• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia Gdańsk może rozwiązać wszystkie kontrakty. Różne sposoby i pieniądze

Jacek Główczyński
19 maja 2023, godz. 11:45 
Opinie (145)
aktualizacja: godz. 17:13 (19 maja 2023)

Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk może rozwiązać kontrakty ze wszystkimi piłkarzami. Ile to będzie kosztować, uzależnione jest m.in. od tego, na które warianty zdecyduje się klub i piłkarze. Lechia Gdańsk może rozwiązać kontrakty ze wszystkimi piłkarzami. Ile to będzie kosztować, uzależnione jest m.in. od tego, na które warianty zdecyduje się klub i piłkarze.

Lechia Gdańsk w sobotę, 20 maja o godzinie 20 rozpocznie ostatni mecz w PKO BP Ekstraklasie przed własną publicznością. Warto się na niego wybrać, by zobaczyć również po raz ostatni drużynę w tym składzie, gdyż w nowym sezonie zapewne zostaną tylko nieliczni zawodnicy. Degradacja oznacza, że klub będzie mógł rozwiązać wszystkie kontrakty z piłkarzami. Jest kilka sposobów, jak to zrobić, a od wyboru konkretnego, zależą pieniądze, które należy wpłacić na pożegnanie, a także to, czy potem nie trzeba będzie się tłumaczyć przed organami PZPN czy nawet FIFA.Aktualizacja, godz. 17:13

Antoni Mikułko wraca do Lechii GdańskLechia Gdańsk skróciła wypożyczenie reprezentanta Polski juniorów, które miało trwać do 30 czerwca 2024 roku. Antoni Mikułko po rozegraniu 10 meczów w III-ligowej Wieczystej Kraków w nowym sezonie będzie walczył o miejsce między słupkami biało-zielonych.

Lechia Gdańsk jednego piłkarza straciła na rzecz Wieczystej Kraków, drugiego oddała sama Lechia Gdańsk jednego piłkarza straciła na rzecz Wieczystej Kraków, drugiego oddała sama

- Zakładaliśmy, że Antek spędzi na wypożyczeniu dłuższy czas, będziemy sukcesywnie się przyglądać jego rozwojowi, ale nadszedł czas na jego powrót. Wbrew pozorom, bo poszedł przecież do faworyta rozgrywek, ma sporo okazji, żeby się wykazać i pomóc Wieczystej w awansie - ocenił Łukasz Smolarow. dyrektor ds. sportu Lechii.
Na 6 kolejek przed końcem sezonu krakowski klub zajmuje 2. miejsce, tracąc punkt do Stali Stalowa Wola. Awans wywalczy tylko jedna drużyna.


Lechia Gdańsk straci ponad 20 milionów złotychRealizuje się scenariusz, przed którym ostrzegaliśmy już w styczniu. Lechia Gdańsk spadła z ekstraklasy, a zatem z szacowanego na 46 milionów złotych budżetu, ubędzie ponad 20 milionów. To oznacza, że na wielu polach klub nie będzie mógł funkcjonować na tym poziomie co dotychczas. Nie będzie go m.in. stać, aby piłkarzom wypłacać obecne gaże, wynoszące po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

14.01.2023 Trojmiasto.pl: Lechia Gdańsk straci pół budżetu po spadku z ekstraklasy 14.01.2023 Trojmiasto.pl: Lechia Gdańsk straci pół budżetu po spadku z ekstraklasy

Aż 16 piłkarzy w kadrze pierwszej drużyny ma kontrakty dłuższe niż do 30 czerwca tego roku. Oznacza to, że klub, aby zaoszczędzić będzie musiał rozwiązywać dotychczasowe umowy i z tymi, których widzi nadal w drużynie negocjować nowe kontrakty już na I-ligowych warunkach.

Przyjmujemy bowiem założenie, że klub będzie funkcjonował nadal w obecnej formie organizacyjnej, czyli jako spółka akcyjna. Bez względu na to, kto będzie jej akcjonariuszem większościowym czy mniejszościowym, musi respektować zaciągnięte nawet przez poprzedników zobowiązania.

Flavio Paixao żegna się ze łzami w oczach po - jak mówi - brutalnym i szokującym sezonie. Zagłosuj, czy to najlepszy piłkarz w historii Lechii Gdańsk? Flavio Paixao żegna się ze łzami w oczach po - jak mówi - brutalnym i szokującym sezonie. Zagłosuj, czy to najlepszy piłkarz w historii Lechii Gdańsk?

