Lechia Gdańsk ukarana przez Komisję Ligi: walkower, grzywna, zakaz wyjazdowy

31 maja 2023, godz. 16:00
Opinie (95)

Lechia Gdańsk została ukarana przez Komisję Ligi za zachowanie kibiców na dwóch ostatnich meczach w ekstraklasie. Lechia Gdańsk została ukarana przez Komisję Ligi za zachowanie kibiców na dwóch ostatnich meczach w ekstraklasie.

Lechia Gdańsk ostatni mecz w ekstraklasie w sezonie 2022/23 przegrała walkowerem 0:3. Ponadto Komisja Ligi, za przerwanie spotkania w Gliwicach przez rzucanie przez kibiców gości rac na boisko, ukarała klub grzywną finansową w wysokości 100 tysięcy złotych. Biało-zieloni w grupach zorganizowanych nie pojadą na żadne rozgrywki przez najbliższe 7 miesięcy. Natomiast pirotechnikę na wcześniejszym meczu z Legią Warszawa "wyceniono" dodatkowo na 25 tysięcy złotych kary.

Lechia Gdańsk wymienia piłkarzy i trenerów oraz członków rady nadzorczej Lechia Gdańsk wymienia piłkarzy i trenerów oraz członków rady nadzorczej

Gdyby jesienią były derby Trójmiasta w Gdyni, to bez kibiców gości

Dopiero w środę, 31 maja, czyli 4 dni po zakończeniu rozgrywek na boisku, poznaliśmy oficjalną tabelę PKO BP Ekstraklasy sezonu 2022/23. Przypomnijmy, że mecz Piast Gliwice - Lechia Gdańsk został przerwany przy prowadzeniu gości 1:0, ale to też z sektora przyjezdnych na boisko poleciały race które nie pozwoliły na kontynuowanie gry.

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 3:0 - relacja. Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 3:0 - relacja. "Trybun gniew" i walkower na koniec sezonu

Komisja Ligi zweryfikowała mecz jako walkower na niekorzyść Lechii. Ponadto na klub nałożono jeszcze dwie kary: finansową oraz dotyczącą zakazu wyjazdów na wszystkie rozgrywki zorganizowanych grup kibiców biało-zielonych. Oznacza to, że gdyby na przykład jesienią w Fortuna 1. Lidze miało dojść do derbów Trójmiasta w Gdyni to wówczas sektor gości będzie pusty.

Komunikat Ekstraklasa SA odnośnie meczu Piast Gliwice - Lechia Gdańsk

"Komisja Ligi podjęła decyzję o weryfikacji wyniku meczu 34. kolejki Piast Gliwice - Lechia Gdańsk jako walkower 3:0 na korzyść drużyny gospodarzy. Decyzja taka została podjęta z powodu przerwania meczu na skutek zachowania kibiców drużyny gości.

Ile pieniędzy mógłby Ile pieniędzy mógłby "włożyć" do klubu ewentualny nowy właściciel Lechii Gdańsk?

Dodatkowo - po szczegółowym przeanalizowaniu oficjalnego raportu sędziego zawodów oraz delegata meczowego PZPN - Komisja Ligi nałożyła na Lechię Gdańsk karę zakazu organizacji wyjazdu grupy kibiców we wszystkich rozgrywkach na okres 7 miesięcy oraz karę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych."

Co z minutami młodzieżowców?

Komisja Ligi nie odnosiła się do kwestii minut gry młodzieżowców. Te sprawy są w gestii PZPN. Przypomnijmy, że gdyby minuty, które zaliczyli w Gliwicach: Jakub Kałuziński, Kacper SezonienkoDominik Piła zostały uznane, wówczas Lechia osiągnie pułap 3 tysięcy minut w całym sezonie gry zawodników co najwyżej 22-letnich.

Lechia Gdańsk ocaliła już pół miliona złotych, ale nie uratowała drużyny CLJ Lechia Gdańsk ocaliła już pół miliona złotych, ale nie uratowała drużyny CLJ

Co więcej zapewne Lechia nawet zajmie w klasyfikacji Pro Junior jedno z miejsc, za które należy się dodatkowa premia. Jednak zgodnie z regulaminem ta premia, wobec degradacji zespołu, zostanie pomniejszona o połowę.

Natomiast, jeśli PZPN uzna, że wobec walkowera minuty młodzieżowiec z Gliwic się nie liczą, wówczas Lechia będzie musiała zapłacić pół miliona złotych kary, gdyż nie osiągnie bariery 3 tys. minut.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w tym drugim przypadku Lechia zamierza złożyć odwołanie.

Lechia Gdańsk ukarana również za mecz z Legią Warszawa

Łącznie Lechia Gdańsk za zachowanie kibiców na dwóch ostatnich meczach, którymi klub żegnał się z ekstraklasą, będzie musiała zapłacić aż 125 tysięcy złotych.

Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz oceny, które wystawiliście piłkarzom i trenerowi Lechia Gdańsk - Legia Warszawa 1:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz oceny, które wystawiliście piłkarzom i trenerowi

Jak ustaliliśmy za spotkanie na Letnicy z Legią Warszawa Komisja Ligi nałożyła na gdański klub karę 25 tys. zł. Przypomnijmy, że wówczas pirotechnika odpalona została tylko na trybunach, bez rzucania jej na boisko, ale dym, który wywołała, doprowadził do dwukrotnego przerwania na kilka minut gry.

18 Miedź Legnica 34 4 11 19 33:55 23
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. W związku ze zdobycie Pucharu Polski przez Legię Warszawa, która została wicemistrzem, w międzynarodowych rozgrywkach zagra także czwarta drużyna.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-05-31

Wyniki 34 kolejki

• Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 3:0 walkower (mecz nie został dokończony z powodu rac rzucanych na boisko z sektora gości, w momencie przerwania gry Lechia prowadziła 1:0)
  • Cracovia - Wisła Płock 3:0 (1:0)
  • Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)
  • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)
  • Miedź Legnica - Górnik Zabrze 0:0
  • Pogoń Szczecin - Radomiak Radom 4:0 (1:0)
  • Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)
  • Stal Mielec - Warta Poznań 1:0 (1:0)
  • Widzew Łódź - Korona Kielce 0:3 (0:2)