Lukjanovs już "odpalił"

15 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Ivans Lukjanovs strzelił pierwsze gole w barwach Lechii, a przy obu asysty zaliczył inny nowy nabytek biało-zielonych, Paweł Nowak. Łotewski snajper "odpalił" tak skutecznie, że w ciągu pięciu minut dwukrotnie pokonał bramkarza Warty Poznań. Gdańszczanie triumfowali w sparingu we Wronkach nad I-ligowcem 3:2 (2:0). To czwarte ich zwycięstwo w siódmej grze kontrolnej tego lata. W sobotę zmierzą się z Pogonią Szczecin.

.

Lukjanovs 22, 26, Rybski 67 - Iwanicki 63, 70.

LECHIA:
(I połowa) Kapsa - K.Bąk (13 Kawa), Wołąkiewicz, Ćvirik, Mysona - Rogalski, Piątek, Nowak, Surma, Kowalczyk - Lukjanovs.
(II połowa) Kapsa (60 Małkowski) - Kawa, Manuszewski, Kożans, Mysona - Szuprytowski, Bajić, Hirsz, Łuczak - Rybski, Buzała (70 Piątek).

WARTA: Radliński - Wrzesiński (21 Ngamayama, 70 Ignasiński) - Przybyszewski, Bartkowiak, Otuszewski - Magdziarz (60 Bała), Wojciechowski (78 Mazurek), Miklosik, Bekas, Iwanicki - Klatt.

Lukjanovs wiosną w ekstraklasie łotewskiej strzelił 14 goli w 15 meczach. Była jednak obawa, czy to czasem nie runda życia 22-letniego napastnika Skonto Ryga, gdyż wcześniej nie błyszczał. Dlatego Lechia zanim podpisała z nim trzyletni kontrakt, poddała go testom.

Ivans w grach kontrolnych z Widzewem Łódź i Wisłą Płock gola nie strzelił, ale to właśnie po tych sprawdzianach i treningach w Gutowie Małym Tomasz Kafarski pozytywnie zweryfikował możliwości napastnika. - To nie jest tylko piłkarz pola karnego, potrafi sam sobie wypracować sytuacje, bo jest dobrze wyszkolony technicznie. Ponadto ma bardzo dobre uderzenie z obu nóg, potrafi groźnie strzelić głową, umie grać bez piłki, szukać pozycji - chwalił Łotysza szkoleniowiec Lechii.

Lukjanovs pomyślnie przeszedł testy medyczne w Poznaniu, a gdańszczanie za niego i jego rodaka Sergejsa Kożansa zapłacili około 900 tysięcy złotych. Mimo to na drugim zgrupowaniu w sparingach z Bełchatowem i Zniczem Ivans znów nie mógł strzelić gola. - Na pewno zacznie strzelać - uspokajał Kafarski.

I miał rację. Dziś Łotysz w ciągu pięciu minut wyprowadził Lechię na prowadzenie 2:0 i w przerwie z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku mógł odpocząć. Oby "odpalił" na stałe. Po zmianie stron wynik na 3:1 poprawił "brat-bliźniak" Lukjanovsa, czyli Andrzej Rybski. Obaj piłkarze są bardzo podobni, choć nowy nabytek Lechii jest zdecydowanie wyższy.

Lechia nie "dowiozła" spokojnego prowadzenia, bo dwa gole dla rywali zdobył Paweł Iwanicki. W dużej mierze to wynik roszad w gdańskich szeregach. Zmiany nie dostał tylko Arkadiusz Mysona, a nieco krócej grał Jakub Kawa, który po niespełna kwadransie musiał zastąpić kontuzjowanego Krzysztofa Bąka (uraz kolana).

Aby nie pozwolić rywalom na więcej, po stracie drugiego gola trener Kafarski wycofał napastnika, tym bardziej, że Paweł Buzała narzekał na dolegliwości pachwiny, a na plac gry wrócił Karol Piątek.

Warto podkreślić, że szeregach Warty wystąpił m.in. były gracz gdańszczan, Arkadiusz Miklosik.

W najbliższą sobotę poznańska drużyna miała sparować z Arką. Zespoły umówiły się mniej więcej w połowie drogi, w Świeciu. Jednak do tego meczu nie dojdzie. Warta poinformowała gdynian, że rezygnuje z powodu kłopotów finansowych. Tym samym w sobotę o godzinie 11.00 w Gdyni żółto-niebieskich sprawdzi Olimpia Grudziądz. W szeregach beniaminka II ligi grają m.in. ekslechiści, Mariusz Pawlak, Sławomir Wojciechowski i Krzysztof Brede, a szkoleniowcem jest tam Marcin Kaczmarek.