MME U-21. Koniec snów. Polska nie zagra w igrzyskach olimpijskich 2020

22 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Karol Fila starał się powstrzymać Hiszpanów, ale podobnie jak i całej młodzieżowej reprezentacji Polski obrońcy Lechii Gdańsk to się nie udało. Biało-czerwoni 22 czerwca zostali rozgromieni przez Hiszpanię aż 0:5. Karol Fila starał się powstrzymać Hiszpanów, ale podobnie jak i całej młodzieżowej reprezentacji Polski obrońcy Lechii Gdańsk to się nie udało. Biało-czerwoni 22 czerwca zostali rozgromieni przez Hiszpanię aż 0:5.

Skończył piękny sen reprezentacji Polski w młodzieżowych mistrzostwach Europy U-21. Biało-czerwoni w ostatnim meczu grupowym przegrali w Bolonii z Hiszpanią aż 0:5 (0:3). Piłkarz Lechii Gdańsk - Karol Fila grał tylko do przerwy. Ten wynik oznacza, że biało-czerwoni spadli z 1. na 3. miejsce, a tym samym nie tylko nie awansowali do półfinałów turnieju, ale również nie zagrają na igrzyskach olimpijskich 2020 roku w Tokio.

Fornals 17, Oyarzabal 35, Fabian Ruiz 39, Ceballos 71, Mayoral 90

POLSKA: Grabara - Gumny, Fila (46 Piotrowski), Wieteska, Bielik, Pestka - Michalak, Dziczek, Żurkowski (71 Płacheta), Szymański - Buksa (55 Świderski)

Po wygranych z Belgią 3:2 i Włochami 1:0 reprezentacji Polski remis z Hiszpanią dawał 1. miejsce w grupie A, a tym samym awans do półfinałów młodzieżowych mistrzostw Europy i turnieju olimpijskiego w Tokio 2020. Biało-czerwoni postawili wszystko na to, by nie stracić gola. Trener Czesław Michniewicz ustawił dwie linie defensywne. Zaczęliśmy w ustawieniu 1-5-4-1. Często broniliśmy się całą drużyną na 30. metrze od własnej bramki.

Jak się okazała ta defensywna taktyka była wodą na młyn Hiszpanów. W dużej liczbie akcji nasi reprezentanci jedynie przyglądali się, co robią rywale. Nie byli w stanie utrzymać się przy piłce, a co dopiero przedrzeć się się z nią na połowę rywali, czy zagrozić bramce rywali. Bilans strzałów przed przerwą mówi wszystko o grze: Hiszpania 22, Polska 3.

Przede wszystkim Hiszpanie strzelili 3 gole, a ponadto jeszcze 2 inne ich strzały trafiły w poprzeczkę. Polacy nie radzili sobie z akcjami oskrzydlającymi rywali, po których następowało zagranie wzdłuż bramki. Byli spóźnieni przy kluczowych zagraniach.

Co prawda już po stracie pierwszego gola, trener Michniewicz wymownym gestem ręką pokazywał podopiecznym, by przesunęli grę pod bramkę Hiszpanów, ale jego drużyna nie była w stanie tego zrobić. Nic nie dały też zmiany, które były podejmowane od 45. minuty.

Po przerwie nadal dominowali Hiszpanie. Kapitan rywali - Dani Ceballos poprawił pięknym strzałem z rzutu wolnego. Natomiast końcowy wynik na 5:0 ustalił rezerwowy Borja Mayoral.

W końcówce meczu, gdy Hiszpanie wieloma podaniami budowali akcje, a Polacy nie byli w stanie ich przerwać, kibice rywali każde udane zagranie nagradzali okrzykiem "ole".

Nasza reprezentacja najlepszą okazję na honorowego gola miała miejsce w 79. minucie. Po dośrodkowaniu z rogu dobrze główkował Krystian Bielik, ale Antonio Sivera popisał się skuteczną robinsonadą.