Poniżej przedstawiamy, jakie są różne sposoby postępowania w takich sytuacjach oraz ile to kosztuje, a może, na kim będzie nawet zarobić?TransferyNajbardziej opłacalnym sposobem dla Lechii rozstania się z piłkarzem, który ma ważny kontrakt, ale klubu już nie stać na jego utrzymanie, jest przeprowadzenie transferu. Szkopuł tylko w tym, że wszyscy zdają sobie sprawę, w jakiej sytuacji jest gdański klub, a zatem potencjalny kontrahent będzie grał na zwłokę. Do kasy sięgnie dopiero wówczas, gdy będzie mu bardzo zależało na piłkarzu, a nie będzie innego sposoby, aby go pozyskać.

Lechia Gdańsk zalega z wypłatami nie tylko piłkarzom. Pracownicy też bez pensji Lechia Gdańsk zalega z wypłatami nie tylko piłkarzom. Pracownicy też bez pensji

Na razie żaden klub nie ogłosił oficjalnie pozyskania piłkarza Lechii, nawet z grona tych, którzy 30 czerwca staną się wolnymi zawodnikami. Do Gdańska nie wpłynęła także żadna oferta transferowa. Zainteresowanie Lecha Poznań Michałem Nalepą, który ma kontrakt ważny aż do 30 czerwca 2026 roku, na razie nie przekuło się na kroki formalne. Nie ma też ponowienia oferty z zimy z rakowa Częstochowa w sprawie Conrado.

Pewne jest tylko to, że wobec zawodników, którzy mają dłuższe kontrakty niż do 30 czerwca, to Lechia ma głos decydujący, na jakich warunkach zgodzić się na jego odejście. Nie może jednak takiego gracza skierować do innego klubu wbrew jego woli.Ekwiwalent za wyszkoleniePiłkarze, którym kończą się kontrakty w Lechii 30 czerwca, po tym terminie stają się wolnymi zawodnikami z jednym wyjątkiem. Joel Abu Hanna wraca do Legii Warszawa, z której był tylko wypożyczony.

Natomiast: Łukasz Zwoliński, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak, Marco Terrazzino, Michał Buchalik i kończący karierę Flavio Paixao mogą związać się z innymi pracodawcami bez żadnej kwoty odstępnego dla Lechii.

Lechia Gdańsk dostanie 300 tys. euro czy 100 tys. zł za Jakuba Kałuzińskiego? Lechia Gdańsk dostanie 300 tys. euro czy 100 tys. zł za Jakuba Kałuzińskiego?

Wyjątkiem jest Jakub Kałuziński. Za tego piłkarza Lechii należny jest ekwiwalent za wyszkolenie. Jak informowaliśmy już w lutym, jego wysokość uzależniona jest od tego, gdzie trafi młodzieżowiec. Jeśli wybierze polski klub w ekstraklasie, ta kwota wyniesie około 100 tysięcy złotych. Natomiast klub zagraniczny to odstępne w wysokości około 300 tysięcy euro, z których część trafi do AP Orlen Gdańsk, w którym piłkarz był zarejestrowany na początku przygody z piłką.Rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stronGdy jest możliwe osiągnięcie konsensu, co do warunków rozstania, pomiędzy klubem a zawodnikiem, to kontrakt jest rozwiązywany za porozumieniem stron.

Przy tej formie rozstania każda ze stron stara się ugrać to, na czym najbardziej jej zależy. Jeśli to klub chce się pozbyć piłkarza, który niekoniecznie chce na to przystać, wówczas trzeba mu zapewnić satysfakcjonująca odprawę.

Łukasz Zwoliński ma zagrać o Ligę Mistrzów Łukasz Zwoliński ma zagrać o Ligę Mistrzów

Natomiast, jeśli to piłkarza chce odejść, gdyż na przykład ma już uzgodniony kontrakt w innym klubie, ale warunkiem jest, że nie trzeba będzie przeprowadzić transferu, a przyjdzie jako wolny zawodnik, to wówczas on na ogół idzie na ustępstwa. Na przykład takim jest zrzeczenie się zaległość bądź nawet wykupienie własnego kontraktu.Jednostronne rozwiązanie kontraktu przez klub wobec degradacji z ekstraklasyPrzepisy PZPN dają także możliwość klubowi wyjątkowej możliwość, z której można skorzystać tylko w przypadku degradacji. Dopuszczają jednostronne rozwiązanie umów z piłkarzami, jeśli jest taka wola klubu.

