• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechię Gdańsk można odmienić w przerwie na kadrę. Jacek Grembocki: Dziwi mnie pewność siebie

Jacek Grembocki
22 marca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Lechia Gdańsk

Według Jacka Grembockiego jedynym piłkarzem Lechii Gdańsk, który nie zawodzi jest Sławomir Peszko. Według Jacka Grembockiego jedynym piłkarzem Lechii Gdańsk, który nie zawodzi jest Sławomir Peszko.

- "Tym, którzy zastanawiają się, czy można zmienić coś w przerwie reprezentacyjnej odpowiadam, że można. Oczywiście trzeba mieć plan i muszą być spełnione odpowiednie warunki, ale da się. Najważniejsze, aby dać piłkarzom uwierzyć w siebie. Apeluję także o cierpliwość dla nowego trenera Piotra Stokowca" - mówi Jacek Grembocki, pochodzący z Gdańska trener, który w przeszłości grał m.in. w Lechii Gdańsk.TO CHYBA KONIEC MARCO PAIXAO W LECHII GDAŃSK. SPRAWDŹ, DLACZEGO NAPASTNIK ODSUNIĘTY ZOSTAŁ OD DRUŻYNY

Dla Lechii Gdańsk na pewno jest to sezon stracony, bezdyskusyjnie. Patrząc na liczbę widzów, poziom, który reprezentuje drużyna oraz poszczególni piłkarze, oprócz Sławomira Peszki, to nic fajnego mi nie przychodzi do głowy. On jakoś gra, dlatego dostał powołanie do reprezentacji Polski. A reszta zeszła ze swego poziomu.

Nie chcę jednak winić za to zawodników. Nie może być tak, że jeśli ktoś jest w sztabie szkoleniowym reprezentacji Walii na ósmym miejscu w hierarchii trenerskiej, to nagle ma dźwignąć ciężar pierwszego szkoleniowca w klubie. Nie da sobie rady, ponieważ to zupełnie inna robota, inne zadania, inne wiadomości. Przede wszystkim warto być wcześniej pierwszym trenerem. A żeby dojść na to stanowisko trzeba przeżyć wiele rzeczy - jedni podążają wiele lat przez różne szczeble szkoleniowej kariery, inni są byłymi piłkarzami, ale dobrze czują szatnię i od razu świetnie odnajdują się w roli szkoleniowca.

PRZECZYTAJ I ZAGŁOSUJ, CZY PIŁKARZOM LECHII GDAŃSK POTRZEBA PSYCHOLOGA

A przede wszystkim, na etapie Lechii, która szła do przodu, nie można było eksperymentować. Teraz natomiast trzeba zbierać to, co się zasiało. Co można zrobić? Przede wszystkim pracować, choć widać, że nie tylko o to chodzi. Na wielu płaszczyznach zostały zachwiane proporcje. Jestem byłym piłkarzem, a teraz trenerem i patrząc na to wszystko sam nie wiem o co chodzi. Był trener Piotr Nowak i zespół był w miarę dobrze przygotowany, choć od 70. min nie miał już sił, ale grał efektywnie, ponieważ szkoleniowiec był bardzo dobrym taktykiem. Do tego znał smród szatni od podszewki, wiedział kiedy poluzować piłkarzom, a kiedy przykręcić śrubę. Nagle pojawił się nowy szkoleniowiec, wprowadził inne metody treningowe. Byłem na kilku zajęciach, aby zobaczyć, jak Adam Owen prowadzi treningi - jak wiadomo, człowiek uczy się przez całe życie. Oglądaliśmy to z innymi trenerami i niemal jednogłośnie twierdziliśmy, że nie jest to coś na ekstraklasę. Przykłady sobie wynotowałem, jak ktoś będzie chciał znać szczegóły, to zapraszam. Mogę jedynie powiedzieć, że wyglądało to tak, jakby ktoś chciał ugotować zupę, ale posolił sam garnek, uprzednio nie wlewając do niego wody.

BLISKO 5 MLN ZŁ DLA LECHII OD GDAŃSKA Z TYTUŁU PROMOCJI. SPRAWDŹ, ILE MIASTO PŁACIŁO KLUBOWI W POPRZEDNICH LATACH

Najbardziej zaskoczył mnie jednak fakt, że pomimo złych wyników zostawiono Walijczyka na rundę wiosenną. Przecież fatalnie przygotował zespół Nowakowi, a później został jego następcą. W bardzo ważnym okresie zimowym można było coś zmienić. A tak metody treningowe zostały takie same, a zawodnicy grają o kilka poziomów gorzej. Aż strach pomyśleć, co będzie jesienią, ponieważ dopiero wtedy zobaczymy efekty jego przygotowania fizycznego.

