11 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (62)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot - wicemistrz Polski 2023 Ogniwo Sopot - wicemistrz Polski 2023

Ogniwo Sopot po raz dziesiąty w historii zostało wicemistrzem Polski, a łącznie ligowych medali ma już 24. W finale ekstraligi 2022/23, który nie stał na najwyższym poziomie, podopieczni Karola Czyża przegrali na wyjeździe z Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 8:12 (8:6), a kluczowe okazały się dwie żółte kartki i konieczność gry w osłabieniu w końcowych minutach. Dla szkoleniowca to tytuł na zakończenie 12-letniej pracy, a przypomnijmy, że zaczynał, gdy zespół był na zapleczu elity rugby. Z klubem pożegnał się też Stanisław Powała-Niedźwiecki, który wraca do rodzinnego Lublina.

Punkty dla Budo
Kamil Brzozowski 12

Punkty dla Ogniwa:
Robert Olszewski 5, Wojciech Piotrowicz 3

OGNIWO: Fidler, Burek, Gąska (56 Kavtaradze) - Mokrecow (64 Anuszkiewicz), Piotrowski - Grabowski (51 Powała-Niedźwiecki), Halaifonua, Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Olszewski, Seerane, Smith, Burrows - Żuk

Ogniwo zagrało w pierwszym finale play-off, który odbył się w 2003 roku w Łodzi, oraz w sześciu z rzędu ostatnich pojedynkach o złoty medal. Ich odwiecznym rywalem w tych bojach jest klub, który wyrósł z Budowlanych Łódź, który przez lata grał pod różnymi szyldami, a po raz ostatni jak na razie zmienił go wiosną, stając się Budo 2011 Aleksandrów Łódzki. W takim starciu te ekipy zmierzyły się po raz szósty.

• 11.06.2023 Budo 2011 Aleksandrów Łódź (wyjazd) 8:12

Był to również szczególny mecz dla Karola Czyża. Szkoleniowiec pożegnał się z drużyną po blisko 12 latach pracy. Rozpoczął od 2011 roku, gdy Ogniwo grało na zapleczu ekstraklasę. Nie tylko ponownie wprowadził Sopot do krajowej elity, ale przede wszystkim przywrócił do ścisłej ligowej czołówki. Na pożegnanie zdobył siódmy medal, a czwarty srebrny. Ponadto w szkoleniowej kolekcji ma: 2 złote i 1 brązowy krążek oraz krajowy puchar z 2020 roku.

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Ogniwo Sopot. Przeczytaj, jak zapowiadaliśmy finał ekstraligi rugby Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Ogniwo Sopot. Przeczytaj, jak zapowiadaliśmy finał ekstraligi rugby

W niedzielę, 11 czerwca Ogniwo sięgnęło raz dziesiąty po tytuł wicemistrza mistrza Polski, a łącznie ligowych medali ma już 24. Mistrzowskich tytułów ma nadal 11. Częściej z ligowego złota w historii cieszyli się tylko rugbiści AZS AWF Warszawa (16 razy) i Lechii Gdańsk (13).

Ogniwo Sopot - 24 medale w mistrzostwach Polski seniorów

• Złote - 11
  • Srebrne - 10
  • Brązowe - 3

Przypomnijmy, że prawo organizacji finału u siebie Ogniwo przegrało w ostatniej akcji... sezonu zasadniczego, przegrywając w Krakowie. W porównaniu z meczem Juvenią na finał trener Czyż dokonał czterech zmian w "15".

M.in. w pierwszej linii młyna postawił na Thomasa Fidlera, który wiosną był grającym asystentem, a po wakacjach będzie pierwszym trenerem. Ponadto była roszada w drugiej linii oraz wymiana obu skrzydłowych.

Jak się okazało szkoleniowiec miał nosa. Już w 9. minucie nastąpiła składna akcja sopocian rozgrywana ręką od własnej połowy. Wojciech Piotrowicz zagrał szeroko, a na lewym skrzydle był Robert Olszewski, czyli waszym zdaniem najlepszy rugbista Ogniwa. Popularny "Robson", choć szarżowany przez rywali, zdołał przyłożyć.

