Najlepszy z najlepszych

22 lipca 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Peter Wibroe zdobył tytuł mistrza Europy Toyota Sopot Match Race 2007. W niedzielnym finale duński żeglarz pokonał Pierre´a Antoine´a Morvana z Francji 3:1. Brązowy medal wywalczył ubiegłoroczny champion kontynentu, Staffan Lindberg. Fin w pojedynkach o trzecie miejsce dwukrotnie pokonał Jure Orela ze Słowenii.

Czwartego dnia mistrzostw żeglarze przy sopockim molo musieli zmagać się z dużymi falami oraz wiatrem do 7 m/s z kierunku wschodniego. Na placu boju zostały cztery najlepsze załogi. Niestety, nie kibicowaliśmy już Polakom. Oni zeszli z wody w sobotę. Przemysław Tarnacki z piątą, a Marek Stańczyk z dziesiątą lokatą.

Niedziela rozpoczęła się o "małego finału". Walczono do dwóch wygranych. Lindberg, który w Sopocie nie obronił złota, nie stracił motywacji do walki o krążek z mniej szlachetnego kruszcu. Pokonał Orela w obu wyścigach.

W finale spotkali się rzeczywiście najlepsi sternicy mistrzostw, choć nie najwyżej notowani przed startem. Francuz miał numer dwa, a Duńczyk - cztery na liście rozstawienia. W Sopocie Wibroe (załoganci Jeppe Rasmussen, Phillip Guhle, Jonas Hviid-Nielsen) był klasą dla siebie w eliminacjach, kiedy wygrał 10 z 11 wyścigów. Z kolei Morvan (Nicolas Pauchet Devan, Le Bihan, Mathieu Renault) dominował w ćwierćfinałach i półfinałach, w których zwyciężył we wszystkich ośmiu startach. W Sopocie w bezpośrednim pojedynku spotkali się raz. W piątek triumfował Francuz. W niedzielę żeglowali do trzech zwycięstw. Pierwszy start wygrał Peter, w drugim lepszy był Pierre Antoine. O tytule przesądziły biegi numer trzy i cztery, które zakończyły się sukcesem Duńczyka.