Lechia Gdańsk - Chojniczanka 2:3 w pierwszym tegorocznym sparingu

Jacek Główczyński
16 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat)

Przez większą część sparingu Lechia Gdańsk prowadziła grę jak w tej akcji, ale wygrała Chojniczanka

Lechia Gdańsk przegrała w pierwszym tegorocznym sparingu z Chojniczanką 2:3 (1:3). Wynik nie oddaje tego co działo się na boisku na stadionie przy ul. Traugutta. Optyczną przewagę posiadali gospodarze, ale ostatnia drużyna I ligi miała piłkarzy, którzy potrafili zaskakująco i celnie strzelić z dystansu. Na domiar złego kontuzji nabawił się miejscowy napastnik, Jakub Arak, który doznał urazu operowanego w ubiegłym roku kolana.

Artur Sobiech wytransferowany do Turcji, w Gdańsku jest Łotysz Kristers Tobers

Paixao 5, Mihalik 75 - Podgórski 14, Kuzimski 36, Wolski 42

LECHIA (pierwsza połowa): Woźniak - Fila, Maloca, Dymerski, Conrado - Makowski - Haraslin, Urbański, Vikri, Lipski - Paixao

(druga połowa): Woźniak - Żuk, Kobryń, Łukasik, Mladenović - Mihalik, Gajos, Wszołek, Kałuziński, Udovicić - Arak (65 Sezonienko)

Pierwszy tegoroczny sparing Lechia Gdańsk rozegrała bez udziału publiczności. Taką decyzję podjął klub, uzasadniając ją względami bezpieczeństwa.

Piotr Stokowiec oddał tego dnia prowadzenie drużyny asystentowi - Maciejowi Kalkowskiemu. Sam oglądał sparing z wysokości trybun. Biało-zieloni w przerwie wymienili wszystkich piłkarzy z pola. Przez cały mecz grał tylko bramkarz Maciej Woźniak.

8. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepsze Ligowca Roku 2019 w Trójmieście - m.in. trener Piotr Stokowiec i Dusan Kuciak nominowani, trwa głosowanie

Chojniczanka pod wodzą Zbigniewa Smółki, kończyła jesień w I lidze czterema porażkami z rzędu i zamyka tabelę, ale w sparingu z przedstawicielem ekstraklasy pokusiła się o niespodziankę, mimo że przez większą część gry broniła się.

Lechia rozpoczęła z dużym animuszem. Grała składnie i pomysłowo. Już w pierwszych 5 minutach po zespołowych akcjach do sytuacji strzeleckich trzykrotnie dochodził Flavio Paixao. Na gola zamienił tę ostatnią, po podaniu Lukasa Haraslina. W dwóch poprzednich sędzia odgwizdał pozycję spaloną, mimo że przy jednej z nich, gdy Portugalczyk posłał piłkę do siatki, trener Kalkowski z uśmiechem sugerował sędziemu, że przy systemie VAR tego gol zostałby uznany.

Potem gospodarze nadal przeważali, ale gole strzelali goście. W 14. minucie kapitalnym uderzeniem z około 30 metrów popisał się Jacek Podgórski. W 36. minucie Mateusz Kuzimski skorzystał ze zbyt krótkiego wybicia piłki głową przez Conrado i mocnym uderzeniem sprzed pola karnego, z pierwszej piłki zdobył gola. Natomiast wynik pierwszej połowy ustalił Bartosz Wolski, który zdobył bramkę po uderzeniu z rzutu wolnego.

Ponadto przy dwóch kolejnych uderzeniach I-ligowców doskonałymi paradami popisywał się 18-letni Woźniak. Gdyby nie on, Kuzimski i Podgórski po pół godzinie gry mieliby po drugim golu.

Lechia przed przerwą miała jeszcze dwie okazje na zmniejszenie strat. Najpierw strzał Haraslina obronił Radosław Janukiewicz, a gdy w kolejnej sytuacji Lukas próbował lobować bramkarza, trafił w boczną siatkę bramki Chojniczanki.

Pierwszy zimowy transfer Lechii Gdańsk. Lewy obrońca z Brazylii

Flavio Paixao już w 5. minucie zdobył prowadzenie dla Lechii Gdańsk, ale jeszcze przed przerwą Chojniczanka odpowiedziała 3 trafieniami. Flavio Paixao już w 5. minucie zdobył prowadzenie dla Lechii Gdańsk, ale jeszcze przed przerwą Chojniczanka odpowiedziała 3 trafieniami.
Po zmianie stron gospodarze zaprezentowali m.in. nową parę obrońców. Po raz pierwszy w tej roli zobaczyliśmy nominalnego pomocnika Daniela Łukasika oraz prawego obrońcę Rafała Kobrynia. Natomiast w drugiej linii zagrał kolejny zawodnik z drużyny juniorów - Jakub Kałuziński.

Przez 20 minut niewiele ciekawego działo się na boisku. Pierwsza warta odnotowania sytuacja wcale nie dotyczyła dobrej gry w piłkę. Przy próbie obrony przed rzutem rożnych gości zderzyli się Jakub ArakRafał Kobryń. Napastnik opuścił boisko z kontuzją, trzymając się za kolano. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miał je operowane. Teraz zachodzi podejrzenia naderwania bądź naciągnięcia więzadła.

