Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 57:14. Rugbiści sprawili prezent trenerowi

Mikołaj Pachniewski
10 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA
Rugbiści Lechii Gdańsk mają powody do zadowolenia. Wygrali bowiem trzeci mecz z rzędu i sprawili urodzinowy prezent swojemu trenerowi. Rugbiści Lechii Gdańsk mają powody do zadowolenia. Wygrali bowiem trzeci mecz z rzędu i sprawili urodzinowy prezent swojemu trenerowi.

Lechia Gdańsk pokonała Awentę Pogoń Siedlce 57:14 (45:0) w meczu 3. kolejki ekstraligi rugby. Gdańszczanie losy spotkania rozstrzygnęli już w pierwszej połowie, kiedy to wypracowali sobie ogromną przewagę. Biało-zieloni sprawili doskonały prezent trenerowi Pawłowi Lipkowskiemu, którzy dzień przed spotkaniem obchodził 44. urodziny.

Mecz Ogniwa Sopot rozpoczął się sensacyjnie, a zakończył pogromem. Co się tam wydarzyło?

Przeczytaj o wysokiej porażce Arki Gdynia w Łodzi

Punkty dla Lechii: Payi Xoleta 20, Paweł Boczulak 10, Robert Wójtowicz 5, Zavien Klaasen 5, Michał Krużycki 5, Kewin Bracik 5, Bartosz Kruszczyński 5,

Punkty dla Pogoni: Kacper Skop 5, Przemysław Rajewski 5, Mamuka Chanchibadze 4,

LECHIA: Olszewski (78 Plich), Buczek (48 Wojnicz), Ngonyama (78 Koper) - Kossakowski (12 Dabkiewicz), Krużycki (54 Nyaoda) - Płonka, Africa, Smoliński - Boczulak (51 Janeczko) - Xoleta (78 Romanowicz) - Kruszczyński, Klaasen, K.Bracik, M. Bracik (69 Czerniak) - Wójtowicz

Gdańszczanie po dwóch zwycięstwach z rzędu podejmowali Awentę Pogoń Siedlce. Trener Paweł Lipkowski, który dzień przed meczem obchodził 44. urodziny, zdecydował się na przeprowadzenie czterech zmian w porównaniu ze starciem z Juvenią Kraków.

Przeczytaj, co przed 3. kolejką ekstraligi mówili trójmiejscy rugbiści?

Lechia była zdecydowanym faworytem tego spotkania i od samego początku rzuciła się do ataku. Biało-zieloni w 5. minucie prowadzili już 12:0, bo najpierw po rzucie karnym zamienionym na młyn dyktowany przyłożył Payi Xoleta. Z podwyższenia nie pomylił się Paweł Boczulak. Chwilę później znów błysnął nowy łącznik ataku Xoleta, który po indywidualnej akcji podał do Roberta Wójtowicza, który miał już otwartą drogę do pola punktowego.

Goście nie otrząsnęli się jeszcze z dwóch pierwszych przyłożeń, a stracili kolejne dwa. W odstępie zaledwie kilku minut "jajo" na pole punktowe zanieśli Zavien KlaasenMichał Krużycki. Trener Lipkowski mimo prowadzenia 24:0 zmuszony był dokonać zmiany, bowiem urazu głowy doznał Milan Kossakowski, a na murawie zastąpił go Radosław Dabkiewicz.

Po początkowym huraganie ze strony miejscowych, gra się uspokoiła i wyrównała, choć nadal lepsi we wielu aspektach byli biało-zieloni. W 27. minucie kolejną błyskawiczną kontrę przeprowadziła Lechia, co zakończyło się przyłożeniem Kewina Bracika. Z podwyższenia nie pomylił się Boczulak i było już 31:0.

Przypomnij sobie, jak Lechia wydarła zwycięstwo w Krakowie

Jeszcze przed przerwą wynik po raz kolejny uległ zmianie, a dwa przyłożenia zanotował Xoleta, celnie kopał Boczulak i po pierwszej połowie biało-zieloni prowadzili 45:0.

Po rozpoczęciu drugiej połowy goście wykorzystali rozkojarzenie gdańskiej defensywy i w końcu zapunktowali, na co zdecydowanie sobie zasłużyli, dobrą akcją. Punkty zapisano Kacprowi Skopowi. Uspokojona wysokim prowadzeniem Lechia oddała pole przyjezdnym. Ci skorzystali z tego i zdobyli drugie przyłożenie, zmniejszając rozmiary strat (45:14).

Trener Lipkowski przeprowadził zmiany, które miały odmienić grę biało-zielonych. Nic to jednak nie dawało, bo choć Pogoń niezwykle osłabiona to dzielnie stawiała czoła gospodarzom w drugiej połowie. Dopiero w 74. minucie Lechii udało się zdobyć kolejne przyłożenie, a na polu punktowym zameldował się Bartosz Kruszczyński. Chwilę później po raz czwarty, tym razem w ekwilibrystycznym stylu, przyłożył Xoleta, a podwyższył Rafał Janeczko, który wcześniej zastąpił Boczulaka.

Ostatecznie gdańszczanie zwyciężyli 57:14 i sprawili urodzinowy prezent swojemu szkoleniowcowi, przedłużając passę zwycięstw do trzech z rzędu. Za tydzień Lechię czeka trudny wyjazd do Sochaczewa.

10 Posnania Poznań 3 0 0 3 15:223 -1
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2022-09-16

Wyniki 3 kolejki

• OGNIWO SOPOT - Posnania Poznań 69:5 (26:5)
  • LECHIA GDAŃSK - Awenta Pogoń Siedlce 57:14 (45:0)
  • Master Pharm Łódź - ARKA GDYNIA 56:5 (36:5)
  • Edach Budowlani Lublin - Juvenia Kraków 23:11 (10:6)
  • Up Fitness Skra Warszawa - Orkan Sochaczew 32:21 (17:6)
  • Weryfikacja meczu z 1. kolejki
  • Orkan Sochaczew - Posnania Poznań 103:5 (56:0)
  • * w związku z brakiem w protokole meczowym co najmniej dwóch zawodników U-21 Posnania została ukarana odjęciem 1 punktu w tabeli. Wynik z boiska został utrzymany.