Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków 14:28. Tercet z Tonga, będzie łącznik z Namibii

13 sierpnia 2023, godz. 14:50
Opinie (32)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Rugbiści Lechii Gdańsk nie mieli wiele do powiedzenia na inaugurację ekstraligi w sezonie 2023/24. Rugbiści Lechii Gdańsk nie mieli wiele do powiedzenia na inaugurację ekstraligi w sezonie 2023/24.

Lechia Gdańsk na inaugurację ekstraligi w sezonie 2023/24 przegrała u siebie z Juvenią Kraków 14:35 (0:21). Nie pomogła trójka debiutantów z Tonga: Henrik Huhane, Taholo Selupe i Antony Siale. W następnej kolejce zespół Pawła Lipkowskiego ma wzmocnić Denzo Bruwer, łącznik ataku z Namibii. Na razie jednak biało-zieloni bardzo ustępowali rywalom w młynie.

Punkty
dla Lechii
: Zavien Klaasen 5, Grzegorz Buczek 5, Paweł Boczulak 4
dla Juvenii: Riaan van Zyl 10, Oderich Mouton 5, Artur Fursenko 5, Patryk Sakwa 5, Marcin Morus 5, Denzil van Zyl 5

LECHIA: Szymanowski (27-36 Olszewski, 76 Rachubka), Buczek (61 Beśka), Huhane (37 Olszewski) - Dabkiewicz (61 Górniewicz), Smoliński - Płonka, Kossakowski (77 Wasilewski), Klaasen - Boczulak (77 Kruszczyński) - Kolas - Czerniak (77 Rokicki) , Selupe, Siale, Romanowicz (75 Niespodziany) - Wójtowicz

Przeczytaj relację z meczów 1. kolejki ekstraligi dwóch innych trójmiejskich zespołów

Ogniwo Sopot - Budowlani Łódź 79:21. Pogrom na inaugurację, udane debiuty rugbistów Ogniwo Sopot - Budowlani Łódź 79:21. Pogrom na inaugurację, udane debiuty rugbistów

Edach Budowlani Lublin - Arka Gdynia 28:21. Edach Budowlani Lublin - Arka Gdynia 28:21. "Buldogi" wyszarpały bonus

Przy wyjściu rugbistów na mecz niektórzy kibice odpalili race. Lechia do podstawowej "15" wystawiła trzech zawodników pozyskanych z Tonga. Na pozycji filara pojawił się Henrik Huhane, a na środku ataku miejsca zajęli: Taholo SelupeAntony Siale.

Lechia Gdańsk - Juvenia Kraków - relacja video

Kolejny debiutant wszedł do gry po przerwie. Do "23" włączony został gdański junior Kacper Rachubka (rocznik 2005), co także wynikało z przepisów. Aby uniknąć karnego punktu, należy wpisać do kadry meczowej trzech młodzieżowców, w tym maksymalnie jednego z kategorii U-23.

Natomiast jeszcze nie było nowego łącznika ataku, którego Lechia pozyskała z Namibii. Denzo Bruwer grał m.in. w reprezentacji U-20 swojego kraju.

Jednak, jaką wartość prezentują Namibijczycy, szybko przekonaliśmy się na boisku przy al. Grunwaldzkiej. W roli głównej wystąpił Oderich Mouton, rugbista, który kandydował do gry w reprezentacji w tegorocznym Pucharze Świata. Zawodnik trzeciej linii otworzył wynik już w 9. minucie.

Po kwadransie Lechia przegrywała już 0:14. Gospodarzy zaskoczył po indywidualnej akcji Artur Fursenko, który nie okazał się sentymentalny, gdyż w gdańskich barwach grał wiosną 2018 roku.

Przeczytaj, co przed inauguracją ekstraligi 2023/24 mówił Paweł Lipkowski, trener Lechii Gdańsk Przeczytaj, co przed inauguracją ekstraligi 2023/24 mówił Paweł Lipkowski, trener Lechii Gdańsk

Trzecie przyłożenie stracili wkrótce potem, gdy w 27. minucie żółtą kartkę otrzymał Karol Szymanowski. Jako że był to filar na 10 minut jego przymusowej absencji na boisku trener Piotr Lipkowski musiał dokonać zmiany taktycznej, gdyż w pierwszej linii mogą grać tylko zawodnicy, którzy w tej roli zostali wpisani do protokołu.

Do młyna z ławki wszedł Igor Olszewski, a z gry wycofany został skrzydłowy Jakub Romanowski. w "14" Lechia nie zdołała się obronić przed atakiem innego swojego byłego zawodnika - Patryka Sakwy.

Wynik pierwszej połowy na 21:0 dla Juvenii ustalił Riaan van Zyl, który ani razu nie pomylił się przy trzech podwyższeniach, ale w doliczonym czasie gry przestrzelił z rzutu karnego.

Nim zawodnicy zeszli do szatni, było jeszcze trochę przepychanek. Sędziowie tym razem nie sięgnęli po kartki, a przekazali jedynie uwagi do obu kapitanów: Grzegorz BuczkaMarcina Siemaszko. Ponadto arbiter zmienił decyzję i zamiast rzutu karnego dla Lechii kilka metrów od pola rywali, karny miała Juvenia.

Ekstraliga rugby zmniejszona. Duże zmiany w kalendarzu. Aż 11 kolejek jesienią Ekstraliga rugby zmniejszona. Duże zmiany w kalendarzu. Aż 11 kolejek jesienią

Biało-zieloni w przerwie nie wyciągnęli wniosków z decyzji sędziowskich. Nie upłynęła pierwsza minuta, a żółtą kartkę otrzymał Marek Płonka, który "pracował" na nią już w pierwszej połowie.

Tym razem udało się przerwać 10 minut w osłabieniu bez strat. Natomiast, gdy siły się wyrównały, Lechia zdobyła pierwsze przyłożenie. Juvenię szybko wykonanym karnym, kilka metrów od pola punktowego gości zaskoczył Zavien Klaasen.

Od 62. minuty Juvenia musiała bronić się w "14" po żółtej kartce dla Sakwy. Lechia niemal od razu po akcji młyna, wykończonej przez Grzegorza Buczka, zdobyła przełożenie. Niestety, nie poszła za ciosem.

W 71. minucie gospodarze dali się skontrować Marcinowi Morusowi. Dla Juvenii było to czwarte przyłożenie, ale nie dawało ono tym razem bonusa. Od tego sezonu zmieniono przepisy i dodatkowy punkt ofensywny przyznawany jest nie za cztery przyłożenia, ale tylko tej drużynie, która zdobędzie o trzy więcej "piątki" od rywala. To przepis znany z rozgrywek międzynarodowych rugby.

Dlatego krakowianie z bonusa ofensywnego mogli cieszyć się dopiero w 6. minucie doliczonego czasu gry. Punktowali bracia van Zyl. Denzil przyłożył, a Riaan podwyższył.

Jakie transfery w ekstralidze rugby? Jakie transfery w ekstralidze rugby?