• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nie będzie finału rugby na PGE Arenie

Jacek Główczyński
13 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 15:02 (13 czerwca 2014)
Nie będzie meczów o medale na PGE Arenie. Największe szansę na zorganizowanie spotkania o złoto mają obecnie Arka Gdynia i Lechia Gdańsk, które przystąpią do play-off z najwyższymi numerami rozstawienia. Na zdjęciu podczas ubiegłorocznego pojedynku o tytuł: Władysław Grabowski (z piłką) atakowany przez Pawła Nowaka i Henry'ego Bryce'a. Nie będzie meczów o medale na PGE Arenie. Największe szansę na zorganizowanie spotkania o złoto mają obecnie Arka Gdynia i Lechia Gdańsk, które przystąpią do play-off z najwyższymi numerami rozstawienia. Na zdjęciu podczas ubiegłorocznego pojedynku o tytuł: Władysław Grabowski (z piłką) atakowany przez Pawła Nowaka i Henry'ego Bryce'a.

Zarząd Polskiego Związku Rugby wycofał się z decyzji sprzed miesiąca, która zakładała rozegranie meczów o złoty i brązowy medal na PGE Arenie w Gdańsku. Słusznie wrócono do regulaminu, który przyjęto przed rozpoczęciem rywalizacji, mówiącego, że gospodarzami tych spotkań będą drużyny wyżej notowane w tabeli po rozgrywkach zasadniczych. Jednocześnie zapowiedziano zmianę reguł gry w ekstralidze w sezonie 2014/15.W regulaminem ekstraligi zapisano: "Zarząd PZR zastrzega sobie w terminie do 10 marca 2014 prawo wyboru gospodarza meczów finałowych o mistrzostwo Polski". Z tego zapisu władze związku skorzystały, ale dwa miesiące później niż nakazywały przepisy, które same wcześniej przyjęły. Postanowiono, że spotkania o złoto i brąz odbędą się na PGE Arenie. Przeciwko decyzji zaprotestowała Arka, która z racji wygrania sezonu zasadniczego bywa pewna, że jedno z tych spotkań rozegra w Gdyni.

NAJWAŻNIEJSZE MECZE EKSTRALIGI 2014 ROKU NA PGE ARENIE

Obecnie zarząd PZR wycofał się z tej decyzji. Szkoda tylko, że nie potrafiono przyznać się do błędu, a powtórzono argumentacje, która nie może być wytłumaczeniem dla zmian regulaminu w trakcie trwania rozgrywek. O deklaracjach klubów, na które powoduje się zarząd, nie ma ani słowa w regulaminie.

Obecnie głównym powodem zmiany koncepcji podanej przez związek jest brak porozumienia między operatorem stadionu a telewizją.

OŚWIADCZENIE ZARZĄDU NA OFICJALNEJ STRONIE PZR
"Wobec braku możliwości uzgodnienia stanowisk Telewizji Polsat i Operatora PGE Areny Zarząd Związku zdecydował, że tegoroczne finały Ekstraligi zostaną rozegrane zgodnie z zapisami regulaminu rozgrywek - tzn. na boiskach drużyn zajmujących wyższe miejsca w tabeli rozgrywek po fazie zasadniczej.

Przypominamy jednocześnie, że wcześniejsza decyzja dotycząca rozegrania meczów finałowych na PGE Arenie została podjęta w oparciu o złożone deklaracje dotyczące transmisji z obu spotkań finałowych za zgodą czterech z pięciu klubów mających wówczas szanse walki o medale (RC Lechia Gdańsk, Budowlani S.A. Łódź, M.K.S. Pogoń Siedlce, RC Orkan Sochaczew) i braku stanowiska RC Arki Gdynia w określonym terminie."


Zupełnie inaczej sprawę widzi PGE Arena. Operator informuje, że główną przyczyną braku porozumienia jest zmiana terminu rozegrania spotkania. Poniżej fragmenty oświadczenia.

