Wiadomości

Nowy system wypłat w żużlu? Ryczałty za mecz zamiast stawek za punkt

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Zarobki żużlowców w Polsce uzależnione są od tego, ile zdobędą punktów w meczu. Czy w obecnej sytuacji ekonomicznej powinny zmienić się nie tylko stawki, ale i cały system wynagrodzeń?
Zarobki żużlowców w Polsce uzależnione są od tego, ile zdobędą punktów w meczu. Czy w obecnej sytuacji ekonomicznej powinny zmienić się nie tylko stawki, ale i cały system wynagrodzeń? fot. Mateusz Słodkowski / trojmiasto.pl

Kluby żużlowe rozmawiają z zawodnikami o obniżeniu stawek za punkt. Tymczasem dyscyplinę w czasie kryzysu spowodowanego pandemią, uratować może odejście od tego systemu wypłat na rzecz z góry ustalonych stawek za cały mecz. - To pozwala lepiej skalkulować budżet na cały sezon i go pilnować, niż płacenie za każdy zdobyty punkt - uważa Krystian Plech, menedżer m.in. Patryka Dudka czy Kacpra Gomólskiego.Czy zarobki żużlowców w sezonie powinny być uzależnione wyłącznie od zdobytych punktów?

tak, obecny system jest najbardziej sprawiedliwy 35%
nie, powinni dostawać określone kwoty za mecz plus ewentualne premie 51%
trudno powiedzieć 14%
zakończona Łącznie głosów: 208
W żużlowej PGE Ekstralidze żużlowcy zgodzili się do obniżenia maksymalnej stawki za zdobyty punkt z 5000 do 2500 zł. Teraz negocjacje trwają w eWinner 1. Lidze Żużlowej, która czeka na zgodę by wystartować 11 lipca. Zawodnicy muszą zaakceptować obniżenie górnej granicy z 1500 do 1000 zł.

- Przypuszczam, że niektórzy żużlowcy nie zgodzą się na niższe stawki, bo nie będzie im się to opłacało. Nic nie słychać o tym, że uprawianie tej dyscypliny miałoby być tańsze. Inna sprawa, że nie wiemy jak długo te niższe stawki będą obowiązywać. Na dobrą sprawę kryzys zacznie się w przyszłym roku. Większość firm zakłada budżet na dany rok i ma przygotowane środki. Problem pojawi się na przykład w listopadzie, gdy wyjdzie, że firmy nie zarobiły tyle, ile zakładały. Dopiero wtedy odczują do budżety klubów - mówi Krystian Plech z Plech Sport Agency, menedżer współpracując m.in. z Patrykiem Dudkiem czy Kacprem Gomólskim.

eWinner 1. Liga Żużlowa. Telewizja naciska na sezon z play-offNawet jeśli zawodnicy zgodzą się na niższe stawki, kluby i tak mogą mieć problemy z dopięciem budżetów. W żużlu jak w żadnej innej dyscyplinie, wydatki na zespół są zależne od wyników.

Zawodnicy zarabiają od zdobytego punktu. Z tej perspektywy różnice w kosztach jakie ponosi klub za mecz mogą być kolosalne, w zależności od tego jak wysoko wygra lub przegra drużyna. W obecnej, trudnej ekonomicznie sytuacji coraz częściej pojawiają się głosy, aby zrezygnować ze stawek za punkt i płacić zawodnikom ryczałty za mecz, a od wyników uzależnił wyłącznie premie.

- Nie wiem czy byłoby to możliwe na dłuższą metę, ale w obecnej sytuacji dla dobra żużla proponowałbym stawki ryczałtowe. Sam podpowiadałem takie rozwiązanie gdańskiemu klubowi. Zresztą Wybrzeże taki sposób rozliczania stosowało w przeszłości, gdy stawka w lidze była nierówna i przychodziło mierzyć się z bardzo słabymi rywalami, przeciwko którym każdy mógł zdobyć dużo punktów - przyznaje Plech.

Robert Chmiel: Tęsknię za motocyklem, pracuję jako kierowcaPrzeciwnicy ryczałtowego rozliczania żużlowców obawiają się, że stała stawka może zmniejszyć motywację zawodników do walki na torze. Wskazują, że przy takim rozwiązaniu, nikt nie będzie zabijał się o dodatkowy punkt.

- Po pierwsze to nie leży w naturze sportowca, a po drugie zawsze można zawrzeć w kontrakcie zapisy motywujące. Tak robią w niektórych klubach w Szwecji, gdzie wysokość ryczałtu uzależniona jest od trzech progów punktowych, na przykład: do 5 puntów, od 6 do 10 punktów i powyżej. To pozwala lepiej skalkulować budżet na cały sezon i go pilnować niż płacenie za każdy zdobyty punkt. Myślę, że w czasie kryzysu byłoby to dobre zarówno dla klubów jak i dla większości zawodników - twierdzi menedżer.

Ile zarabiają żużlowcy? Polska płaci najlepiej, potem SkandynawiaO ile niegdyś, w czasach gwiazdorskich kontraktów, liderzy drużyn nie mieli nic przeciw płaceniu ryczałtem, teraz mogą być pierwszymi, którzy będą temu przeciwni.

- Ci, którzy czują się na siłach żeby zdobywać po 12 czy więcej punktów w każdym meczu, na pewno będą woleli zostać przy płaceniu za punkt. Nie sztuką jest jednak "wydoić" klub, a za rok szukać innego, bo dotychczasowy będzie miał problemy finansowe. W tej sytuacji, każdy musi być pójść na kompromis. Działacze w naszym kraju wciąż są dalecy od myślenia co będzie za rok, liczy się dla nich tu i teraz. Być może obecna sytuacja przyczyni się do zmian - kończy Plech.

Opinie (20) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 11.07.2020 godz. 16:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

92%

78 typowań

x

0%

0 typowań

2

8%

7 typowań

TYPUJ!

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów 0 0 0 0 0:0 0
2 Car Gwarant Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
3 eWinner Apator Toruń 0 0 0 0 0:0 0
4 Lokomotiv Daugavpils 0 0 0 0 0:0 0
5 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
6 Unia Tarnów 0 0 0 0 0:0 0
7 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0
8 ZOOleszcz Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

11.07 (sob) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk typuj Unia Tarnów
18.07 (sob) Lokomotiv Daugavpils ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
25.07 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Start Gniezno
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!

Najczęściej czytane