Juvenia Kraków - Ogniwo Sopot 26:23. Finał u siebie stracony w ostatniej akcji Juvenia Kraków - Ogniwo Sopot 26:23. Finał u siebie stracony w ostatniej akcji

Potem do punktowania wzięli się kopacze. Piotrowicz nie trafił z podwyższenia, ale karnego zamienił na punkty. Jednak na przerwę Ogniwo schodziło tylko 2 punktami przewagi (8:6), gdyż dla Budo dwukrotnie z karnych celnie kopnął Kamil Brzozowski.

W pierwszej połowie widać było, że stawka meczu udzieliła się obu zespołom. Było sporo nerwowości, a tym samym błędów, które w sezonie zasadniczym aż w takiej liczbie nie zdarzały się tym ekipom. Ponadto widać było, że nikt nie chce nadmiernie ryzykować i przede wszystkim nacisk jest położony na to, aby punktów nie tracić.

Robert Olszewski w rugby z samego dna do mistrzostwa. Przeczytaj wywiad z rugbistą Ogniwa Sopot Robert Olszewski w rugby z samego dna do mistrzostwa. Przeczytaj wywiad z rugbistą Ogniwa Sopot

W przerwie było widać jak dokonuje się symboliczna zmiana na stanowisku trenera. Taktykę na drugą połowę tłumaczył sopockiej drużynie już Fidler.

W 42. minucie Ogniwo już cieszyło się z przyłożenia Dwayne'a Burrowsa, ale Łukasz Jasiński, obecnie najlepszy polski arbiter, który w przeszłości grał w... Ogniwie, uznał, że Nowozelandczyk przykładał... poza boiskiem.

W 48. minucie Budo mogło po raz pierwszy tego dnia wyjść na prowadzenie, ale w dobrej sytuacji z karnego przestrzelił Brzozowski. W odpowiedzi, dużej dalej do słupów miał Piotrowicz, ale i on nie trafił piłką między słupy

W 51. minuty Ogniwo dokonało pierwszej zmiany. Do trzeciej linii młyna wszedł Stanisław Powała-Niedźwiecki. Dla rutynowanego rwacza, byłego reprezentanta Polski, było to także pożegnanie z sopockim klubem. Na zakończenie kariery chce jeszcze zagrać w rodzinnym Lublinie.

W 63. minucie noga znów zawiodła Piotrowicza z karnego. Po chwili za nieprawidłową szarżę żółtą kartkę otrzymał Vaha Halaifonua, a to oznaczało, ze przez 10 minut Ogniwo musiało grać w osłabieniu 14 na 15.

Budo 2011 szybko zdobyło rzut karny, ale Brzozowski znów się pomylił. Jednak w 72. minucie łącznik ataku miejscowych celny kopem sprawił, że Budo 2011 wyszło na prowadzenie 9:8. Co gorsza żółtą kartę otrzymał Łukasz Anuszkiewicz, który w drugiej połowie wszedł na boisko, a to oznaczało dla Ogniwa konieczność gry 13 na 15 pre kilkadziesiąt sekund, a potem już do końca meczu w "14'.

W 77. Brzozowski poprawił z karnego wynik na 12:9. Do ostatniego gwizdka już nic się nie zmieniło. Budo 2011 zostało mistrzem, mimo że w finale nie zdobyło żadnego przyłożenia.

• Finał:
  • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - OGNIWO SOPOT 12:8 (6:8)
  • Mecz o 3. miejsce:
  • Orkan Sochaczew - Edach Budowlani Lublin 30:13 (13:13)
  • Kolejność na miejscach 5-9 została ustalona na podstawie wyników sezonu zasadniczego.
  • Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna została wykluczona z dalszych rozgrywek, przesunięta na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie, co automatycznie oznaczało degradację z ekstraligi.
  • Awans do ekstraligi
  • Budowlani Commercecon Łódź po wygranej w finale I ligi ze Spartą Jarocin 53:15 (24:7)