Na luzie

29 stycznia 2006 (artykuł sprzed 18 lat)
Siatkarki Wisły o godzinie 19.25 miały pociąg powrotny. Gedanistki zrobiły zatem wszystko, aby krakowianki nie musiały w pośpiechu biec na dworzec. Energa Gedania rozbiła we własnej hali "Białą Gwiazdę" w 55 minut. Liderki I ligi pokonały dziesiąty zespół tabeli 3:0 (25:14, 25:16, 25:11). Gdańscy prezesi Waldemar Bartelik i Zdzisław Stankiewicz z dumą mogli pokazać efekt swej pracy gościom z... Syrii.

ENERGA GEDANIA: Kuczyńska, Drzewiczuk, Sołodkowicz, Reimus, Sawoczkina, Kruk, Siwka (libero) oraz Wiśniewska, Ordak, Benderska.

WISŁA: Kolendowska, Surma, Barbaszewska, Miś, Seta, Mitręga, Targosz (libero) oraz Przybyło, Hebda.

Sędziowali: Michlic (Bydgoszcz) i Kileński (Olsztyn).

- W Wiśle najważniejsza jest piłka nożna i koszykówka. My musimy sobie radzić sami. Do Gdańska przyjechałem bez trzech podstawowych siatkarek, które są kontuzjowane - żalił się Ryszard Litwin, trener krakowskiej drużyny.

Jego podopieczne rozpoczęły nawet z animuszem. Prowadziły m.in. 3:2, 4:3, 5:4 i 7:6. Przy tym ostatnim wyniku miały piłkę w górze na ósmy punkt, ale najniższa na parkiecie Jana Sawoczkina (165 cm) zablokowała Wiolettę Miś. Po chwili krakowska skrzydłowa nadziała się na blok Sawoczkina-Dominika Kuczyńska, w następnej akcji Julia Barbaszewska wyrzuciła piłkę w aut, a na 10:7 poprawił blok postawiony przed Karoliną Surmą. Trener Litwin natychmiast poprosił o przerwę, ale impetu gdańszczanek nie zdołał już powstrzymać. Kolejne udane bloki oraz mocne zagrywki, z którymi przyjezdne sobie nie radziły, podniosły wynik na 23:13! Set dobiegł końca po 16 minutach.

W drugiej partii krakowianki pozostały w grze o dwie minuty dłużej i zdobyły dwa punkty więcej. Jednak tak naprawdę seta przegrały zaraz na jego początku. Po czterech błedach przyjezdnych Energa Gedania odskoczyła na 4:1. Co prawda wiślaczki zbliżyły się na 4:5, ale kolejne punkty zdobywały Anna Sołodkowicz, Emilia Reimus i Agnieszka Drzewiczuk. Przy 10:5 trener Litwin brał czas, a potem jeszcze raz próbował zmobilizować drużynę, gdy przegrywała ona 11:17. Ale gdańszczanki nie zamierzały odpuszczać. Walczyły o każdą piłkę nawet przy dużej przewadze. Na przykład punkt na 19:12 został poprzedzony kapitalną obroną Sołodkowicz, która wyciągnęła piłkę zza... własnej ławki rezerwowych. Przy tej siatkarskiej paradzie refleksem popisał się również Leszek Milewski. Trener gedanistek uciekł wraz z krzesłem, odgradzając tym samym swojej siatkarce drogę do piłki.

W ostatniej części gry od początku rozgrywała Justyna Ordak. Wisła walczyła jedynie do wyniku 4:4. Potem przewaga miejscowych urosła do 20:7. Pojedynek za drugą piłką meczową skończyła Karolina Wiśniewska, mijając blok rywalek.

- Poszło normalnie... Gdy dziewczyny grają na luzie, tak jak dzisiaj, pokazują wszystko to, co potrafią. W takiej dyspozycji żadna drużyna nie może ich powstrzymać w I lidze - cieszył się trener Milewski. - Bojowo zaczęliśmy, potem też dziewczyny chciały walczyć, ale zabrakło argumentów. Nasza zagrywka nie robiła krzywdy rywalkom, mieliśmy znacznie mniejszą siłę ataku oraz kłopoty w przyjęciu zagrywki - przyznał trener Litwin.

Z wysoką formą gdańszczanki nie mogły trafić na lepszy dzień. Waldemar Bartelik, prezes Koncernu Energetycznego Energa oraz Zdzisław Stankiewicz, prezes KKS Gedania ogladali mecz w towarzystwie zagranicznych gości.

- Nawiązałem kontakt z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Arabskiej. Dzisiaj mieliśmy gości z Syrii. W najbliższym czasie zapowiadane są delegacje z Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Nie ukrywam, że szukamy inwestorów do spółki akcyjnej, w którą przekształcamy właśnie nasz klub - podkreślał prezes Stankiewicz.

Pozostałe wyniki 19. kolejki: UMKS Łańcut - Start Łódź 1:3, ŁKS Łódź - KSZO Ostrowiec Świetokrzyski 3:1, Skra Bełchatów - Polonia Świdnica 3:0, Pałac II Bydgoszcz - Legionovia Legionowo 0:3, SMS I PZPS Sosnowiec - Sokół Chorzów 1:3, Politechnika Częstochowa - MMKS Dąbrowa Górnicza 2:3. Pauza: TPS Rumia.

1. Energa Gedania Gdańsk 17 50 51: 5