Co gorsza w rozgrywanym równolegle meczów Włochów z Belgami, wygrali gospodarze turnieju 3:1, a to przy regulaminie, że w przypadku identycznej liczny punktów, decyduje bilans bezpośrednich meczów, oznaczało, że Polacy w grupie A z 1. pozycji spadali od razu na 3.

To z kolei nie tylko zamyka przed biało-czerwonymi drogę do półfinału młodzieżowych mistrzostw Europy, ale także niweczy nadzieje na udział w turnieju olimpijskim
. Przypomnijmy, że w 2020 roku w Tokio Europę reprezentować będą tylko cztery drużyny, właśnie półfinaliści MME U-21.

Z "polskiej" grupy do półfinałów awansowała Hiszpania, która zdobyła tyle samo punktów co Włochy i Polska, ale miała najlepszy bilans w bezpośrednich meczach tych drużyn. Natomiast Włochy, które pokonały Belgię 3:1 i zajęły 2. pozycje będą musiały czekać na zakończenie rywalizacji w  grupach B i C.

Przypomnijmy, że poza zwycięzcami grup w półfinale znajdzie się także zespół, który uzyska najlepszy bilans wśród drużyn, które zajmą w grupach 2. miejsce.

Młodzieżowa reprezentacja Polski, który sprawiła nam tyle radości, najpierw eliminując Portugalię, a potem turniej finałowy rozpoczynając od 2 zwycięstw, przestaje 22 czerwca istnieć. Warto jednak docenić wynik tej kadry nie tylko dla tego, że wiele było w niej trójmiejskich akcentów.

Pierwszy szkoleniowiec - Czesław Michniewicz na co dzień mieszka w Gdyni, a w przeszłości był m.in. bramkarzem: Bałtyku Gdynia i Polonii Gdańsk.

W kadrze zawodniczej byli dwaj piłkarze Lechii Gdańsk z minionego sezonu. Karol Fila, który w poprzednich meczach grał we Włoszech po 90 minut, w sobotni wieczór został zmieniony w przerwie. Natomiast Kamil Michalak, który po wakacjach przeniesie się z biało-zielonych do rosyjskiego Groznego, zaliczył pełny mecz.

Asystentami selekcjonera "młodzieżówki" są: Grzegorz Witt ze sztabu szkoleniowego Arki GdyniaKamil Potrykus w przeszłości pracownik gdyńskiego klubu. Natomiast jednym z fizjoterapeutów jest Marek Gaduła, na co dzień koordynator sztabu medycznego Arki.

• to nie boniek ... tylko Totalne Lenistwo zmanierowanych kopaczy polskiej szmacianki

za dużo dostają i za łatwo .. a tu trzeba bat bat i gnać na treningach ale tak aż ich będą znosilć z murawy w stanie przedzawałowym ... i tak cała lige trzeba gnać... i tak rok w rok dosłownie po trupach ... i dopiero wtedy może będą wyniki?

• 2 1

• i ciągle ta sama taktyka od lat 90tych

10minutowa próba strzelenia bramki... i flak z drużyny schooodzi powietrze i potem bez względu na wynik ObronaCzęstochowy

• 6 0

• Czesław 711 do dymisji, drużyna bez stylu.

• 13 4

• Nadzieje na wyrost

Po cichu liczyłem na remis, ale Hiszpania bezapelacyjnie rządziła na boisku. 0:5 to najmniejszy wymiar kary, jaki nas spotkał, bo straconych goli mogło być więcej. Smutno było patrzeć na taką grę w kotka i myszkę. Być może wyszło zmęczenie polskich zawodników po tych dwóch meczach. Chłopaki w całym turnieju ugrali tyle, ile mogli ugrać a nawet znacznie więcej jak na ich możliwości. Dzisiaj nie mieli nic do powiedzenia. Czekam na taką chwilę, żeby to w końcu nasza seniorska reprezentacja pokazała wyższość nad hiszpańskimi graczami. Może za parę lat to się w końcu uda.