O Puchar Sietom

14 stycznia 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Popisem florecistek i florecistów Sietom AZS AWF Gdańsk, a właściwie podopiecznych Longina Szmita, gdyż tylko oni kwalifikowali się do walk finałowych, były zawody do lat 20 w Gdańsku o Puchar Sietom. Na najwyższym stopniu podium stanęli Katarzyna Kryczało i Krzysztof Pietrusiak, a drugie pozycje stały się udziałem Karoliny Chlewińskiej i Pawła Sasina.

Do Gdańska przyjechało 59 zawodników i 53 zawodniczki. Znacznie mniej niż spodziewali się organizatorzy. Jednak w wielu klubach styczeń oznacza czas zaciskania pasa. Ubiegłoroczne dotacje zostały już skonsumowane, a nowych jeszcze nie ma. Z kolei trener Małgorzaty Wojtkowiak uznał, że jego podopiecznej należy się odpoczynek. Za tydzień odbędzie się wszak turniej seniorek, w którym za awans do ćwiercfinału można zdobyć więcej punktów niż za zwycięstwo w juniorskim turnieju.

Nie kalkulowała Katarzyna Kryczało. W nagrodę najlepsza gdańszczanka awansowała na pozycję liderki w rankingu juniorek! W decydujących o zwycięstwie w sobotę walkach 18-latka wygrała z koleżankami klubowymi. W ćwierćfinale pokonała Emilię Mazur (ostatecznie 7. miejsce) 15:8, w półfinale - Klaudię Klasicką 15:9, a w finale - Karolinę Chlewińską 15:8. Ta ostatnia zamknęła drogę do podium Izabeli Knop (6) wygrywając z nią 15:14. Tym samym drugie, obok Klasickiej, miejsce na najniższym stopniu podium objęła Alina Kujawa (Kusy Szczecin).
O gdańskiej dominacji najlepiej świadczy fakt, że w 1/8 finału z 16 zawodniczek aż 10 reprezentowało Sietom. W tej fazie z turniejem pożegnały się: Magdalena Roszkowska (9), Agnieszka Kulczycka (10), Natalia Więckowska (12), Dorota Korycka (13) i Marta Matysik (14).

Klasyfikacja Pucharu Polski do lat 20: 1. Kryczało 249 punktów, 2. Wojtkowiak 248, 3. Knop 188, 4. Klasicka 149.

W turnieju chłopców w 1/8 finału doszło do bratobójczego pojedynku w rodzinie Pietrusiaków. Krzysztof pokonał o dwa lata młodszego Konrada 15:5. Przegrany musiał zadowolić się 16. pozycją, a zwycięzca nie spoczął zanim nie stanął na najwyższym stopniu podium. W półfinale Pietrusiak pokonał rewelacyjnego 15-latka z Warszawy, Michała Majewskiego 15:10, a w finale wygrał 15:14 z Sasinem, który w 1/2 finału był lepszy od Mariusza Siwka (Kolejarz Wrocław) 15:12.
Z gdańskich zawodników należy jeszcze zwrócić uwagę na Krzysztofa Jędrzejaka, który był 13.

Największą niespodzianką zawodów była przegrała już w 1/8 finału i dopiero 11. miejsce Radosława Pietrusiewicza (Kolejarz). Niewiel lepiej spisał się finalista ubiegłorocznych mistrzostw Europy, Łukasz Skórczewski (Budowlani Toruń), który był 10.
Klasyfikacja Pucharu Polski do lat 20: 1. Pietrusiewicz 260, 2. Pietrusiak 187, 3. Sasin 170, 4. Łukasz Walkowiak (Budowlani) 110.
Przypomnijmy, że trzy zawodniczki i trzech zawodników z najwyższych miejsc w pucharowych klasyfikacjach w kwietniu reprezentować będzie Polskę na mistrzostwach świata juniorów.