Lechia Gdańsk - Polonia Warszawa 1:0. Powiększona przewaga nad wiceliderem

Damian Konwent
24 kwietnia 2024, godz. 22:25
Opinie (186)

Najnowszy artykuł o klubie Lechia Gdańsk Lechia Gdańsk - GKS Tychy 3:0. Awans do ekstraklasy prawie pewny
Oto duet, który zapewnił zwycięstwo Lechii Gdańsk w meczu z Polonią Warszawa. Maksym Chłań (z lewej) strzelił gola po asyście Camilo Meny (w środku). Oto duet, który zapewnił zwycięstwo Lechii Gdańsk w meczu z Polonią Warszawa. Maksym Chłań (z lewej) strzelił gola po asyście Camilo Meny (w środku).

Lechia Gdańsk pokonała u siebie Polonię Warszawa 1:0 (1:0) w 29. kolejce Fortuna 1. Ligi i przybliżyła się do awansu do PKO Ekstraklasy. Wygrana mogła być bardziej okazała, bo sytuacji nie brakowało, ale biało-zieloni i tak wykorzystali potknięcie wiceliderującej Arki Gdynia oraz powiększyli nad nią przewagę do 4 punktów. Zwycięską bramkę zdobył Maksym Chłań, który przełamał swoją serię pięciu meczów bez gola. Camilo Mena, Tomasz Neugabuer i Kacper Sezonienko zobaczyli żółte kartki i będą musieli pauzować w sobotnim spotkaniu ze Stalą w Rzeszowie.

Zjawiński

Rezerwowi: 83 Mikułko, 26 Brzęk, 11 Piła, 72 Koperski, 94 Gueho, 6 Biegański, 21 Sypek, 79 Sezonienko, 16 D'Arrigo

Kobusiński

Rezerwowi: 1 Sandach, 3 Arak, 7 Kluska, 9 Tomczyk, 13 Grzelczak, 14 Okronczuk, 20 Marciniec, 21 Majsterek, 29 Fadecki
  • 65' Zjawiński Zmiany Sezonienko
  • 70' Neugebauer Zmiany Gueho
Zmiany Zmiany
  • 62' Michalski Zmiany Kluska
  • 62' Zawistowski Zmiany Fadecki
  • 81' Wojciechowski Zmiany Marciniec
  • 81' Bajdur Zmiany Tomczyk
  • 11' Chłań
Bramki Bramki
  • 70' Neugebauer
  • 74' Mena
  • 78' Sezonienko
Kartki Kartki
  • 45'+5 Michalski

Zobacz wspólną radość piłkarzy i kibiców Lechii Gdańsk po zwycięstwie

Lechia do meczu z Polonią przystępuje 4 dni po wygranym spotkaniu z Górnikiem Łęczna 1:0. "Czarne Koszule" miały więcej czasu na przygotowanie do tego spotkania, bo 5 dni. Wówczas to zremisowali z Zagłębiem Sosnowiec 3:3.

Górnik Łęczna - Lechia Gdańsk 0:1. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Po tamtym zwycięstwie, trener Szymon Grabowskim mówił, że Lechia do ekstraklasy zmierza w ruchu jednostajnie przyspieszonym

Lechia Gdańsk w ruchu jednostajnie przyspieszonym do ekstraklasy

W międzyczasie poznaliśmy sprawozdania finansowe klubu.

Co mówią sprawozdania finansowe Lechii Gdańsk?

Oraz poznaliśmy oficjalną datę derbów Trójmiasta.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 19.05, godz. 20:30. Poznaj szczegóły

Lechia zagra dziś bez pauzującego za kartki Tomasa Bobcka. Dlatego w ataku od początku zagra Łukasz Zjawiński. Absencjami zagrożeni dziś będą: Camilo Mena, Tomasz Neugabuer, Andrei Chindris, Louis D'Arrgio, i Kacper Sezonienko. Wydaje się, że dla nich to najlepszy moment na "wykartkowanie" się, gdyż później biało-zielonych czekają pojedynki z teoretycznie trudniejszymi rywalami. A prawdopodobnie one mogą przesądzić o bezpośrednim awansie.