Na kwadrans przed końcem gry padła kontaktowa bramka. Po dośrodkowaniu Łukasika piłkę głową do siatki wepchnął Jaroslav Mihalik.

Okazje na remis miał Maciej Gajos. Najpierw nieznacznie pomylił się z rzutu wolnego, gdy próbował wrzucić piłkę "za kołnierz" bramkarzowi. Natomiast w 88. minucie przestrzelił z woleja po dośrodkowaniu Filipa Mladenovicia.

Dla Lechii był to pierwszy i ostatni sparing przed rundą wiosenną w Gdańsku. Kolejne gry sparingowe planowane są podczas zgrupowania w Turcji, na które biało-zieloni udadzą się w sobotę.

Plan sparingów Lechii Gdańsk przed inauguracją rozgrywek ligowych wiosną

16 stycznia, Gdańsk - Chojniczanka 2:3
20 stycznia, Belek, Turcja - Greuther Furth (Niemcy)
21 stycznia, Belek, Turcja - Rubin Kazań (Rosja)
24 stycznia, Belek, Turcja - Beroe Stara Zagora (Bułgaria)
28 stycznia, Belek, Turcja - Dynamo Moskwa (Rosja)
31 stycznia, Belek, Turcja - 1.FC Slovacko (Słowacja)

16 ŁKS Łódź 20 4 2 14 20:37 14
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.
Tabela wprowadzona: 2019-12-21

Wyniki 20 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Raków Częstochowa 0:3 (0:0)
  • Lech Poznań - ARKA GDYNIA 1:1 (0:1)
  • ŁKS Łódź - Wisła Kraków 2:4 (1:3)
  • Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)
  • Pogoń Szczecin - Korona Kielce 0:1 (0:0)
  • Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 2:1 (0:1)
  • Wisła Płock - Piast Gliwice 2:1 (1:1)
  • Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 3:0 (1:0)

Opinie (120) ponad 10 zablokowanych

• Czyli Smółka to dobry trener i potrafi wygrać z Lechią, tylko przedtem miał słabą drużynę :) (1)

• 83 20

• Lechia moich snów i marzeń!

• 1 1

• Liczyłem że chociaż poziom gry się odrobinę zmieni (1)

Nic z tego

• 65 7

• Juniorami i wynalazkami z Brazylii?

• 3 2

• TLG (4)

chyba wolałem drużynę Nowaka przegrywającą podium/mistrzostwo na Legii, ale grającą z rozmachem i efektownie, niż ten pragmatyzm Stokowca, który powoduje, że każdym mecz jest bardziej męczący niż ekscytujący.

• 74 21

• Stokowiec (1)

Słuchaj przy tamtym składzie i z trenerem Stokowcem mielibyśmy mistrza.

a z tym składem trener Nowak walczyłby o utrzymanie.

Kim ma Stokowiec Grać ? Gdyby nie tak dobry trener jak Stokowiec to byłoby jeszcze gorzej.

a może mendziara już ma dosyć S prawdziwego Trenera i znowu chce zatrudnić nauczyciela od WF

po tych r******h co robi to widac, że tak

mendziara to szkodnik wyrzuca po kolei piłkarzy.

co ze Starzyńskim nie wyszło i teraz to już będzie gorzej, bo poznali się już na nim piłkarze.

i znowu zaczął on sprowadzać jakieś wkłady, zamiast dać trenerowi decydować i ja się pytam gdzie są pieniądze zdobyte za puchar Polski 3 miejsce w lidze oraz miasto ,sponsorzy ,puchary zarobione około 300tyś euro pytam się co mendziara z nimi zrobił ?i niech nie zwala na biesiadnika, bo to on decyduje i wymyślił temat zastępczy nawet jakby to jest 5,8 plus ta reszt pieniędzy z tego wyżej więc ja się pytam mendziara gdzie jest kasa !!!!oddaj ją, bo wałki robisz, nawet gdy piłkarz odchodzi do innego klubu nic nigdy nie wiadomo niby za darmo, ale tak się zaczęło, jak ty zacząłeś rządzić więc już niedługo założą ci coś na ręce i pojedziesz a tam pojada z tobą krótka jj kk...

• 15 6

• nie ekscytuj się tak. Opisałem tylko jaką piłkę wolę oglądać.

Stokowiec miał podobnych zawodników jak Nowak, tylko o rok później. Ba nawet Nowak z tymi z niemal tymi samymi zawodnikami najpierw walczył o tytuł a w kolejnym sezonie ciągnął się w ogonie.
        W tym sezonie Stokowiec z lepszym składem osiąga, póki co, gorszy wynik niż w poprzednim. I co? Nic. Problemem jest to, że jego zespół gra nudną jak flaki z olejem piłkę, którą nie jest wstanie zainteresować kibiców i przyciągnąć ich na stadion.
        Co z tego, że graliśmy w czołówce jak nadal na boisku nie widać było niczego ciekawego.

• 10 9

• (1)

Ja też już mam przesyt oglądania "taktyki" trenera Stokowca, męczarnia.

• 1 0

• A ty oglądasz taktykę czy mecz? uu nie pij więcej

• 0 0

• Co to było? (3)

Rozumiem że sparing ale przegrać z ostatnią drużyną 1 ligi?
    Wstyd!
    Wstyd i hańba...

• 82 17

• ty chyba jesteś nowy! nie pamiętasz porażek z Puszczą, Limanovią, albo przebijanych opon w Bytowie (1)