Podobny epizod przeżyłem w Górniku Zabrze, gdzie kiedyś zatrudniono trenera z Holandii, niezłego piłkarza pochodzenia polskiego. Przywiózł nowe metody, których wcześniej nie widziałem. Niestety Górnik znalazł się najniżej w tabeli, biorąc pod uwagę tamten okres. Dopiero Henryk Apostel postawił drużynę na nogi, ale głównie dzięki wymianie piłkarzy, którzy byli lepiej przygotowani przez innych pod względem fizycznym. Poprowadził zespół do trzeciego miejsca w ekstraklasie i gry w europejskich pucharach. Ale wcześniej zbieraliśmy żniwa pracy trenera z Holandii, a wyjazdowy remis był dla nas jak zdobycie mistrzostwa Polski.

Piłkarze potrzebują obecnie przede wszystkim cierpliwości i spokoju. Są bowiem odpowiedzialni za sytuację w klubie w bardzo małym wymiarze. W końcu trenował ich człowiek od przygotowania fizycznego. Z całym szacunkiem dla nich, z pracy w Zniczu Pruszków czy Polonii Warszawa nawet nie pamiętam ich nazwisk. Są to zazwyczaj ludzie anonimowi, z nadania prezesów, a pierwszy trener nie ma pojęcia, co człowiek, z którym ma współpracować potrafi. A że twierdzą w Lechii, że parametry piłkarzy są dobre. Każdy kto zna się na piłce, to widzi gołym okiem, jak poruszają się oni po boisku i że takie teorie to bzdura. Oprócz Peszki gdańszczanie przegrywają wszystkie pojedynki szybkościowe. Mają również problemy w starciach siłowych. A jak ktoś nie wierzy, to niech porówna mecze z poprzedniego sezonu do obecnych. Od razu zobaczy, jak wielki błąd został popełniony.

PIŁKARZE LECHII PRZEGRYWAJĄ NAWET Z III-LIGOWCEM. GOLA STRZELA IM PIŁKARZ SKREŚLONY W GDAŃSKU CZTERY LATA TEMU. SPRAWDŹ, O KOGO CHODZI?

Apeluję także o cierpliwość dla nowego trenera Piotra Stokowca. W sumie sam posadził się na minę. Musi jednak liczyć się z tym, że jak nie wygra w czwartym czy piątym meczu z rzędu, to nikt nie będzie już patrzył na to, że jest nowy w drużynie. Jest w stanie udźwignąć zespół, niech popracuje chwilę i mam nadzieję, że coś wymyśli. Widać już, że eksperymentuje i stara się znaleźć rozwiązanie.

Na szczęście Sandecja Nowy Sącz jest odpukana i praktycznie spadała, do tego mamy przeżywającą kryzys Termalikę Bruk Bet Nieciecza. Piłkarze Lechii nie powinni jednak mówić, jak to było w jednym z wywiadów, że spokojnie poradzą sobie w grupie spadkowej. Tam jest zupełnie inna walka niż w grupie mistrzowskiej. Nie chodzi o ładną grę, a o walkę, dobre wykonywanie autów, czy po prostu o zdobywanie punktów. Liczy się także układ gier, kartki czy kontuzje. A w grupie mistrzowskiej starają się grać ładnie. Z zeszłego sezonu pamiętam z niej tylko jeden mecz walki Wisła Kraków - Lechia. Do tego, gdybym był trenerem rywali, to taki wywiad, w którym piłkarz biało-zielonych mówi, że jego drużyna poradzi sobie spokojnie z innymi rywalami, pokazywałbym na odprawie przedmeczowej. Zapewniam, że spokojnie podniesie to motywację do boiskowej wojny o jakieś 20 procent. A jeśli w Lechii mają jeszcze jakieś wątpliwości, że w grupie spadkowej będzie trudno, to niech porozmawiają z piłkarzami Podbeskidzia Bielsko-Biała, którzy w przeszłości już witali się z czołową ósemką ekstraklasy i nagle spadli na niższy szczebel rozgrywek, a teraz znajdują się w środkowej części I ligi.