Bronić lidera z kartkowym tornado w tle. Przeczytaj zapowiedź

Lechia ma szansę powiększyć przewagę nad drugą Arką do 4 punktów. Żółto-niebiescy przegrali na wyjeździe ze Zniczem Pruszków 0:2.

Znicz Pruszków - Arka Gdynia 2:0. Przeczytaj relację live

W składzie Lechii 2 zmiany w porównaniu do poprzedniego meczu z Górnikiem. Zjawiński i Żelizko (LECHIA Gdańsk) za Bobcka i D'Arrigo (LECHIA Gdańsk)
Mecz poprzedza specjalny pokaz świateł na Polsat Plus Arenie
Trybuny się zapełniają. O frekwencji poinformujemy w trakcie meczu
1'
od środka zaczyna Polonia
1'
Lechia atakuje prawą stroną, ale obrońcy zatrzymują akcję
3'
pierwsza poważna akcja Lechii. Mena (LECHIA Gdańsk) zagrał płasko z prawej strony, ale Zjawińskiego uprzedził Lemanowicz (Polonia Warszawa)
3'
po chwili przewrotką próbuje Chłań (LECHIA Gdańsk), ale prosto w bramkarza Polonii. Dobry początek gospodarzy
4'
Polonia buduje akcję od tyłu. Lechia pressuje i utrudnia rywalom
6'
na razie duży gry na połowie Polonii
8'
od bramki zacznie Sarnawski (LECHIA Gdańsk). Polonia przeprowadziła akcję, ale bez żadnego zagrożenia
9'
Lechia w natarciu. Najpierw w polu karnym z piłką znalazł się Chłań (LECHIA Gdańsk), ale jego strzał odbił Lemanowicz (Polonia Warszawa). Po chwili próbował także Neugebauer (LECHIA Gdańsk), ale ponownie górą bramkarz
11'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Chłań. Piękna kontra biało-zielonych. Kapić zagrał na prawą stroną do Meny, który popędził na skrzydle i po wejściu w pole karne wycofał podanie do niepilnowanego Maksyma, a ten technicznym uderzeniem trafił obok lewego słupka Lemanowicza. To szóste trafienie Ukraińca w tym sezonie, które jednocześnie przerywa serię pięciu meczów bez gola.
kontuzja
14'
Chłań (LECHIA Gdańsk) ucierpiał przy kontakcie z rywalem. Potrzebuje pomocy medycznej
15'
Chłań (LECHIA Gdańsk) będzie kontynuował grę
17'
Biedrzycki (Polonia Warszawa) wywalczył rzut rożny dla Polonii
18'
Bajdur (Polonia Warszawa) z woleja, ale broni Sarnawski (LECHIA Gdańsk). Kolejny korner
18'
gospodarze oddalają zagrożenie po dośrodkowaniu
19'
Zjawiński faulowany na własnej połowie
20'
Chłań (LECHIA Gdańsk) w polu karnym, próbował zdryblować rywala, ale bez powodzenia
21'
w środkowej strefie boiska faulowany jeden z piłkarzy Polonii. Upada na murawę, co nie spotyka się z sympatią kibiców, którzy od razu głośno gwiżdżą
22'
teraz Lechia próbuje uspokoić grę i buduję akcję od tyłu
23'
składna akcja gospodarzy, w której Zjawiński znalazł się w polu karnym. Oddał strzał, ale kąt był zbyt ostry
24'
dośrodkowanie w pole karne Polonii, ale pewnie łapie Lemanowicz (Polonia Warszawa)
25'
Lechia w kolejnym kontrataku. Kapić (LECHIA Gdańsk) po przechwycie szybko zagrał do Zjawińskiego, ale ten został powstrzymany przez obrońcę przed polem karnym
29'
Chłań (LECHIA Gdańsk) dostał piłkę w polu karnym i uderza, ale broni Lemanowicz (Polonia Warszawa). Po chwili po jego zagraniu Kapić (LECHIA Gdańsk) uderzał z 6 metrów, ale piłka poszybowała nad poprzeczką. Szkoda, bo to była 100-proc. sytuacja
30'
pół godziny gry za nami. Równe posiadanie piłki po 50 proc.
31'
rzut wolny dla Polonii. Uderzenie głową po dośrodkowaniu, ale nad bramką
34'
Lechia wymienia podania w środkowej części boiska
36'
rzut rożny dla Polonii
37'
zrobiło się gorąco po dośrodkowaniu. Z piłką minął się Sarnawski (LECHIA Gdańsk), głową uderzył Pleśnierowicz (Polonia Warszawa), ale będzie jeszcze jeden korner
kontuzja
37'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) ucierpiał w tym starciu. Potrzebuje pomocy medycznej
kontuzja
39'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) cały czas opatrywany przez lekarzy. Nie wygląda to dobrze
41'
wygląda na to, że Sarnawski (LECHIA Gdańsk) będzie kontynuował grę z obandażowaną głową
41'
jeszcze jeden rzut rożny dla Polonii
42'
obrońcy wybijają piłkę, ale Polonia wznowi od autu na połowie Lechii
43'
Lechia szybko wyszła z własnej połowy po rzucie rożnym rywali
44'
Lechia budowała akcję na połowie rywali, ale nic z tego nie wyniknęło
45'
sędzia dolicza 5 minut do regulaminowego czasu w pierwszej połowie
45'+1
45'+1
i jeszcze jeden korner. 9. dla Polonii
45'+2
chwyta piłkę Sarnawski (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu
45'+2
akcja przeniosła się pod drugą bramkę. Mena (LECHIA Gdańsk) minął rywala, oddał strzał z narożnika pola karnego, ale prosto w bramkarza
45'+3
Lechia spokojnie wymienia podania
45'+5
Żółtą kartką został ukarany Michalski (Polonia Warszawa).
45'+5
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - POLONIA WARSZAWA 1:0.
Nie jest to porywający mecz, ale najważniejsze, że Lechia Gdańsk prowadzi 1:0. Zasłużenie, bo oddała więcej groźnych uderzeń (6 do 3 w strzałach). Zaczęła bardzo agresywnie od samego początku i to zaowocowało golem Chłania (LECHIA Gdańsk). Później dobrą okazję do wyrównania miał Kapić (LECHIA Gdańsk), ale uderzył nad poprzeczką. Im bliżej było przerwy, tym coraz bardziej Polonia dochodziła do głosu. Miała aż 9 rzutów rożnych, ale tylko 1 z nich zagroził bramce Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk). Zresztą golkiper mocno wtedy ucierpiał i to spotkanie będzie kończył z bandażem na głowie.
46'
od środka zaczyna Lechia
46'
lewą stroną popędził Chłań (LECHIA Gdańsk) i na wysokości 16 metra uderzył, ale piłka się odbiła od rywala. Wpadła pod nogi Meny (LECHIA Gdańsk), który wywalczył rzut rożny
47'
Lechia utrzymuje przy piłce po rzucie rożnym
48'
i jeszcze jeden korener dla Lechii
49'
gospodarze krótko rozegrany rzut rożny, a po chwili dośrodkowanie Kapicia (LECHIA Gdańsk), ale piłkę przejęli goście
51'
akcja pod polem karnym Polonii. Naciskał na obrońcę Bugaj (LECHIA Gdańsk), ale od bramki wznowi Lemanowicz (Polonia Warszawa)
53'
Chłań (LECHIA Gdańsk) prowadzi piłkę lewą stroną i dośrodkowuje do Kapicia (LECHIA Gdańsk), a ten uderza nad poprzeczką
55'
rzut wolny dla Polonii na połowie Lechii
56'
piłka wybita przez obrońcę, ale pod nogi piłkarza Polonii. Nic jednak z tego nie wyniknęło
58'
kolejna dobra akcja Lechii. Kapić (LECHIA Gdańsk) miał piłkę przed polem karnym. Zagrał do Chłania (LECHIA Gdańsk), ale zbyt lekko, bo ten uderzył w obroncę
60'
Chłań (LECHIA Gdańsk) minął rywala z lewej strony, dośrodkował, ale obrońca uprzedził Kapicia (LECHIA Gdańsk)