* Rozmowy dotyczące organizacji na PGE ARENIE Gdańsk finałów Ekstraligi Rugby trwały od kilku miesięcy.
* Od samego początku datą obraną przez obie strony na organizację tej imprezy była sobota, 5 lipca około godz. 16:00.
* Mecze rozgrywające się na boisku miały zostać połączone z wielkim piknikiem rodzinnym zorganizowanym dla kibiców przy stadionie.
* Około dwóch tygodni temu Polski Związek Rugby zwrócił się do Operatora z informacją, że data organizacji finałów Ekstraligi może zostać zmieniona na niedzielę, 6 lipca, godz. 20:00, a przyczyną zmiany jest planowana transmisja telewizyjna.
* Operator stadionu w odpowiedzi na tę informację zauważył, że zmiana terminu na niedzielny wieczór, mogłaby skutkować negatywnie na frekwencję, utrudniając dojazd na mecz zarówno mieszkańcom Trójmiasta jak i kibicom przyjeżdżającym na tego typu rozgrywki z całej Polski. Z takimi uwagami zostało wysłane pismo do PZR.
* Operator podkreślił jednocześnie, że decyzja dotycząca terminu zorganizowania meczu na PGE ARENIE w całości należy do Polskiego Związku Rugby.
* Operator nie uczestniczył nigdy w rozmowach z Telewizją Polsat na temat transmisji meczu, w całości prowadzone były one pomiędzy stacją i Polskim Związkiem Rugby.


Przy okazji tej sprawy zarząd PZR ujawnił decyzję, która miała zostać podjęta przez zarząd już 6 czerwca. Tego dnia zdecydowano o zmianie regulaminu rozgrywek ekstraligi w sezonie 2014/15. Najważniejsze postanowienia głoszą:

"Po rundzie jesiennej drużyny Ekstraligi zostaną podzielone na dwie czwórki: mistrzowską (miejsca 1-4) i spadkową (miejsca 5-8), a miejsce finału rozgrywek będzie wyznaczane przez Zarząd na podstawie konkursu ofert."


Powrót do reguł gry w ekstralidze ustalonych przed sezonem oznacza, że 21 lub 22 czerwca powinny odbyć się pierwsze mecze półfinałów play-off oraz barażu o utrzymanie, a tydzień później rewanżowe. Natomiast spotkania o złoto i brąz planowane były na 4 i 5 lipca. Nie do końca wiadomo, kto jednak z kim zagra w półfinałach.

TAK WYGLĄDAŁA TABELA USTALONA NA BOISKU

Niestety, oświadczenie zarządu nie wygasi wszystkich bulwersujących spraw, które w ostatnich tygodni narosły wokół rozgrywek ligowych. W tym samym oświadczeniu zarząd tłumaczy decyzje Komisji Gier i Dyscypliny.

Przypomnijmy, że zdecydowała ona o degradacji Ogniwa. Sopocianie mogą pozostać w ekstralidze, jeśli wpłacą 100 tysięcy złotych kary za to, że nie posiadali odpowiedniej liczby zespołów młodzieżowych. Natomiast Master Pharm Budowlani Łódź za to samo przewinienie stracą jedynie 10 punktów z dorobku zgromadzone w sezonie zasadniczym. Tym sam w półfinale play-off zagrają z Arką, a nie jak wskazywała na to tabela ustalona na boisku z Lechią. Jednocześnie zmienia się rywal dla Awenty Pogoni Siedlce z gdyńskiego na gdański.

OGNIWO WYRZUCONE Z EKSTRALIGI. BUDOWLANI Z UJEMNYMI PUNKTAMI. ZMIANA PAR PÓŁFINAŁOWYCH

Od tych decyzji klubom przysługuje odwołanie do zarządu. Ogniwo już zapowiedziało, że skorzysta z tej drogi. Dlatego dziwne jest, że zarząd już wystąpi w roli adwokata Komisji Gier i Dyscypliny, nie znając argumentacji, którą podniosą sopocianie.

Obecne stanowisko zarządu brzmi następując: (...) przypominamy, że przepisy dotyczące obowiązku posiadania i szkolenia grup młodzieżowych zostały przyjęte w kwietniu 2011 roku przez poprzedni Zarząd Związku, a grudniowa uchwała Walnego Zgromadzenia Delegatów z roku 2011 zobowiązała organy Związku do ich przestrzegania.

Klub Sportowy Budowlani Łódź dokonując przekształcenia drużyny seniorów w Spółkę Akcyjną podpisał umowę, na mocy której jego drużyny młodzieżowe stanowiły naturalne zaplecze Spółki. Umowa ta została jednak wypowiedziana, w związku z czym decyzją Zarządu z 12 października 2013 r. Budowlani S.A. otrzymali dodatkowy rok na dostosowanie się do wymagań określonych w przepisach PZR."


Powyższe stanowisko zawiera w sobie kilka sprzeczności, które podnosiliśmy już w poprzedniej publikacji. Oto najważniejsze naszym zdaniem:
1. Przepisy na podstawie nałożone zostały kary mówią: "udział w rozgrywkach młodzieżowych w minimum 3 kategoriach w odmianie "15". Obecnie nie jest to możliwe, gdyż tylko w dwóch kategoriach młodzieżowych (junior, kadet) grają drużyny 15-osobowe. Tę argumentację podnosił Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa.

