Lechia walcząca... Szesnastu aresztowanych!

22 maja 2005 (artykuł sprzed 19 lat)

Na wielu frontach walczyli dzisiaj biało-zieloni. III-ligowi piłkarze wygrali w meczu na szczycie na wyjeździe z TKP Toruń 1:0 (0:0). Zwycięskiego gola dla Lechii Gdańsk zdobył w 84 minucie Krzysztof Rusinek. Kibice, a bardziej pseudokibice, walczyli z... wyposażeniem toruńskiego stadionu, miejscową publicznością, armatką wodną oraz policją, która uciekła się aż do strzałów z broni gładkolufowej. Szesnastu gdańszczan trafiło do aresztu

LECHIA: Bąk - Fechner, Sierpiński, Brede, Żuk - Melaniuk (82 Radoń), Szulik (82 Pietroń), Szczepiński, Wojciechowski, Kalkowski (66 Biskup) - Rusinek (90 Wiśniewski).

Ten mecz zaczął się na długo przed godziną 16.00, kiedy to w Toruniu sędzia zagwizdał po raz pierwszy. TKP miał nadzieje, że ograniczy napływ kibiców z Gdańska ograniczając dla nich liczbę miejsc do 400. Co więcej organizatorzy nie planowali sprzedawać kart wstępu w dniu spotkania, ale rozprowadzić je za pośrednictwem OSP Lechia w Gdańsku. Miały być tylko bilety imienne.

Ci którzy chcieli pozostać anonimowi, poradzili sobie inaczej. W sobotę rano, gdy toruński stadion był jeszcze zamknięty, kibice Lechii stanęli u jego bram. Następnie bez trudu poradzili sobie z ogrodzeniem. Ze stadionu nie dali się już usunąć.

Inne grupy pseudokibiców postanowili sobie "pozwiedzać" miasto. Co prawda nie zgłoszono oficjalnie pobicia z ich strony, ale dochodziło do pyskówek i stosowania gróźb. Na tej podstawie interwencje podjęła policja.

- Pojedynczy, pijani i agresywni pseudokibice byli wyłapywani przez naszych funkcjonariuszy. Wszyscy zostali przebadani alkomatami. Jeżeli okaże się, że są pijani, meczu nie obejrzą tylko trafią do izby wytrzeźwień - informował Polską Agencję Prasową jeszcze przed rozpoczęciem spotkania dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, komisarz Zdzisław Starszak.

Stanowisko sprawie zajść zajął nawet wicemarszałek Sejmu Kazmierz Ujazdowski, który w sobotę na toruńskiej Starówce promował PiS.
- W obecnych przepisach jest wystarczająco dużo zapisów, pozwalających karać takich ludzi, ale jeżeli one nie wystarczą, trzeba będzie pomyśleć o zmianach zaostrzających prawo - powiedział PAP Ujazdowski, dodając, że "warto byłoby pomyśleć o wprowadzeniu odpowiedzialności prawnej klubów za wybryki ich kibiców."

Pierwsza połowa meczu toczyła się z przewagą torunian. Lechia ograniczyła się do obrony. Może dlatego zarza po przerwie postanowili pokazać się... gdańscy pseudokibice. Przyjezdni wtargnęli na murawę. tam wybiegli naprzeciw nim miejscowi. Doszło do bitwy. Piłkarze schodzili się w szatni. Policja próbowała zaprowadzic porządek najpierw armatką wodną, a później uciekła się do broni gładkolufowej.

Po kwadransie udało się zaprowadzić spokój. Piłkarze wrócili do gry. Jednak arbiter zaznaczył, że kolejna przerwa spowodowana przez kibiców, będzie równoznaczna z zakończeniem pojedynku. Udało się "dojechać" do końca. Ale nie wszyscy pozostali na stadionie.

Jak podała Telewizja TVN24 16 pseudokibiców Lechii trafiło do aresztu. Przed toruńskim sądem grodzkim mają odpowiedzieć za "zakłócenie porządku i uszkodzenie policyjnego radiowozu".

Na boisku czym bliżej ostatniego gwizdka, rysowała się coraz większa przewaga Lechii. W 61 minucie Wojciechowski dośrodkowywał, a piłka zatrzymała się dopiero na poprzeczce. Potem lewą stroną uciekł wprowadzony do gry chwilę wcześniej Jakub Biskup, a po jego wrzutce w pole karne strzelał Krzysztof Rusinek. Potem szczęścia próbowali Janusz Melaniuk i Marcin Szulik.

Akcja na wagę trzech punktów nastąpiła w 84 minucie. W pole karne dośrodkował Sławomir Wojciechowski. Do strzały nie zdołał się złożyć Mariusz Radoń, ale do piłki dopadł Rusinek i choć gdański napastnik był w trudnej pozycji, to zdołał celnie strzelić.

Pozostałe wyniki 28. kolejki: Kaszubia Kościerzyna - Tur Turek 1:0, Unia Janikowo - Flota Świnoujście 1:0, Obra Kościan - Chemik Bydgoszcz 1:1, Kotwica Kołobrzeg - Unia Tczew 3:1, Lech II Poznań - Mieszko Gniezno 0:0, Odra Chojna - Warta Poznań 0:1, Amica II Wronki - Pogoń II Szczecin 1:1.

• coz gratuluje normalym kibicom

a zwierzeta w gdanskim zoo trzeba bardziej pilnowac...