Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej rozgromione w debiucie w EBLK

Politechnika Gdańska

Martyna Pyka pomogła w zeszłym sezonie awansować Politechnice do EBLK. W debiutanckim meczu drużyny w tych rozgrywkach wyszła w pierwszej piątce i zdobyła 8 punktów. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.p[l

Bolesną lekcję w debiucie w Energa Basket Lidze Kobiet dostały koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej. Przegrały na wyjeździe z Wisłą CanPack Kraków 59:104 (19:30, 19:26, 10:23, 11:25). Pomimo tego ofensywny potencjał pokazała Maegan Conwright. Na boisku zabrakło dwóch ważnych zawodniczek, które są niezdolne do gry: Emily Potter i Martyny Koc.

KOSZYKARKI ARKI GDYNIA ŚWIETNIE ZACZĘŁY SEZON. RELACJA Z MECZU Z PGE MKK SIEDLCE

Wisła CanPack: Russell 22 (6 zb.), Rodriguez 17 (1x3, 5 as.), Araujo 16 (1x3, 7 zb., 6 as.), Canada 8 (5 as.), Jakubiuk 2 oraz Conde 12 (1x3), Oroszova 10 (7 zb.), Niedźwiedzka 9, Mujović 8 (2x3)

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Conwright 21 (1x3), Holopainen 8 (5 zb., 5 st.), Pyka 8, Krupa 4 (5 zb.), Bujniak 2 oraz Gwizdała 14 (1x3), Ostrowska 2, Duszkiewicz 0

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej debiut na parkietach Energa Basket Ligi Kobiet zaliczyły na jednym z trudniejszych terenów w rozgrywkach. Choć Wisła CanPack Kraków zajęła w poprzednim sezonie czwarte miejsce, to szybko chce powrócić do strefy medalowej.

Trener Rafał Knap nie mógł skorzystać w stolicy Małopolski z dwóch ważnych koszykarek. Z powodu kontuzji ze składu wypadła kanadyjska środkowa Emily Potter. Na boisko nie mogła wyjść również posiadająca duże doświadczenie w EBLK Martyna Koc. To sprawiło, ze jako środkowa wyszła w pierwszej piątce debiutująca w seniorskiej koszykówce Zuzanna Krupa. Warto dodać, że 1 października skończyła 17 lat.

Już po pierwszej kwarcie było wiadomo, jak skończy się spotkanie. Choć gdańszczankom nie można było odmówić ambicji i pomysłu na atak, to defensywą nie były w stanie zatrzymać ofensywnego potencjału Wisły. Zaczęło się nieźle, gdyż szybko punkty zdobyła liderka Politechniki Maegan Conwright (2:2).

Przez kolejne niemal 3 minuty przyjezdne nie mogły jednak ponownie trafić do kosza. Rywalki zaliczyły za to serię 11:0 (13:2). Przerwała ją Martyna Pyka. Po chwili zmagająca się ostatnio z urazem Annika Holopainen oraz Conwright zapracowały na serię 5:0 i wynik wyglądał nieco lepiej (15:9). Te dwie koszykarki plus Sylwia Bujniak trafiały do końca kwarty z gry dla Politechniki, a ta skończyła się prowadzeniem Wisły 30:19.

Gdańszczanki nieźle weszły także w drugą kwartę. Po kolejnej serii punktowej i pierwszej trójce w meczu, którą oczywiście trafiła Conwright, było tylko 32:25 dla Wisły. Mało tego, po następnym celnym rzucie za trzy punkty, tym razem w wykonaniu Natalii Gwizdały i za chwile celnej próbie spod kosza tej samej koszykarki w 16. min. było tylko 36:35. Niestety na tym emocje się skończyły. Do końca tej części gry Politechnika dołożyła tylko 3 pkt przy 20 rywalek (55:38).

Po zmianie stron Wisła zagrała lepiej w obronie i nie dopuściła już do sytuacji, aby przyjezdne zbliżyły się do niej na dystans punktu. Ten był znacznie większy. Pod koniec czwartej kwarty istniała nawet możliwość, że krakowianki zdublują zdobycz grającej w ósemkę Politechniki. W 37. min. po trzech rzutach wolnych Klaudia Niedźwiedzka zrobiło się 100:57 dla Wisły. Później jednak obie drużyny nie już forsowały tempa, gdyż nie było takiej potrzeby.

Wyniki 1 kolejki:

• ARKA GDYNIA - PGE MKK Siedlce 92:67 (28:18, 20:12, 19:16, 25:21)
  • Wisła CanPack Kraków - SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA 104:59 (30:19, 26:19, 23:10, 25:11)
  • Enea AZS Poznań - Ślęza Wrocław 50:91 (15:24, 16:20, 12:28, 7:19)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Ostrovia 76:67 (14:15, 25:17, 20:16, 17:19)
  • CCC Polkowice - Widzew Łódź 90:50 (16:12, 21:19, 31:6, 22:13)

10.02 (nd) godz.18:00 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska typuj CCC Polkowice
12.01 (sob) godz.18:00 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska 58:74 Wisła CanPack Kraków
06.01 (nd) godz.18:00 InvestInTheWest Enea Gorzów Wlkp. 89:75 SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA Gdańska