MKS Dąbrowa Górnicza - Trefl Sopot 92:84. Pobyt na Śląsku przedłużony do niedzieli

Kacper Czuba
10 maja 2024, godz. 19:25
Opinie (22)

Trefl Sopot przegrał w trzecim meczu ćwierćfinału play-off Orlen Basket Ligi i pozostanie w Dąbrowie Górniczej do niedzieli. Jarosław Zyskowski (na zdjęciu) był najlepszym strzelcem sopocian w tym spotkaniu, zdobywając 18 punktów. Trefl Sopot przegrał w trzecim meczu ćwierćfinału play-off Orlen Basket Ligi i pozostanie w Dąbrowie Górniczej do niedzieli. Jarosław Zyskowski (na zdjęciu) był najlepszym strzelcem sopocian w tym spotkaniu, zdobywając 18 punktów.

Trefl Sopot przegrał na wyjeździe z MKS Dąbrowa Górnicza 84:92 (23:21, 20:34, 22:18, 19:19) w trzecim meczu ćwierćfinału play-off Orlen Basket Ligi. Tym samym stan rywalizacji do trzech zwycięstw to 2-1 dla żółto-czarnych, którzy na Śląsku pozostaną do niedzieli, kiedy to odbędzie się czwarte spotkanie tej serii o godz. 18. Sopocianie w piątkowym starciu nie potrafili skutecznie zatrzymać lidera dąbrowian - Taylera Personsa, który zdobył aż 41 punktów, z czego 35 z nich w pierwszej połowie.

MKS: Persons 41 (4x3), Williams 8 (2x3), Wilczek 5 (1x3), Carvacho 2 (6 as.), Kulikowski 0 oraz Garcia 15 (2x3), Piechowicz 11 (1x3), Słupiński 5, Cabbil 5 (1x3).

TREFL: Best 17 (2x3), Scruggs 14 (2x3, 7 zb.), Schenk 12 (1x3, 7 as.), Groselle 8, Van Vliet 4 oraz Zyskowski 18 (2x3), Witliński 6 (7 zb.), Musiał 3 (1x3), Varadi 2, Barnes 0.

Po dwóch zwycięstwach w miniony weekend w Ergo Arenie koszykarze Trefla Sopot pojechali do Dąbrowy Górniczej w celu odniesienia trzeciego zwycięstwa w rywalizacji z zespołem ze Śląska i wywalczenia pierwszego od 10 lat awansu do ligowego półfinału. Na mecz numer trzy do gry po przerwie spowodowanej urazem powrócił rozgrywający żółto-czarnych - Benedek Varadi.

MKS Dąbrowa Górnicza - Trefl Sopot. Andy Van Vliet: Rośniemy w siłę MKS Dąbrowa Górnicza - Trefl Sopot. Andy Van Vliet: Rośniemy w siłę

Już od samego początku spotkania z większą energią, jak i skutecznością rzutów weszli sopocianie. Po m.in. udanych akcjach Aarona Besta Trefl rozpoczął mecz od siedmiopunktowego prowadzenia (2:9). Dąbrowianie jednak nie pozwolili gościom powiększyć swojej przewagi, a za sprawą aktywnie grającego Taylera Personsa (16 pkt. w 1. kwarcie) doprowadzili nawet do remisu (19:19). Końcówkę kwarty nieznacznie lepiej rozegrali z kolei żółto-czarni, którzy po pierwszych dziesięciu minutach mieli minimalną przewagę (21:23).

W drugiej kwarcie oba zespoły były skuteczne w rzutach za trzy punkty. Po stronie gospodarzy trafiali m.in. Persons czy Marc Garcia, a w zespole gości swoje próby trafiali m.in. Jarosław Zyskowski, a także Jakub Musiał. Po skutecznej akcji pod kosz gracza MKS-u dąbrowianie wyszli na prowadzenie (37:36). Zatrzymanie amerykańskiego rozgrywającego było dla defensywy sopocian największym wyzwaniem w piątkowej rywalizacji. Persons w pierwszej połowie zdobył aż 35 punktów (14/17 z gry), dzięki czemu gospodarze do przerwy prowadzili aż 55:43, wygrywając drugą kwartę 34:20.

Sopocianie mieli problemy również w trzeciej kwarcie, gdzie gospodarze wciąż utrzymywali dwucyfrową przewagę. Persons w drugiej połowie do zdobywania punktów, dołożył asysty, a skutecznie grali m.in. Marcin Piechowicz czy Xeyrius Williams, po którego celnej trójce MKS prowadził 66:52 w połowie tej części gry. Później dąbrowianie zanotowali jednak prawie czterominutową serię bez zdobytych punktów. Podczas niej Trefl zanotował serię 10:0, dzięki czemu zmniejszył straty do czterech "oczek" (66:62). Ostatecznie przed ostatnią odsłoną spotkania MKS prowadził 73:65.

Gospodarze w czwartej kwarcie kontrolowali swoją przewagę, a dzięki skutecznym rzutom Piechowicza czy Lovella Cabbila prowadzili różnicą 10 punktów (83:73). Sopocianie zabrali się jednak za odrabianie strat, a aktywny był zwłaszcza Best, po którego akcjach Trefl zmniejszył straty (83:79). Żółto-czarni pudłowali jednak z rzutów wolnych, a także popełniali proste straty. To tylko napędzało MKS, którzy po celnej trójce Garcii prowadzili 90:82 na dwie minuty przed końcem.

Ostatecznie MKS wygrał 92:84, pomimo zatrzymania w drugiej połowie Personsa jedynie na sześciu zdobytych punktach. Dzięki temu dąbrowianie przedłużyli serię ćwierćfinałową i przegrywają już tylko 1-2 w rywalizacji do trzech zwycięstw. Czwarty mecz w tej rywalizacji odbędzie się w Dąbrowie Górniczej, 12 maja o godz. 18. Ewentualne piąte spotkanie zaplanowane jest natomiast na środę, 15 maja w Sopocie.

10 maja 2024, godz. 17:30