2. Złagodzenie wymagań formalnych na grę w ekstralidze dla Budowlanych Łódź, które wynika z uchwały zarządu z 12 października 2013, jest niezgodne z uchwałą Walnego Zgromadzenia, na którą obecnie powołuje się Komisja Gier i Dyscypliny oraz powyżej potwierdza ją zarząd. Walne Zgromadzenie nie zapisało bowiem przypadku, że nowopowstały klub, a tak potraktowano Budowlanych, od razu może grać w ekstralidze.

3. Uchwała Walnego Zgromadzenia, która została zapisana w Przepisach PZR, mówi wyraźnie, jakie sankcje i za jakie uchybienia, należy nałożyć w sezonie 2013/14 na kluby ekstraklasy i I ligi. Nie dopuszcza odstępstwa. Natomiast w przypadku Budowlanych zastosowano przepisy, które miały dotyczyć wyłącznie... rozgrywek 2012/13

4. Błąd logiczny. Skoro zarząd pisze, że "Budowlani S.A. otrzymali dodatkowy rok na dostosowanie się do wymagań określonych w przepisach PZR", to rok od decyzji zarządu upłynie 12 października 2014 roku, a Komisja Gier i Dyscypliny karę nałożyła blisko pół roku przed tym terminem.

5. Poproszony przez nas o komentarz do orzeczeń Komisji Gier i Dyscypliny Tomasz Formela, rzecznik PZR powiedział m.in.: Uchwała to straszny bubel, ale te przepisy zatwierdziło walne i tylko ono może je zmienić.

Opinie (140) 4 zablokowane

 • bur.el (5)

  Od przyszłego sezonu kolejność w tabeli ustalana będzie dwa tygodnie przed startem ligi.

  • 65 3

  • dokładniej, kolejność będzie ustalana przy białozielonym stoliku (1)

   działacze Lechii rozwalają ten sport

   • 36 7

   • Lechia Jancena grzebie w Polsce tę dyscyplinę sportu

    Gdańsk produkuje szambo

    • 24 7

  • Niech PZR od razu rozda medala mistrza Lechitom i pozamiatane. Po co ten cyrk (1)

   • 21 5

   • w poznaniu jest drużyna

    ale oni to poznania a nie lech,lechicie to kibice/zawodnicy drużyny lecha poznania, a lechiści to kibice/zawodnicy lechii gdańsk.

    • 3 0

  • Co oni odpie.dalają!

   Co to jest PZPN?Co to są za standardy moralne?Co to ma wspólnego z RUGBY i sportowym duchem tej dyscypliny?Rzygać się chce!Na ochroniarzy na imprezę w remizie się nadajecie,a nie do zarządu.Buractwo i syfilis.
   Do autora:Niech Pan jeszcze raz przeczyta ten artykuł,bo słabo sie czyta nie tylko ze względu na treść,ale polknięte słowa i literówki.

   • 1 1

 • autor jest oporny na argumenty (3)

  "Łódź za to samo przewinienie stracą jedynie 10 punktów" - doczytaj. Wykaż chęć obiektywizmu, a nie tylko subiektywnie krytykujesz.

  • 7 17

  • doczytał napisał Ci że nie można tak bo to było w ubiegłym sezonie (2)

   • 4 5

   • nie ma też w przepisach klubu w ekstralidze niowopowstalego (1)

    zgodnie z przepisami nowopowstaly klub powinien zaczynac od 2 ligi

    • 4 5

    • PZR/Jancen/Lechia pokazali, ze przepisy sa dla maluczkich

     • 11 5

 • (2)

  Arka na mistrza !!!!

  • 36 33

  • buahahah (1)

   w necie to jesteście mistrzami, na boisku i ulicach już niestety lipa.

   • 11 14

   • W rugby gra się też na ulicach?

    • 0 0

 • Arka na mistrza, Zarząd związku do dyspozycji prokuratora

  • 45 17

 • tegoroczne finały Ekstraligi zostaną rozegrane zgodnie z zapisami regulaminu rozgrywek (2)

  woł,
  zgodnie z regulaminem a nie przy zielonym stoliku

  kompromitujecie sie z tym Bolandyjskim rugby

  • 29 8

  • Ciekawe że jak decyzja dot. finału na Budyniodromie słusznie (1)

   była od razu określona jako skandal i kpina, tzw kibice
   Lechii byli innego zdania: świetnie, super a kto się nie cieszy to pewnie z Gdyni.

   Wstyd i jeszcze raz wstyd za taką kretyńską postawę

   • 22 12

   • nie wszyscy kibice i nie wszyscy zawodnicy

    • 9 4

 • kpina! (2)

  Zenada.Juz nawet nie chodzi o to ktore kluby zostaly ukarane ale o fakt ze zwiazek karze kluby wybiorczo, jak im sie widzi.Pokazuja jedynie swoja nie profesjonalnosc oraz kolesiostwo ktore nijak ma sie ze propagowaniem rugby w Polsce.Najwazniejsze dla nich jest tytul "niektorych" klubow.Sam fakt ze zwiazek= Lechia jest czynem karygodnym!Powninni zrobic z nimi porzadek tak jak Boniek zaczal robic w Pzpn.Nam potrzeba pasjonatow a dopiero pozniej biznesmenow!

  • 31 8

  • Jarek = boniek polskiego rugby :)

   :)

   • 2 1

  • wybiórcze karanie jak w kopanej parę lat temu

   niektórzy odpowiedzieli za korupcję inni nadal twierdzą, że są niewinni, bo w danym okresie nei kupowali/sprzedwali

   • 2 1

 • a to ladne na stronie lechiji (2)

  Nawet tak szczere słowa można niestety różnie interpretować... że polityka jest daleka od szatni w której gospodarzem jest zapach adrenaliny - polityka moze jest daleko a politycy i ich spoty? lista 8 pozycja 3 :P
  to na prawde bardzo szczere słowa

  • 14 5

  • heheh

   Szpila a jak wytlumaczysz sie z klipa wyborczego?!

   fajnie szatnia wygladala...

   • 11 6

  • Mogę wszystko

   mogą grać z każdym...

   A kary wprowadzili po niekorzystnych rozstrzygnięciach w 14. kolejce :)

   • 7 2

 • brawo

  To wszystko to rewelacyjny sposób popularyzacji rugby!!! Aby kibice przychodzili tłumnie na mecze :( -. No chyba, że gramy dla siebie, a nie dla kibiców :(((( - Ku chwale!
  A tak łatwo o pretensje do innych (patrz krytyka udanej promocji FA.) - A przecież zauważalny wzrost liczby kibiców na meczach SG na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni jest faktem. - Nie tędy droga panowie działacze rugby!

  • 22 3

 • czyli nadal ten holerny stadion bedzie świecił pustkami i bedziemy do niego doplacac (3)

  • 21 21

  • tak

   • 6 8

  • 15tyś i świci pustkami, u was po 3tyś i niby jest fajnie? agkś. (1)

   • 9 6

   • odp

    K i Ś w twojej rodzinie Budyniomozgu

    • 1 7

 • (15)

  Finał powinien być na PGE Arena Gdańsk, byłaby to świetna promocja rugby i święto dla kibiców tej dyscypliny.

  • 29 50

  • Hej geniuszu (11)

   Oni szukali sponsora a PolSat okazał się za cienki
   Rzuć na stół te marne 1mln i będziesz miał promocję rugby i to za swoje
   -- podwójna satysfakcja

   • 14 9

   • (10)

    To może prezydent Szczurek rzuci, on lubi zadłuzać bez końca. Więc mnie to nie obchodzi, może być na Narodowym Rugby, przyjdzie 3 tyś i taki to bedzie finał, a moze obok w hali, rozwinie sie kotary i nawet tysiąc osób sprawi wrażenie pękającej w szwach.

    • 12 23

    • na PGE Arenę przyjdzie 5 tys (1)

     i będziesz miał piękny finał i trybuny zapełnione w 15 %.

     • 17 12

     • Dobra, przekonałeś mnie, siedźcie sobie tam we czterech na tym rugby i zyjcie w swoim świecie.

      • 10 11

    • Rugbowy poker cd. (6)

     Za to nie dopłacamy do stadionu jak w Gdańsku.....
     Na naszym grają: rugbyści, piłkarze footbolisci itp. Codziennie sa treningi młodzieży, dzieci i seniorów z różnych klubów. Ten obiekt zarabia, a w Gdańsku nie.

     • 20 10

     • 800 mln stadion w Gdańsku (2)

      80 mln w Gdyni (pilkarski)
      15 mln w Gdyni (Narodowy - Rugby)

      • 11 10

      • (1)

       Dlaczego stadion narodowy ma barwy żółto-niebieskie?

       • 15 5

       • Bo Gdynia to polskie miasto i Gdynia = Arka

        • 4 7

     • A na lotnisku lądują dreamlinery

      jeden za drugim:)

      • 15 2

     • (1)

      Na czym zarabia? Na treningach dzieciaków? Nie bądź śmieszny. Na PGE na jednym meczu jest średnio 4 do 6 razy więcej kibiców niż na Arce, na PGE odbyło się Euro2012 i kilka meczy reprezentacji, koncerty a na Arce masz średnio ze 3 tys. ludzi a czasami mniej niż 2 tys., więc ten stadion nie zarabia na siebie.

      • 15 9

      • Jak się ktoś podpiera statystykami, to mógłby sobie zadać ten trud i wyszukać rzeczywiste, a nie strzelać liczbami bez najmniejszego podparcia...

       • 6 6

    • Powtarzam: nie szukaj frajerów jak twój Budyń, nie naciągaj innych

     wyłóż swoje. Takie to proste

     • 8 10

  • Mogłoby tak być, byłby neutralny stadion dla obu drużyn (2)

   A pewnie będzie jak ostatnio finał w Gdyni i "miejsca stojące" za ogrodzeniem bo nie ma gdzie usiąść... no szkoda

   • 8 5

   • a tak jest neutralny, NArodowy Stadion Rugby (1)

    w czym jego neutralnośc jest mniej neutralna?

    • 2 4

    • Arka wygrała rundę zasadniczą i ma takie prawo

     • 1 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Budowlani Commercecon Łódź
98% ARKA Gdynia
0% REMIS
2% Budowlani Commercecon Łódź

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Beata Xxxv 12 32 83.3%
2 Zygmunt Bębenek 12 32 75%
3 Radosław Dymkowski 12 31 91.7%
4 Fc Zdunkowo 12 31 83.3%
5 BOGUSŁAW BOHL 12 31 83.3%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Juvenia Kraków 12 10 0 2 447:205 47
2 Orlen Orkan Sochaczew 12 9 0 3 418:204 45
3 Ogniwo Sopot 12 9 0 3 433:241 43
4 Edach Budowlani Lublin 13 8 0 5 330:289 35
5 Awenta Pogoń Siedlce 13 8 0 5 370:252 34
6 Drew Pal 2 Lechia Gdańsk 13 5 0 8 346:311 25
7 Arka Gdynia 12 4 0 8 339:366 20
8 Budowlani WizjaMed Łódź 13 1 0 12 114:734 4
9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 12 2 0 10 167:362 -3
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.

W trakcie rozgrywek zmieniły nazwy:
Lechia Gdańsk na Drew Pal 2 Lechia Gdańsk
Budowlani Commercecon Łódź na Budowlani WizjaMed Łódź
Orkan Sochaczew na Orlen Orkan Sochaczew

Wyniki 14 kolejki

 • OGNIWO SOPOT – Edach Budowlani Lublin 38:24 (21:10)
 • Awenta Pogoń Siedlce – ARKA GDYNIA 42:6 (21:6)
 • DREW PAL 2 LECHIA GDAŃSK - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 25:0 (walkower)
 • Budowlani WizjaMed Łódź – Juvenia Kraków 23:42 (13:8)
 • pauza: Orlen Orkan Sochaczew

Ostatnie wyniki Arki

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
4 maja 2024
Awenta Pogoń Siedlce
13 kwietnia 2024, godz. 16:00
92% Awenta Pogoń Siedlce
0% REMIS
8% ARKA Gdynia

Najbliższy mecz Lechii

10% DREW PAL 2 LECHIA Gdańsk
1% REMIS
89% OGNIWO Sopot

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Justyna Gapys 11 33 90.9%
2 RYSZARD KIWATROWSKI 11 32 90.9%
3 Karol Zubel 10 31 90%
4 Maciek Kaszak 11 29 90.9%
5 Witold Krużyński 12 29 83.3%

Ostatnie wyniki Lechii

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
13 kwietnia 2024
Budowlani WizjaMed Łódź
96% Drew Pal 2 LECHIA Gdańsk
0% REMIS
4% Budowlani WizjaMed Łódź

Najbliższy mecz Ogniwa

10% DREW PAL 2 LECHIA Gdańsk
1% REMIS
89% OGNIWO Sopot

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Kunowski 12 36 100%
2 Lech Zaremba 12 35 91.7%
3 Mariusz Karbowski 12 33 100%
4 Beata Xxxv 12 33 91.7%
5 Artur Boberski 12 32 91.7%

Ostatnie wyniki Ogniwa

Edach Budowlani Lublin
99% OGNIWO Sopot
0% REMIS
1% Edach Budowlani Lublin
30 marca 2024, godz. 15:30
HIT
26% Orkan Sochaczew
0% REMIS
74% OGNIWO Sopot

Relacje LIVE

Najczęściej czytane