopolski 91:65 (19:18, 29:19, 15:15, 28:13)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 63:73 (22:25, 14:18, 11:11, 16:19)
  • Artego Bydgoszcz - CCC Polkowice 72:64 (17:19, 20:15, 17:14, 18:16)