Można na ten krok zdecydować się jednak tylko wobec piłkarza, jeśli nie ma się względem niego zaległości płacowych, a ponadto trzeba dodatkowo wypłacić jednomiesięczne wynagrodzenie jako swoistą odprawę.

Lechia Gdańsk ocaliła już pół miliona złotych, ale nie uratowała drużyny CLJ Lechia Gdańsk ocaliła już pół miliona złotych, ale nie uratowała drużyny CLJ

Niebezpieczeństwo tego przepisu polega na tym, że jest to jedynie polskie uregulowanie. Gdy stosuje się je wobec piłkarzy zagranicznych, naraża się na to, iż odwołają się oni od tej decyzji do komisji FIFA. W przeszłości Lechia już na tym forum przegrywała sprawy z piłkarzami.Rozwiązanie kontraktu z winy klubuNatomiast najbardziej kosztowną formą rozstania z piłkarzem jest ta, jeśli kontrakt zostanie rozwiązany z winy klubu.

Może się stać tak na przykład, jeśli klub zalega zawodnikowi z wynagrodzeniem przez 2 miesiące, a wezwany do uregulowania należności, nie zrobi tego w ciągu dwóch następnych tygodni. Wówczas piłkarz może złożyć wniosek do odpowiedniej komisji PZPN.

Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:0. Pierwszy punkt od 1 kwietnia Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:0. Pierwszy punkt od 1 kwietnia

Jeśli krajowa federacja podzieli zdanie piłkarza, wówczas klub musi nie tylko wyrównać zaległości, ale i wypłacić wynagrodzenie do tego dnia, do którego miał obowiązywać kontrakt, nawet wówczas, gdy piłkarz odejdzie wcześniej.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Legia Warszawa

Jak typowano

8% 25 typowań LECHIA Gdańsk
9% 29 typowań REMIS
83% 262 typowania Legia Warszawa

Twoje dane

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (145)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najbliższy mecz

Górnik Łęczna
76% LECHIA Gdańsk
13% REMIS
11% Górnik Łęczna

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Odra Opole 10 7 2 1 16:6 23
2 Górnik Łęczna 10 5 5 0 13:6 20
3 GKS Tychy 10 6 1 3 14:12 19
4 Wisła Płock 10 4 4 2 15:10 16
5 Miedź Legnica 10 4 4 2 15:11 16
6 Motor Lublin 10 5 1 4 12:14 16
7 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 10 4 3 3 19:14 15
8 LECHIA GDAŃSK 10 4 3 3 16:12 15
9 Wisła Kraków 10 3 5 2 17:12 14
10 GKS Katowice 10 4 2 4 15:12 14
11 ARKA GDYNIA 10 4 2 4 14:15 14
12 Polonia Warszawa 10 3 1 6 16:18 10
13 Znicz Pruszków 10 3 1 6 7:10 10
14 Stal Rzeszów 10 3 1 6 14:19 10
15 Zagłębie Sosnowiec 10 2 3 5 12:14 9
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 10 1 6 3 9:14 9
17 Resovia 10 2 2 6 7:19 8
18 Chrobry Głogów 10 2 2 6 10:23 8
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 10 kolejki

 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - LECHIA GDAŃSK 0:0
 • ARKA GDYNIA - Motor Lublin 2:0 (1:0)
 • Polonia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (0:0)
 • Miedź Legnica - Chrobry Głogów 1:1 (0:1)
 • Odra Opole - GKS Katowice 1:0 (0:0)
 • Stal Rzeszów - Resovia 2:1 (1:0)
 • Wisła Kraków - Wisła Płock 0:0
 • GKS Tychy - Znicz Pruszków 2:1 (0:1)
 • Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)

Ostatnie wyniki

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
1 października 2023, godz. 15:00
44% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
28% REMIS
28% LECHIA Gdańsk
28 września 2023, godz. 21:00
HIT
mecz pucharowy
51% Wisła Kraków
21% REMIS
28% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Dorota Kalicka 11 23 63.6%
2. Andrzej Sobieski 11 21 63.6%
3. Marcin Lang 11 20 63.6%
4. Tomasz Dubowski 11 20 54.5%
5. Roman Perz 10 19 60%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane