Lechia Gdańsk surowo ukarana przez PZPN. Pierwsze mecze 2024 prawie bez kibiców

Jacek Główczyński
19 stycznia 2024, godz. 08:00
Opinie (121)

Trybuny podczas meczu Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów 9 grudnia 2023 roku. Gra została przerwana na ponad 20 minut. Trybuny podczas meczu Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów 9 grudnia 2023 roku. Gra została przerwana na ponad 20 minut.

Lechia Gdańsk została surowo ukarana przez Komisję Dyscyplinarną PZPN. Pierwszy mecz 2024 roku w Fortuna 1. Lidze, 17 lutego o godzinie 20 z Wisłą Płock biało-zieloni rozegrają przy niemal pustym stadionie. Natomiast w dwóch najbliższych wyjazdach w: Pruszkowie 25 lutego o godzinie 15 oraz w Bielsku-Białej między 8 a 11 marca ponownie drużynie nie będzie mogła towarzyszyć zorganizowana grupa kibiców. To sankcje orzeczone za mecz Lechia - Chrobry Głogów z 9 grudnia ubiegłego roku.

Kara dla Lechii Gdańsk jest:

Jak informowaliśmy, pod koniec ubiegłego roku Komisję Dyscyplinarną PZPN zajęła się meczem Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów z 9 grudnia. W pierwszej połowie gra została przerwana na ponad 20 minut, sędziowie i piłkarze zeszli do szatni, gdyż boisko zostało zasnute dymem, który powstał po odpaleniu pirotechniki przez miejscowych kibiców.

Lechia Gdańsk wypłaciła pensje, ale jest kara PZPN. Trzeba się jeszcze tłumaczyć Lechia Gdańsk wypłaciła pensje, ale jest kara PZPN. Trzeba się jeszcze tłumaczyć

Na pierwszym posiedzeniu, w grudniu komisja nie podjęła decyzji, a zdecydowała się wezwać przed swoje oblicze przedstawicieli gdańskiego klubu. Teraz orzeczona została surowa kara, która dotyczy zarówno pierwszego meczu ligowego, który w 2024 roku rozegrany zostanie w Gdańsku jak i dwóch spotkań wyjazdowych.

"Kara jednego meczu poprzez wyłączenie w całości: trybuny zielonej, niebieskiej, sektora gości, żółtej oraz części trybuny czerwonej poprzez zamknięcie sektorów 1, 2, 3, 4, 27, 28, Z, G" - tak brzmi sankcja nałożona na pierwsze spotkanie domowe 2024 roku na Polsat Plus Arenie Gdańsk - głosi orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej PZPN.
Rozkład sektorów na Polsat Plus Arenie Gdańsk podczas meczów Lechii Gdańsk. Sprawdź, czy twoja trybuna została zamknięta? Rozkład sektorów na Polsat Plus Arenie Gdańsk podczas meczów Lechii Gdańsk. Sprawdź, czy twoja trybuna została zamknięta?
Oznacza to, że mamy powrót do sytuacji z września 2023 roku. Wówczas na meczu Lechia Gdańsk - GKS Katowice otwarta mogła być tylko strefa Prestiż, co oznaczało ograniczenie widowni do 1300 miejsc.

Lechia Gdańsk odwołała sparing. Nie rezygnuje z męskich rozmów Lechia Gdańsk odwołała sparing. Nie rezygnuje z męskich rozmów

Wówczas klub sprzedawał bilety po 99 złotych. Nawet posiadacze karnetów musieli nabyć dodatkowe wejściówki, a jedynie wobec nich zastosowano 20-procentową zniżkę, czyli mogli bilety nabyć za 79 zł. Ostatecznie frekwencja 22 września wyniosła dokładnie 1171 kibiców. Lechia wygrała 5:1, a GKS kończył mecz w "9".

Zobacz jak wyglądała oprawa na meczu Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów

9.12.2023: Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów 1:0 - relacja, video, foto 9.12.2023: Lechia Gdańsk - Chrobry Głogów 1:0 - relacja, video, foto

Zobacz jak wyglądał mecz Lechia Gdańsk - GKS Katowice z otwartą tylko Strefą Prestiż

Obecnie klub nie odniósł się jeszcze do nałożonej kary. Nadal sprzedaje karnety na rundę wiosenną na różne sektory, w których gwarantowanych jest osiem meczów domowych, czyli także spotkanie Lechia - Wisła.

Przypomnijmy, że w sezonie 2023/24 Lechia była karana przez Komisję Dyscyplinarną PZPN częściej niż tylko we wrześniu. Gdański klub płacił kary finansowe, jak również już dwukrotnie grał przy ograniczonej pojemności stadionu.

Lechia Gdańsk ukarana przez Komisję Ligi: walkower, grzywna, zakaz wyjazdowy Lechia Gdańsk ukarana przez Komisję Ligi: walkower, grzywna, zakaz wyjazdowy

Natomiast w delegacjach biało-zieloni musieli sobie radzić bez wsparcia kibiców. Zakaz udział zorganizowanych grup kibiców w meczach wyjazdowych nałożyła Komisja Ligi na pożegnanie klubu z ekstraklasą. 27 maja sympatycy biało-zielonych przerwali bowiem spotkanie w Gliwicach, protestując w ten swoisty sposób przeciwko ówczesnej sytuacji w gdańskiej piłce nożnej..

"Zrobiliście w klubie chlew, teraz czas na trybun gniew" - rozwinięto tej treści baner, a na murawę poleciały race.

Na skutek tamtej kary kibice Lechii nie mogli pojechać na 10 meczów wyjazdowych w Fortuna 1. Lidze, które odbyły się jesienią, w tym na derby Trójmiasta do Gdyni. Nie wzięli też udziału w spotkaniu w ramach Fortuna Pucharu Polski z Wisłą w Krakowie.

Lechia Gdańsk zmienia plan przygotowań. W Turcji aż 3 tygodnie i 6 sparingów Lechia Gdańsk zmienia plan przygotowań. W Turcji aż 3 tygodnie i 6 sparingów

Po meczu Lechia - Chrobry z 9 grudnia jest także druga kara, dotycząca również spotkań wyjazdowych.

"Ukarać klub karą zakazu wyjazdu kibiców w wymiarze dwóch meczów - głosi orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej PZPN".
Do tego werdyktu odniosło się Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk "Lwy Północy" w mediach społecznościowych.

"(...) otrzymujemy... zakaz na dwa mecze wyjazdowe. Tym samym, nie pojedziemy ani do Pruszkowa, ani do Bielska-Białej. Powód? Oprawa na meczu u siebie..." - skomentowało stowarzyszenie na Facebooku.

Przypomnijmy, że orzeczony zakaz dotyczy spotkań wyjazdowych: 25 lutego o godzinie 15 ze Zniczem w Pruszkowie oraz z Podbeskidziem w Bielsku-Białej między 8 a 11 marca.

Lechia Gdańsk będzie musiała dokonać zmian w Radzie Nadzorczej Lechia Gdańsk będzie musiała dokonać zmian w Radzie Nadzorczej

Tym samym, oczywiście jeśli w przyszłości nie będzie kolejnych kar, najwcześniej kibice Lechii na wyjeździe będą mogli wspierać piłkarzy dopiero między 5 a 8 kwietnia. W 26. kolejce planowany jest mecz z GKS w Katowicach. Potem do końca sezonu zostaną jeszcze tylko cztery spotkania.