NAJGORSZA SERIA LECHII W EKSTRAKLASIE W XXI WIEKU. SPRAWDŹ, JAKIE NIECHLUBNE REKORDY ZOSTAŁY POBITE

Tym, którzy zastanawiają się, czy można zmienić coś w przerwie reprezentacyjnej odpowiadam, że można. Znam trenera, który tego dokonał, a był nim Waldemar Fornaliki. Z drużyny z końca tabeli zaplecza ekstraklasy stworzył zespół, który zaczął nagle walczyć o awans. W dwa tygodnie odbudował zespół, a przemianę zwieńczył trafnymi transferami. Wyciągnął Polonię z wielkiego bagna. Oczywiście trzeba mieć plan i muszą być spełnione odpowiednie warunki, ale da się. Najważniejsze, aby dać piłkarzom uwierzyć w siebie.

Ludzie w Gdańsku wierzą, że Lechia się utrzyma. Choć potencjał drużyny nie jest już tak wielki jak w zeszłym sezonie, to piłkarze wciąż mają umiejętności, które mogą poprowadzić ich do zwycięstw.

Typowanie wyników

31 marca 2018, godz. 18:00
3 pkt.
Korona Kielce
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

54% 308 typowań Korona Kielce
20% 113 typowań REMIS
26% 145 typowań LECHIA Gdańsk

Twoje dane

Jacek Grembocki

Osoba

Jacek Grembocki

Jacek Grembocki

Urodzony 10 marca 1965 w Gdańsku. Długoletni zawodnik Lechii Gdańsk i Górnika Zabrze występujący na pozycji obrońcy. Był wychowankiem Lechii, z którą w 1983 roku sięgnął po Puchar Polski. Wystąpił również w spotkaniach z Juventusem Turyn w ramach Pucharu Zdobywców Pucharów i znalazł się wśród zwycięzców Superpucharu Polski.

Przez dziewięć sezonów grał w Górniku, z którym w latach 1987-88 dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski. Później występował w Wenezueli i w Niemczech. W reprezentacji kraju wystąpił siedmiokrotnie. Po powrocie do kraju trafił do Lechii, z którą jako grający trener występował w niższych klasach rozgrywkowych.

W 2001 roku skupił się na pracy trenerskiej w Cartusii. Prowadził także m.in. Znicz Pruszków oraz Polonię Warszawa i Bałtyk Gdynia. W tym ostatnim klubie pełnił później także funkcję dyrektora sportowego. Później prowadził m.in. V-ligową Olimpię Osowa. Od 2020 roku prowadzi szkolenie w AP Grembocki.

fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Opinie (117) 6 zablokowanych

 • ) (3)

  Wywalić "ikony" ,emerytów i połowę niepotrzebnych dyrektorów,zatrudnić nowego,perpektywicznego trenera,bilety za free do końca sezonu i może wtedy cudem się Lechja utrzyma.

  ....obudziłem się)

  • 45 16

  • "Posolic garnek bez wody" dobre Panie :P Dalej mnie dziwi masażysta był trenerem.

   • 7 0

  • "On jakoś gra"

   Ta, szczególnie jak mu Krasić wyłożył ostatnio piłę to się zamachnął na nią jak Van Damme i strzelił w glebę aż trawa zajęczała z bólu xD
   Dostał powołanie bo ma zasługi dla reprezentacji, jak tam da ciała to już go nie powołają - proste. Poza tym nie jest powiedziane, że zaraz zagra w pierwszym składzie.
   Każdy "jakoś gra", tylko z tej szarpaniny nic nie wynika, bo nie ma zgrania, zaufania, taktyki i tak dalej.

   • 1 0

  • DNO

   • 0 1

 • Jak dla mnie Peszko to naprawde jeden z najlepszych polskich napastnikow. (6)

  Lewandowski to nr 1 ale Peszko to nr 2.

  • 25 76

  • Jak dla mnie (1)

   to cała Lechia + Lewandowski = powinni tworzyć reprezentację Polski

   • 21 2

   • Ela, może nie wiesz, ale w Lechii już grał Lewandowski w tym sezonie, taki rudy blądyn

    • 9 1

  • Oo?

   ? Iza?

