Nawet Kryszałowicz nie przeszkodził

14 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Piłkarze Lechii II awansowali do finału wojewódzkiego Pucharu Polski. O to trofeum w najbliższy czwartek potykać się będą z Bytovią w Bytowie. Jednocześnie gdańszczanie zdobyli prawo gry w ogólnopolskich rozgrywkach 2008/09. Rezerwy rozpoczną tę rywalizację od rundy przedwstępnej lub wstępnej, a Lechia I zagra od pierwszej rundy. Przypomnijmy, że w minionym sezonie biało-zieloni zostali powstrzymani dopiero w ćwierćfinale przez Legię Warszawa, która potem zdobyła puchar.

Lechia II w IV lidze zajęła dziewiąte miejsce. Po zakończeniu rozgrywek gdańszczanie wyspecjalizowali się w pucharze w emocjonujących grach i eliminowaniu wyżej notowanych rywali. W ćwierćfinale po dogrywce u siebie pokonali Zatokę Puck 6:3, a dziś po rzutach karnych ograli na wyjeździe ekipę byłego reprezentanta Polski, strzelca gola na Mundialu 2002 roku Pawła Kryszałowicza. Po 120 minutach gry z Gryfem 95 Słupsk był remis 1:1. Tym samym finalistę musiały wyłonić rzuty karne. Biało-zieloni wykorzystali wszystkie pięć strzałów, a dwukrotnie trafili rezerwowi. Gospodarze pomylili się w czwartej serii, a w piątej, którą mieli kończyć, już nie było sensu, aby wykonywali karnego, bo przegrywali już 3:5.

Gryf 95 Słupsk - Lechia II Gdańsk 1:1 (0:1) karne 3:5
Bramki: Kryszałowicz 73 - Bobrowski 5.
Karne dla Lechii II: Kowalkowski, Płókarz, Osłowski, Mazur, Tofil.

LECHIA II: Kopka - Andrychowski, Gładczuk, Osłowski, Mazur - Krysiński - Kowalkowski, Lis, Stępień, Łuczak - Bobrowski oraz Tofil, Płókarz, Kłodko, Zejglic.

W finale rywalem gdańszczan będzie IV-ligowa Bytovia, która niespodziewanie pokonała III-ligową Wierzycę Pelplin 1:0. Wydział Gier i Pomorskiego Związku Piłki Nożnej poinformował, że "po ustaleniach pomiędzy klubami, decydujący pojedynek odbędzie się w czwartek 19 czerwca o godzinie 17:30 w Bytowie. W przypadku remisu zarządza się dogrywkę 2x15 minut, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia o zwycięstwie zadecydują rzuty karne".

Obaj finaliści zapewnili sobie awans do Pucharu Polski na szczeblu ogólnopolskim. takich drużyn będzie 32. Na podstawie losowania osiem z nich przystąpi do gry w rundzie przedwstępnej, a pozostałe awansują do rundy wstępnej. Od pierwszej rundy do rywalizacji włączają się drużyny, które w minionym sezonie grały w II lidze, w tym Lechia I i Arka Gdynia, a od drugiej (1/16 finału) zespoły ekstraklasy.