62'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Michalski, w jego miejsce wchodzi Kluska.
62'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zawistowski, w jego miejsce wchodzi Fadecki.
62'
rzut rożny dla Lechii, ale nic z tego nie wyniknęło
63'
szykuje się do wejścia Sezonienko (LECHIA Gdańsk)
64'
Lechia buduje akcję na połowie Polonii
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zjawiński, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
66'
Dośrodkowanie z prawej strony Żelizko (LECHIA Gdańsk), ale żaden z zawodników Lechii nie dopadł do tego dośrodkowania
68'
Zablokowane uderzenie Kotona (Polonia Warszawa) z dystansu
70'
Żółtą kartką został ukarany Neugebauer (LECHIA Gdańsk). To oznacza, że pomocnik Lechii nie zagra w sobotnim meczu w Rzeszowie
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Neugebauer, w jego miejsce wchodzi Gueho.
71'
Nieudana próba długiego prostopadłego podania w wykonaniu jednego z obrońców Polonii
73'
Zagranie piłki ręką przez Kobusińskiego, rzut wolny dla Lechii
74'
Żółtą kartką został ukarany Mena (LECHIA Gdańsk). Skrzydłowy Lechii tak samo jak Neugebauer nie wystąpi w sobotnim meczu ze Stalą. To jego 4. żółta kartka w tym sezonie
77'
Lechia w ataku pozycyjnym na połowie Polonii
78'
Akcja prawą stroną Lechii. Kapić (LECHIA Gdańsk) dograł piłkę do Meny (LECHIA Gdańsk), ale Kolumbijczyk trafił wprost w Lemanowicza (Polonia Warszawa).
78'
Żółtą kartką został ukarany Sezonienko (LECHIA Gdańsk). Obok Meny i Neugebauera to trzeci piłkarz, który w sobotę będzie pauzował z powodu liczby żółtych kartek
79'
Próba rozegrania kontrataku przez Lechię, ale podanie Chłania (LECHIA Gdańsk) do Sezonienki (LECHIA Gdańsk) było jednak niedokładne
81'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojciechowski, w jego miejsce wchodzi Marciniec.
81'
Polonia Warszawa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bajdur, w jego miejsce wchodzi Tomczyk.
83'
Niedokładne podanie na lewym skrzydle do Biedrzyckiego (Polonia Warszawa)
84'
Faulowany Mena (LECHIA Gdańsk), rzut wolny dla Lechii
85'
Dośrodkowanie w pole karne Polonii, niepewne wyjście z bramki Lemanowicza (Polonia Warszawa), ale ostatecznie goście oddalili zagrożenie spod własnego pola karnego
87'
Groźna akcja w polu karnym Polonii, ale żaden z zawodników Lechii nie zdołał dopaść do wgranej piłki przez Menę (LECHIA Gdańsk)
88'
Chindris (LECHIA Gdańsk) wybija piłkę po dośrodkowaniu jednego z graczy gości na rzut rożny
90'
sędzia dolicza 3 minuty do regulaminowego czasu w drugiej połowie
90'+2
Polonia jeszcze naciska, a piłkarze Lechii wybijają po przejęciu
90'+3
KONIEC DRUGIEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - POLONIA WARSZAWA 1:0.
Po meczu tradycyjne świętowanie zwycięstwa piłkarzy i kibiców Lechii Gdańsk.
Lechia podkręciła tempo w drugiej połowie i częściej przebywała pod bramką rywali (12 do 3 w strzałach), ale finalnie nie powiększyła prowadzenia. Mimo to może cieszyć się z kompletu punktów i nie tylko umocniła się na pozycji lidera, ale również powiększyła przewagę nad drugą Arka Gdynia do 4 "oczek". To 9. zwycięstwo biało-zielonych w 10 ostatnich spotkaniach.