• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lechia: Mniej transferów, lepszy wynik?

ras.
8 lipca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Lechia Gdańsk

Jarosław Kubicki (na zdjęciu) to jeden z zaledwie trzech piłkarzy sprowadzonych przez Lechię tego lata. Reszta wzmocnień to zawodnicy wracający z wypożyczeń. Ostatni raz kiedy biało-zieloni ograniczyli liczbę letnich transferów, otarli się o mistrzostwo Polski. Jak będzie tym razem? Jarosław Kubicki (na zdjęciu) to jeden z zaledwie trzech piłkarzy sprowadzonych przez Lechię tego lata. Reszta wzmocnień to zawodnicy wracający z wypożyczeń. Ostatni raz kiedy biało-zieloni ograniczyli liczbę letnich transferów, otarli się o mistrzostwo Polski. Jak będzie tym razem?

Gdy Lechia Gdańsk latem hurtowo sprowadzała piłkarzy, kończyła sezon w ekstraklasie na 5. miejscu. Kiedy klub zmniejszył transferowy rozmach, otarł się o mistrzostwo Polski, a później znów udał się na większe zakupy i omal nie spadł do I ligi. Mniej znaczy lepiej? Taką tezę zweryfikować może nadchodzący sezon, przed którym klub zaciska pasa jeśli chodzi o letnie wzmocnienia.



KONIEC OBOZU W OPALENICY. LECHIA ZDAŁA EGZAMIN Z GRY W OSŁABIENIU

Od czasu zmian właścicielskich, które nastąpiły po wycofaniu się z Lechii Andrzeja Kuchara, letnie okresy transferowe w Gdańsku były bardzo gorące. Do historii przeszły powiedzenia o "autokarach z piłkarzami", które miały zarówno przyjeżdżać nad morze, jak i opuszczać Gdańsk. Transferowy rozmach biało-zielonych był nawet swego czasu w futbolowym środowisku popularnym tematem internetowych memów.

Liczba transferów w ostatnich latach nie zawsze szła jednak w parze z jakością. Najbardziej spektakularnie było latem 2014 roku. Wówczas nad morze trafili m.in. Antonio Colak czy (po raz pierwszy) Ariel Borysiuk, którzy odgrywali ważne role w zespole. "Niewypałów" było jednak znacznie więcej z Diogo Ribeiro, który opuścił zespół po kilku tygodniach, na czele. Wielkiego pożytku Lechia nie miała też z takich graczy jak Danijel Aleksić, Henrique Miranda Ribeiro czy Adłan Kacajew.

Rok później Lechia trafiła z transferami Sławomira Peszko, Milosa Krasicia, Mario Malocy, Lukasa Haraslina czy Grzegorza Kuświka, ale już o Nevenie Markovicu czy Michale Żerbrakowskim raczej nikt w Gdańsku nie pamięta.

Latem 2016 roku gdańszczanie byli już bardziej wstrzemięźliwi. Wzmocnień dokonano już z mniejszym rozmachem, a najważniejszymi z nich okazało się pozyskanie Rafała Wolskiego i wypożyczenie Simeona Sławczewa. Nieporozumieniem było natomiast zakontraktowanie Denisa Pergera i Milena Gamakowa. To jednak właśnie w tym sezonie, przy mniejszych zmianach kadrowych, Lechia była o krok od zdobycia mistrzostwa Polski, ostatecznie kończąc rozgrywki ekstraklasy na 4. miejscu.

LECHIA OBNIŻYŁA CENY BILETÓW. SPRAWDŹ, ILE TERAZ TRZEBA ZA NIE ZAPŁACIĆ

Przed minionymi rozgrywkami Lechia znów była aktywniejsza na rynku. To wiązało się głównie z przebudową drużyny po nieodżałowanych dziś przez kibiców odejściach Rafała Janickiego i Mario Malocy. Tu na plus i to nie przez cały sezon, wyszło właściwie jedynie pozyskanie Patryka Lipskiego i Joao Oliveiry, a sezon zakończył się walką o utrzymanie w ekstraklasie.

W Lechii nie ukrywają, że klubu nie stać na transferowe szaleństwa. Dlatego choć w Gdańsku bardzo potrzebują napastnika w miejsce Marco Paixao, który zagra od nowego sezonu w II lidze tureckiej dla Altay SK, nie udało się porozumieć z Arturem Sobiechem. Wzmocnienia stanowią na razie głównie piłkarze powracający z wypożyczeń jak Jakub Arak czy Michał Mak.

ADAM MANDZIARA PRZYZNAŁ, ŻE LECHIA POPEŁNIŁA BŁĘDY PRZY TRANSFERACH. PREZES KLUBU OSTROŻNIE O CELACH NA NOWY SEZON

Z innych klubów pozyskano do tej pory jedynie bramkarza Zlatana Alomerovicia pomocnika Jakuba Kubickiego i już wcześniej, pomocnika Egy'ego Maulanę Vikriego. Czy wymuszona obecnymi warunkami finansowymi wstrzemięźliwość transferowa wyjdzie Lechii na dobre? Miejmy nadzieję, że skutek będzie bliższy ruchom sprzed dwóch lat niż tym sprzed roku.

Poprzednie letnie wzmocnienia Lechii za obecnego właściciela klubu
na zielono zaznaczyliśmy tych, którzy w danym sezonie grali regularnie, największe "niewypały" na czerwono

2014 - 5. miejsce na koniec sezonu
Diego Hoffman (obrońca, Brazylia), Bruno Nazario (pomocnik, Brazylia), Kevin Friesenbichler (napastnik, Austria), Rudinilson Gomes Brito Silva (obrońca, Portugalia/Gwinea Bissau), Antonio Colak (napastnik, Chorwacja), Filip Malbasić (pomocnik, Serbia), Henrique Miranda Ribeiro (obrońca, Brazylia), Mateusz Możdżeń (obrońca), Mavroudis Bougaidis (obrońca, Grecja), Tiago Valente (obrońca, Portugalia), Bartłomiej Pawłowski (pomocnik), Adam Buksa (napastnik), Adłan Kacajew (pomocnik, Rosja), Ariel Borysiuk (pomocnik), Adam Dźwigała (pomocnik), Damian Podleśny (bramkarz), Daniel Łukasik (pomocnik), Danijel Aleksić (napastnik, Serbia), Dariusz Trela (bramkarz), Diogo Ribeiro (napastnik, Portugalia)

2015 - 5. miejsce na koniec sezonu
Sławomir Peszko (pomocnik), Aleksandar Kovacević (pomocnik, Serbia), Michał Chrapek (pomocnik), Milos Krasić (pomocnik, Serbia), Neven Marković (obrońca, Serbia), Grzegorz Kuświk (napastnik), Michał Żebrakowski (napastnik), Adam Chrzanowski (obrońca), Lukas Haraslin (napastnik, Słowacja), Mario Maloca (obrońca, Chorwacja), Michał Mak (napastnik), Marko Marić (bramkarz, Austria)

2016 - 4. miejsce na koniec sezonu
Denis Perger (obrońca, Słowenia), Joao Nunes (obrońca, Portugalia), Simeon Sławczew (pomocnik, Bułgaria), Steven Vitoria (obrońca, Kanada), Rafał Wolski (pomocnik), Milen Gamakow (pomocnik, Bułgaria)

2017 - 13. miejsce na koniec sezonu
Jakub Arak (napastnik), Mato Milos (obrońca, Chorwacja), Romario Balde (napastnik, Portugalia), Joao Oliveira (pomocnik, Szwajcaria), Patryk Lipski (pomocnik), Błażej Augustyn (obrońca), Florian Schikowski (pomocnik), Michał Nalepa (obrońca), Mateusz Matras (pomocnik), Mateusz Lewandowski (obrońca)
ras.

Kluby sportowe

Opinie (63) 1 zablokowana

  • Czyli spadek albo walka w ogonie
    I po kij to wszystko przychodzą wkłady do naszych pięknych koszulek nic nie grają A kasę trzepią
    Trzeba z tym skończyć.
    To ostatni gwizdek bo skończymy jak Polonia W.czy ruch

    • 1 2

  • wielikaja lechija

    Tieper na mastiera idiom

    • 1 0

  • Mecze

    Z pewnych informacji wiem że sporo kibiców nie wykupiło karnetów na kolejny sezon :) Będą chodzić na wybrane mecze tylko..........reszta to oglądanie w canal+.PS.Tańsze bilety nie gwarantują widowni..........

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
33% Śląsk Wrocław
31% REMIS
36% Lechia Gdańsk

Tabela końcowa

Piłka nożna - I liga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk
2 GKS Katowice
3 Arka Gdynia
4 Motor Lublin
5 Górnik Łęczna
6 Odra Opole
7 Wisła Płock
8 Miedź Legnica
9 GKS Tychy
10 Wisła Kraków
11 Stal Rzeszów
12 Chrobry Głogów
13 Znicz Pruszków
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza
15 Polonia Warszawa
16 Resovia
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała
18 Zagłębie Sosnowiec
  • Bezpośredni awans do ekstraklasy
  • LECHIA GDAŃSK, GKS Katowice (dwie najlepsze drużyny sezonu zasadniczego), Motor Lublin (po barażach)
  • Baraże
  • Finał
  • ARKA GDYNIA - Motor Lublin 1:2 (1:0)
  • Półfinały
  • ARKA GDYNIA - Odra Opole 4:2 (2:1)
  • Motor Lublin - Górnik Łęczna 0:0 karne 4:2
  • Degradacja do II ligi
  • Resovia, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Zagłębie Sosnowiec (trzy najsłabsze drużyny sezonu zasadniczego)
  • Awans z II ligi
  • Pogoń Siedlce, Kotwica Kołobrzeg (bezpośrednio), Stal Stalowa Wola (po barażach)

Ostatnie wyniki

26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojciech Tabis Tabis 35 69 62.9%
2 Piotr Matusiak 35 69 62.9%
3 Łukasz Gawlik 35 68 57.1%
4 Kazimierz Wróblewski 35 67 62.9%
5 Marek Sowiński 35 67 60%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane