Juvenia Kraków - Lechia Gdańsk 16:17. Zwycięstwo wydarte w doliczonym czasie gry

28 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Michał Krużycki (z piłką) przyłożył w doliczonym czasie gry w Krakowie, co umożliwiło kop z podwyższenia Pawła Boczulaka na zwycięstwo Lechii Gdańsk 17:16 w Krakowie. Michał Krużycki (z piłką) przyłożył w doliczonym czasie gry w Krakowie, co umożliwiło kop z podwyższenia Pawła Boczulaka na zwycięstwo Lechii Gdańsk 17:16 w Krakowie.

Lechia Gdańsk wydarła zwycięstwo na wyjeździe z Juvenią Kraków 17:16 (0:8) w doliczonym czasie gry, kiedy przyłożył Michał Krużycki i podwyższył Paweł Boczulak. W biało-zielonych barwach zadebiutowało dwóch rugbistów z RPA: Africa Dillon i Payi Xolela. Ten sukces na zakończenie 2. kolejki nieco poprawił humory trójmiejskich sympatykom tej dyscypliny, gdyż w sobotę porażek doznały: Ogniwo Sopot i Arka Gdynia.

Punkty dla Juvenii:
Riaan Van Zyl 11, Arsen Fursenko 5

Punkty dla Lechii:
Paweł Boczulak 7, Marek Płonka 5, Michał Krużycki 5

LECHIA: Ngonyama, Buczek, Wojnicz (44 Olszewski) - Dabkiewicz (41 Nyaoda), Krużycki - Kossakowski, Płonka, Dillon (63 M.Bracik) - Boczulak - Janeczko (59 Romanowicz) - Kruszczyński, K.Bracik (67 Niespodziany), Klaasen, Wójtowicz - Xolela

Mimo wygranych derbów z Arką Gdynia 45:10, trener Paweł Lipkowski zdecydował się dokonać aż pięć zmian w wyjściowej "15" Lechii Gdańsk. Do gry w Krakowie wyszli m.in. nowi rugbiści pozyskali z RPA: Africa DillonPayi Xolela. Pierwszy zagrał w trzeciej linii młyna, na pozycji nr 8. Drugi objął rolę obrońcy.

Przeczytaj, co trójmiejscy rugbiści mówili przez 2. kolejką ekstraligi

Juvenia od razu spróbowała wykorzystać brak oczywistego zgrania po stronie biało-zielonych, gdyż nowi dołączyli dopiero 2 dni przed meczem. Gospodarze od razu mocno zaatakowali.

Już w 4. minucie z karnego kopał Riaan Van Zyl, ale się pomylił. Po chwili niewiele zabrakło do pola punktowego Peetowi Vorsterowi, a w 18. minucie tylko ofiarna szarża Roberta Wójtowicza kilka metrów od celu powstrzymała rajd Petera Diergaardta.

Przypomnij sobie oraz zobacz na zdjęciach jak Lechia Gdańsk na inaugurację pokonała Arkę Gdynia

Juvenia znów odwołana się do kopów. R. Van Zyl uderzył dwukrotnie, ale wynik udało mu się zmienić tylko w 26. minucie.

Lechia przed przerwa miała dwie dobre sytuacje do kopania na słupy, ale zdecydowała się grać do autu, by walczyć o przyłożenie. W obu przypadków nie udało się przejść do maula i wepchnąć rywali na ich pole punktowe. Dopiero w 40. minucie biało-zieloni zgłosili próbę, mimo że wówczas rzut karny był niemal z połowy boiska. Paweł Boczulak, który 2 dni temu świętował 25. urodziny, nieznacznie się pomylił.

Z jakimi celami wrócił do Lechii Gdańsk trener Paweł Lipkowski?

Okazało się, że niewykorzystane sytuacje się mszczą nie tylko w piłce nożnej, a w rugby także. W 3. minucie doliczonego czasu gry przerwą po skrzydle po punkty przedarł się Arsen Fursenko, który w przeszłości grał m.in. w... Lechii.

Biało-zieloni do pierwszych punktów dobiła się w 48. minucie. Akcja rozpoczęła się od wyłomu, który poczynił w defensywie miejscowych Dillon. Po kilku przegrupowaniach na pole punktowe udało się w końcu przebić Markowi Płonce, a z podwyższenia trafił Boczulak.

Juvenia Kraków - Lechia Gdańsk - relacja video

Szybko próbował odpowiedzieć Diergaardt, ale praktycznie bez udziału przeciwnika padł w szybkim biegu. Tego typu sytuacje zazwyczaj zwiastują groźne kontuzje kolan. "8" Juvenii kulejąc opuściła boisko.

Lechia znów ruszyła do ataku. Na pole punktowe przedarł się Grzegorz Buczek, ale sędzia Dominik Jastrzębski przyłożenia nie uznał. Podobnie uczynił w 54. minucie, uznając, że Wójtowicz zanim przyłożył, nadepnął na linię boczną boiska.

I znów musieliśmy przywołać powiedzenie, że niewykorzystane sytuacje się mszczą. Po godzinie gry tuż od celu gdańszczanie powstrzymali Arsenija Pastuchowa, który popisał się indywidualnym rajdem. Jednak już w następnej akcji nie udało się zatrzymać R.Van Zyla. Z podwyższenia nie trafił jego brat - Hannes Van Zyl.

W 66. minucie Lechia miała karnego około 20 metrów od słupów, ale już nie grała ręką. Boczulak kopnął na 10:13. Później okazało się, że była to bardzo dobra decyzja, która pozostawiła biało-zielonych w grze o zwycięstwo.

Tym bardziej, że 10 minut później znów "urwał" się im Pastuchow. Tym razem łącznik młyna Juvenii został nieprzepisowo zatrzymany, a R.Van Zyl nie mógł się już pomylić, bo kopał na 16:10 wprost słupów.

Podopieczni Pawła Lipkowskiego zwycięstwo zapewnili sobie w doliczonym czasie gry. W 83. minucie przyłożenie zdobył Michał Krużycki na 15:16, a z podwyższenia końcowy wynik na 17:16 ustalił Boczulak.

10 Posnania Poznań 2 0 0 2 10:154 0
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2022-08-28