Leci Długopolski

Tomasz Łunkiewicz
27 grudnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat)
Adam Małysz wygrał świąteczny konkurs skoków na Wielkiej Krokwi. Drugie miejsce zajął Robert Mateja, a trzecie Mateusz Rutkowski. Kamil Stoch w świątecznym konkursie Pucharu Kontynentalnego w St. Moritz stanął na najniższym stopniu podium. Krystian Długopolski będzie trzecim zawodnikiem, który będzie reprezentował Polskę w Turnieju Czterech Skoczni.

Nie było niespodzianki w świątecznym konkursie rozegranym na Wielkiej Krokwi. Zgodnie z przewidywaniami dwa pierwsze miejsca zajęli Adam Małysz i Robert Mateja. Obaj jako jedyni zdołali pokonać grancię 120 metrów. Małysz w pierwszej serii skoczył 122,5 m. O dwa metry krótszy skok miał Mateja. Trzeci był Mateusz Rutkowski, który uzyskał 115,5 m. W drugiej serii Rutkowski wylądował o dwa metry bliżej. Taką samą odległość jak w pierwszej próbie uzyskał Mateja. W drugim skoku Małysz poszybował na odległość 131,5 i pewnie wygrał konkurs. Konfrontacja zawodników kadry B i C wypadła zdecydownaie na korzyść tych drugich. Mniej znani zawodnicy z kadry C - Śliż, Pawlusiak, Sobczyk, Wantulok, Styrczula, Wyrwa i Świder - zajęli 6, 8, 9, 10, 11, 16, 17. miejsce. Gorzej, poza Krystianem Długopolskim, spisali się zawodnicy z kadry B, którzy przegrali ze wszystkimi zawodnikami kadry C. Topór był 19, Toczek - 20, Dawid Kowal, który wraca do zdrowia po kontuzji - dopiero 27.

Na starcie stanęło tylko 32 zawodników. W konkursie zabrakło skoków startujących w Pucharze Kontynentalnym oraz Tomasza Pochwały, który odniósł kontuzję.

10. Wantulok 146,1 (99,5+100,0)

Do mających pewne miejsce w kadrze Małysza oraz Matei dołączył Krystian Długopolski. Decyzją trenerów, Długopolski, który zajął 4. miejsce w świątecznym konkursie w Zakopanem, będzie trzecim zawodnikiem reprezentującym Polskę na Turnieju Czterech Skoczni. Krystian startował już w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata. W Engelbergu zdołał zakwalifikować się do konkursu, zajmując 45. lokatę. Niezłą dyspozycję zaprezentował w tegorocznym Pucharze Kontynentalnym w Lahti, gdzie uplasował się na 7. i 9. miejscu.

Zwycięstwem Rosjanina Dmitrija Wasiliewa zakończył się świąteczny konkurs Pucharu Kontynentalnego w St. Moritz. Wielki sukces osiągnął Kamil Stoch, który stanął na najniższym stopniu podium.

Wasiliew był bezkonkurencyjny. W obu seriach miał najdłuższe skoki (94,5 i 100 m). Rosjnanin o 23 punkty wyprzedził Francuza Emanuela Chedala (91,5 i 91 m). Na najniższym stopniu podium stanął nasz reprezentant. Stoch skoczył 89,5 i 94 m. Polak dobrą dyspozycję sygnalizował już podczas wcześniejszych treningów. Na kolejnych miejscach uplasowali się Japończyk Takanobu Okabe (89,5 i 91,5 m) oraz kolejny z Rosjan Ildar Fatkullin (88 i 94 m).

Pozostali Polacy - Marcin Bachleda, Paweł Urbański, Stefan Hula i Piotr Żyła - wypadli zdecydowanie gorzej. Żadnemu z nich nie udało się zakwalifikować do serii finałowej.