Mistrzostwa Europy w short tracku w "Olivii". Wielki sukces łyżwiarzy Stoczniowca

Mikołaj Pachniewski
14 stycznia 2024, godz. 06:00
Opinie (14)
aktualizacja: godz. 16:45 (14 stycznia 2024)
Zawodnicy Stoczniowca Gdańsk: Nikola Mazur (nr 26), Kamila Stormowska (nr 27) i Diane Sellier wywalczyli medale podczas mistrzostw Europy w short tracku, które odbywały się w Gdańsku. Zawodnicy Stoczniowca Gdańsk: Nikola Mazur (nr 26), Kamila Stormowska (nr 27) i Diane Sellier wywalczyli medale podczas mistrzostw Europy w short tracku, które odbywały się w Gdańsku.

Z dwoma medalami reprezentacja Polski zakończyła Mistrzostwa Europy w short tracku, które odbywały się w gdańskiej hali Olivia. Srebro wywalczyła sztafeta mieszana, w której składzie było trzech zawodników Stoczniowca Gdańsk: Diane Sellier, Kamila Stormowska i Nikola Mazur, a brąz zawisł na szyjach męskiej sztafety.

Aktualizacja, godz. 16:45

Sztafety na medal. Wielki sukces Stoczniowca Gdańsk

Mistrzostwa Europy w short tracku w hali Olivia w Gdańsku dobiegły końca. Ostatni dzień zmagań dla Polaków ułożył się znakomicie, bo biało-czerwoni dwukrotnie stanęli na podium. Najpierw srebro w rywalizacji sztafet mieszanych wywalczyli: Kamila Stormowska, Nikola Mazur, Diane Sellier oraz Michał Niewiński. Pierwsza trójka to reprezentanci gdańskiego Stoczniowca. Zwyciężyli Holendrzy i to dosłownie o błysk płozy.

ME short track Gdańsk. Zobacz relację wideo z niedzielnych startów

Drugi "krążek" zdobyła męska sztafeta, która powtórzyła wynik sprzed rok. Panowie po zaciekłej walce stanęli na najniższym stopniu podium. Na ostatnim okrążeniu walczący o brąz Michał Niewiński oraz jeden z Węgrów upadli, ale Polak zdołał pozbierać się i dojechać do mety na 3. pozycji. Razem z nim medale na szyi zawiesili: Sellier, Łukasz Kuczyński oraz Felix Pigeon.

Męska sztafeta zdobyła brązowy medal w wyścigu na dystansie 5000 m. W jej składzie był m.in. Diane Sellier (drugi od lewej), który jest zawodnikiem Stoczniowca Gdańsk. Męska sztafeta zdobyła brązowy medal w wyścigu na dystansie 5000 m. W jej składzie był m.in. Diane Sellier (drugi od lewej), który jest zawodnikiem Stoczniowca Gdańsk.

Biało-czerwoni byli blisko, by poprawić zeszłoroczny rezultat i zmagania zakończyć z trzema medalami, bo w rywalizacji na 1000 m. 4. miejsce zajęła Stormowska, przegrywając z Holenderką Xandrą Velzeboer o zaledwie 0,3 sekundy. Wygrała Belgijka Hanne Desmet, a u panów po trzeci indywidualny tytuł sięgnął Włoch Pietro Sighel, który dzień wcześniej wygrał także na 500 i 1500 m.

Ogromny pech Polaków

Drugi dzień zmagań w mistrzostwach Europy w short tracku w gdańskiej hali Olivia upłynął pod znakiem zmagań na dystansie 500 i 1500 m. W obu kategoriach spore szanse mieli biało-czerwoni. Polacy mogą mówić jednak o wielkim pechu.

Dwóch Polaków ścigało się w finale na 500 m. Obaj mogą mówić o wielkim pechu. Sellier długo jechał drugi, a ostatecznie finiszował na 4. miejscu, przegrywając brązowy medal z Belgiem Stijnem Desmetem o 0,01 sekundy! Francuz ścigający się dla Polski miał bowiem czas 41,633 s, a jego rywal 41,623 s. Z kolei Michał Niewiński zanotował upadek tuż po starcie i do mety przyjechał daleko za pozostałą czwórką.

Ujęcie z fotokomórki na finiszu finału mężczyzn na dystansie 500 m, gdzie Diane Sellier przegrał brązowy medal o 0,01 sekundy. Ujęcie z fotokomórki na finiszu finału mężczyzn na dystansie 500 m, gdzie Diane Sellier przegrał brązowy medal o 0,01 sekundy.
Wielkie nadzieje na medale były także na dystansie 500 m kobiet. Tu w wielkim finale były aż dwie Polki i to reprezentantki Stoczniowca: Kamila StormowskaNikola Mazur. Polki niestety od początku do końca wyścigu były na końcu stawki i zajęły odpowiednio 4. i 5. miejsce, a złoto padło łupem Holenderki: Xandry Velzeboer, która na ostatnim łuku wyprzedziła swoją rodaczkę Selmę Poutsma.

Wcześniej jednak rozegrano zmagania na dystansie 1500 m, gdzie nadzieją medalową była reprezentantka Stoczniowca Gdańsk, Kamila Stormowska. Polka odpadła jednak w półfinale. Zmagania wygrała Włoszka Elisa Confortola, a najlepsza z Polek Gabriela Topolska zajęła 3. miejsce w finale B.

Mistrzostwa Europy w short tracku w hali Olviia. Udane kwalifikacje dla Polaków Mistrzostwa Europy w short tracku w hali Olviia. Udane kwalifikacje dla Polaków

Łupem reprezentacji Italii padł także złoty medal w rywalizacji mężczyzn. Zdobył go Pietro Sighel, co było jego drugim triumfem w ciągu zaledwie godziny. W finale wystartował reprezentant Stoczniowca Diane Sellier, zajmując 6. miejsce. Do medalu zabrakło mu jednak bardzo niewiele, bo tylko 0,5 sekundy. Z kolei w finale B triumfował Michał Niewiński.

ME short track Gdańsk. Zobacz transmisję z drugiego dnia zawodów

Szansa na medale w sztafetach i na 1000 m

W sobotę rozegrano także półfinały w sztafetach kobiet i mężczyzn. Obie udanie przeszły ten etap i zameldowały się w niedzielnych finałach. Z kolei sztafeta mieszana w niedzielę powalczy w półfinale o awans i możliwość walki o medal.

Nie będą to jedyne szanse medalowe biało-czerwonych w ostatnim dniu mistrzostw. Na dystansie 1000 m o jak najlepsze wyniki powalczą: Gabriela Topolska, Kamila Stormowska i Nikola Mazur. Z kolei u panów na tym samym dystansie pojadą: Diane Sellier, Łukasz Kuczyński i Michał Niewiński.