   • 3 0

  • Ha ha haaassss

   Ale się uśmiałam

   • 2 0

  • Peszko??? 3 lata temu ..dzis nie dorasta do piet Siemaszce!!!

   Można się zastanawiać, czy ewentualne pozbycie się z jedenastki obu braci Paixao to dobry pomysł dla zespołu walczącego o utrzymanie. Jest jednak pewna rzecz, która zmienia optykę – to dorobek Lechii Gdańsk z braćmi Paixao w składzie, który w ostatnich dziesięciu meczach wygląda tak:

   Remis-porażka-remis-remis-porażka-porażka-remis-remis-porażka-porażka.

   • 2 2

  • Peszko to już nie to co kiedyś. Teraz przebiegnie 50 metrów sprintem i pół godziny sapie.

   • 1 1

 • Wujek Dobra Rada.

  Nastepny ze swietnymi pomyslami.

  "Trzeba miec plan i musza byc spelnione odpowiednie warunki".

  Ot, teraz to na mistrza idziemy!

  • 38 16

 • Jacek Grembocki (3)

  Brawo Panie Trenerze !!!

  • 38 16

  • Szkoda,że w wywiadzie nie powiedział jasno KTO ODPOWIADA ZA TEN BUR-DEL !!

   Bo potem jakieś ciamajdy na forum kręcą bekę z Seby, kolesia który w ogóle nie grał w tym sezonie. I szukają w nim winy za 14 miejsce w tabeli i 48 straconych bramek !!

   Jastrzębowski też nie wiedział dlaczego tak się dzieje.

   Polityka prowadzenia klubu przez amatora mandziare do tego doprowadziła.

   Sprowadzanie szrotu - żeby się odbudował w Lechii. Plus trener WF-ista Owen.

   Szkoda sezonu :(

   • 17 1

  • Co on o tym? (1)

   PESZKINIE, pitoli za bzdury
   ?

   • 2 6

   • Peszkin ma po prostu motywację.
    Trochę więcej pobiega - i może pojechać na mundial.

    Gdybym miał takie plecy - w postaci Lewego - to też bym więcej biegał.

    • 3 0

 • (1)

  A przecież w internecie aż syf był od artykułów chwalących WFiste za osiągniecie reprezentacji Walii na Euro. Tylko że te dziennikarzyny zapomniały, że zgrupowanie reprezentacji trwa od około 2 tyg do powiedzmy 5-6 tyg w przypadku wielkiego turnieju, raz na pare miesięcy lub lat (o ile się zakwalifikuje). Na przykładzie Polski, przyjeżdża Lewandowski z Bayernu przygotowany przez tamtejszy sztab szkoleniowy żeby móc grać 50-60 meczy w ciągu roku i taki Pazdan czy Peszko, który może zagra raz na tydzień. Kto jest wtedy odpowiedzialny za efekty biegania w reprezentacji? No chyba nie "trener" reprezentacyjny... To samo się tyczy bramkarzy.
  Oni są wyłącznie po to, by mieli zachowaną jednostkę treningową na czas trwania obozu będąc poza klubem no i oraz ewentualny monitoring...

  Aleeee tak, WFista - wielki spec przygotowania motorycznego. Ćwierćfinał Walii, wybieganie Ramseya, Bale i jakiś pionków z Championship to jego zasługa.... :D
  To był z góry już fatalny projekt Mandziary, zarówno jako obsadzenie go w roli speca od przygotowania motorycznego, a tym bardziej jako 1-szego szkoleniowca.

  • 42 6

  • Mandziara - człowiek z wizją.

   "No ale na papierze plan wyglądał tak ładnie !
   I trener taki ładny. I z samej zagranicy.
   I powiedział, że jest ekspertem !"

   • 7 0

 • ugotowana Lechia! i nie jest to lanie wody! (1)

  ''ktoś chciał ugotować zupę, ale posolił sam garnek, uprzednio nie wlewając do niego wody.''

  • 28 8

  • jak bez wody, to raczej usmażona albo upieczona

   • 6 0

 • A Iza TO muasi byc expert of kopanej
  Ciekawe zo robi Romek?????

  • 14 7

 • Cha Cha Cha co za denny wywiad !!!!!!!!! (1)

  Lechia ma po prostu zacząć grać w piłkę.

  • 24 20

  • Dobry wywiad.

   Taki pierwszy krok - żeby dojść kto odpowiada za ten syf.

