Machałek z brązem

17 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Wizytówką judo w AZS AWFiS Gdańsk są panie. Wizytówką judo w AZS AWFiS Gdańsk są panie.
Iwona Machałek (AZS AWFiS Gdańsk) zdobyła w Bangkoku brązowy medal 24. Uniwersjady w turnieju judo w kategorii wagowej 52 kg. Do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata (13-16 września) powołane zostały dwie inne akademiczki: Monika Cabaj i Paulina Raińczuk.

Do Bangkoku AZS AWFiS wydelegował troje zawodników, a czwarta była studentką oliwskiej uczelni. Najlepiej spisała się ta najlżejsza. Machałek wygrała trzy z czterech walk, w tym o brązowy medal z Laurie Wiltshire (Kanada). Warto podkreślić, że Iwona była najlepszą z Europejek. W finale tej kategorii Bundmaa Munkhbaatar (Mongolia) zwyciężyła Je Hee Lee (Korea Południowa).

Małgorzata Bielak (57 kg) i Kamil Panek (100 kg) w swoich wagach odpadli już po przegraniu pierwszej walki. Akademik spróbował jeszcze sił w turnieju open. Poszło mu lepiej, gdyż wygrał dwa z czterech pojedynków, ale miejsca punktowanego nie zdobył.

Niewiele brakowało, aby na podium stanęła studentka AWFiS Gdańsk, reprezentująca barwy Czarnych Bytom. W kategorii 70 kg Beata Raińczuk wygrała trzy walki z pięciu, co starczyło do piątego miejsca. Brąz Polka przegrała przez technikę yuko na rzecz Eriki Barbieri (Włochy).

Najważniejsze zawody w tej dyscyplinie tego sezonu odbędą się od 13 do 16 września w Rio de Janerio. W siedmioosobowej kadrze kobiet są dwie gdańszczanki: Monika Cabaj (52 kg) i Paulina Raińczuk (63). W reprezentacji męskiej AZS AWFiS nie ma żadnego przedstawiciela. Biało-czerwoni do 2 września ćwiczytć będą do Zakopanego, a dwa dni później odlecą już do Brazylii, aby przejść właściwą aklimatyzację. Po pięciu najlepszych z każdej wagi w Rio zdobędzie automatycznie prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Pozostali do Pekinu kwalifikować się mogą jeszcze na podstawie rankingu. -Miejsca 7-9 w mistrzostwach świata dają w rankingu olimpijskim judoków tyle samo punktów, co trzecie miejsce w turnieju o Puchar Świata. Kwalifikacje olimpijskie europejskich judoków zakończą przyszłoroczne mistrzostwa kontynentu - dodał Jerzy Dodzian, selekcjoner żeńskiej kadry.

Pozostali kadrowicze:
kobiety: 48 kg: Kinga Kubicka (AZS Kielce), 57 kg: Inga Kołodziej (Gwardia Warszawa), 70 kg: Katarzyna Piłocik (MKS Czechowice-Dziedzice), 78 kg: Katarzyna Wróbel (Śląsk Wrocław), +78 kg: Urszula Sadkowska (Rekord Olsztyn).
mężczyźni: 66 kg: Tomasz Adamiec (Ryś Warszawa), 73 kg: Krzysztof Wiłkomirski (AZS UW Warszawa), 81 kg: Robert Krawczyk (Czarni Bytom), 90 kg: Krzysztof Węglarz (Wisła Kraków), 100 kg: Przemysław Matyjaszek (Czarni Bytom), +100 kg i open: Janusz Wojnarowicz (Czarni Bytom).