   Komisję trzeba powołać !

   Nawet sam wielki trenejro Jastrzębowski nie wie.

   A ja nawet wiem kto. Ale nie powiem.

   • 7 1

 • AG (10)

  Spadek Lechii murowany

  • 27 62

  • (9)

   Czytałaś co Jacek powiedział?
   Podbeskidzie walczyło o górną ósemkę a potem spadło z ligi. Wy chyba dokładnie w tym samym miejscu teraz jesteście co nie ? ;)

   • 15 10

   • (6)

    Ale My o górną 8 nie walczymy także nie spadniemy

    • 11 7

    • (5)

     zapamiętaj rybi łbie że wasze 3city to Rumia Reda Wejherowo. Po primo prosze w dzień meczowy Lechii przejśc po parkingu co 4 auto tablice GA, po drugie w Sopocie nikt nie słyszał o czymś takim jak arka Gdynia. No i w Gdańsku też śledzia nie widziano a jak wiadomo Gdańsk większy od Gdynii i Sopotu razem. Więc śledziu pakuj śluz i łuski i wypad na korty bo pogoda się robi trzeba rakietkami pomachać.

     • 7 7

     • Mama wie (3)

      że ćpiesz?

      • 5 1

      • (1)

       Ja rozumiem że argumenty normalne nie dochodzą to takich łbów. Więc co ja mogę poradzić.

       • 1 4

       • Nie przerywaj kiedy polewam

        • 1 1

      • Co znaczy ćpiesz?

       • 0 2

     • Kibic mały lew

      Derby jak LG przegra to liście

      • 1 0

   • Do spadku Podbeskidzia

    przyczynił się między innymi podział punktów po rundzie zasadniczej.

    • 14 1

   • Wy, ,,,,,

    Na pewno nie

    • 0 0

 • Co zrobić...??? (3)

  Odmienić...no całkowicie,do spodu!!! Mila niech zostanie...

  • 19 7

  • (2)

   Odwal się od Mili.

   i zastanów się deklu - kto odpowiada za ten syf.

   • 7 5

   • (1)

    Mila, Warzywniak, Peszko, Krasic, Mandziara. Wszyscy won

    • 4 1

    • Porady z Gdyni zostawcie sobie na jesienne derby z sąsiadami z waszego trójmiasta Gryfem Wejherowo

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Chrobry Głogów
94% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
2% Chrobry Głogów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 18 35 61.1%
2 Mirosław P. 18 31 55.6%
3 Tomek Marcinkowski 18 31 55.6%
4 Grzegorz Szlachcikowski 18 30 55.6%
5 Rafał Kowalczyk 18 30 55.6%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 17 10 3 4 27:18 33
2 Odra Opole 17 9 3 5 21:15 30
3 Lechia Gdańsk 17 8 5 4 25:16 29
4 GKS Tychy 16 9 1 6 22:20 28
5 Miedź Legnica 17 7 6 4 26:17 27
6 Górnik Łęczna 16 6 8 2 18:14 26
7 Motor Lublin 16 8 2 6 21:22 26
8 Wisła Kraków 17 6 7 4 32:21 25
9 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 6 5 6 29:23 23
10 Wisła Płock 16 6 5 5 21:21 23
11 Stal Rzeszów 17 6 4 7 25:26 22
12 GKS Katowice 17 5 6 6 22:21 21
13 Znicz Pruszków 17 6 2 9 13:20 20
14 Polonia Warszawa 17 5 4 8 23:25 19
15 Chrobry Głogów 16 5 3 8 16:26 18
16 Resovia 16 4 2 10 15:30 14
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 16 2 7 7 11:23 13
18 Zagłębie Sosnowiec 16 2 5 9 13:22 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 17 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Miedź Legnica 2:0 (1:0)
 • GKS Katowice - ARKA GDYNIA 1:1 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Stal Rzeszów 2:2 (2:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
 • Znicz Pruszków - Odra Opole 1:0 (1:0)
 • Mecze odwołane z powodu złego stanu boiska
 • Górnik Łęczna - GKS Tychy
 • Resovia - Wisła Płock
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Motor Lublin
 • Mecz przełożony na 19 grudnia
 • Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów

Ostatnie wyniki Lechii

68% LECHIA Gdańsk
22% REMIS
10% Miedź Legnica

Relacje LIVE

Najczęściej czytane