Rugbiści Lechii wygrali mecz na szczycie

31 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 17:30 (31 sierpnia 2014)
Rafał Janeczko zdobył dla Lechii 10 pkt w meczu przeciwko Awencie Pogoni Siedlce. Rafał Janeczko zdobył dla Lechii 10 pkt w meczu przeciwko Awencie Pogoni Siedlce.

Rugbiści Lechii Gdańsk pokonali Awentę Pogoń Siedlce 20:10 (6:10) nie pozwalając gościom na udany rewanż za ostatni finał ekstraligi. W Krakowie pierwsze punkty w sezonie i to od razu z bonusem zdobyło Ogniwo Sopot, które pokonało Juvenię 36:3 (29:0). Sopocianie dali zapunktować gospodarzom dopiero, gdy grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Łukasza Szablewskiego, a ich szkoleniowiec Karol Czyż został wyproszony na trybuny.

Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 20:10 (6:10)
Punkty dla Lechii: Janeczko 10, Narwojsz 5, Kwiatkowski 5

LECHIA: Plich (50 Kacprzak), Buczek (61 Wenta), Kaszuba, Lademan (50 Doroszkiewicz), Wantoch-Rekowski (72 Beśka), Płoński (61 Hedesz), Panasiuk (65 Dabkiewicz), Płonka, Janeczko, Wilczuk, Zajkowski, Bracik (58 Wójcik), Rokicki, Piszczek (53 Narwojsz), Kwiatkowski

Gdańszczanie, którzy pokonali zespół z Siedlec w finale rozgrywek przed dwoma miesiącami, do niedzielnego meczu przystąpili bez Rafała Witoszyńskiego. Prawy filar pierwszej linii młyna Lechii, był nieobecny ze względu na chrzciny dziecka. Biało-zieloni rozpoczęli jednak spotkanie bardzo dobrze, bo wykorzystując dwa rzuty karne po kopach Rafała Janeczko.

Podopiecznym Pawła Lipkowskiego nie udało się jednak wykorzystać dwóch kolejnych karnych, co wykorzystali wicemistrzowie kraju. Siedlczanie przed przerwą zdobyli dwa przyłożenia i prowadzili do około 60 minuty.

- Mecz był bardzo wyrównany, pełen dramaturgii, bo prowadzenie się zmieniało. Mieliśmy przewagę terytorialną, ale nie potrafiliśmy udokumentować jej punktami, psując akcje w kluczowych sytuacjach. Co innego Pogoń, która wykorzystała dwie najlepsze sytuacje - mówi trener Lipkowski.

Przełamanie przyszło chwilę po pojawieniu się na boisku Patryka Narwojsza, około 60 minuty gry. To właśnie on wraz z Robertem Kwiatkowskim zdobyli dwa przyłożenia, które dały zwycięstwo gospodarzom. Celnie na słupy kopał natomiast Janeczko, który dwukrotnie podwyższył za 2 punkty.

- Było trochę nerwowości po tym jak goście objęli prowadzenie, ale w końcówce spotkania pokazaliśmy charakter. Po odzyskaniu prowadzenia nie daliśmy go sobie już wyrwać - cieszy się szkoleniowiec biało-zielonych.

RUGBIŚCI ARKI ROZBILI POSNANIĘ

Juvenia Kraków - Ogniwo Sopot 3:36 (0:29)
Punkty dla Ogniwa: Mrowca 5, Schulte-Noelle 5, Przychocki 5, Krużycki 5, Olszewski 5, Szablewski 11

OGNIWO: Wojtkuński (51 Irla), Karol, Pionk (63 Pietryk), Durnov (57 Gruza), Anuszkiewicz (68 Smoliński), Węgierski, Krużycki (70 Hałasiewicz), Rogowski, Kurdelski, Szablewski, Mrowca, Przychocki (52 Kowalczyk), Olszewski, Czasowski (69 Zakaszewski), Schulte-Noelle

Łukasz Szablewski zdobył dla Ogniwa 11 punktów, a w końcówce meczu ukarany został czerwoną kartką. Na szczęście przewaga sopocian była zbyt duża, by osłabienie to miało wpływ na wynik. Łukasz Szablewski zdobył dla Ogniwa 11 punktów, a w końcówce meczu ukarany został czerwoną kartką. Na szczęście przewaga sopocian była zbyt duża, by osłabienie to miało wpływ na wynik.
Sopocianie, którzy do Krakowa na spotkanie z beniaminkiem pojechali osłabieni brakiem kontuzjowanego Piotra Zeszutka, znakomicie rozpoczęli mecz. Już w 1. minucie gry przyłożenie zdobył Mateusz Mrowca, a podwyższył za 2 punkty Łukasz Szablewski. "Szabla" chwilę później zamienił na 3 punkty rzut karny.

- Szczególnie w pierwszej połowie znakomicie spisywała się nasza formacja młyna, która umożliwiała nam swobodną grę w ataku. Już do przerwy zdobyliśmy cztery przyłożenia, które zapewniły nam punkt bonusowy - chwali swoich podopiecznych trener Karol Czyż.

Po przerwie kibice obejrzeli znacznie mniej zdobyczy, ale emocji nie brakowało. Już przy prowadzeniu 36:0, w 70 minucie czerwoną kartkę sędzia pokazał Szablewskiemu, a na trybuny odesłał szkoleniowca Ogniwa.

- Kartka była dyskusyjna, bo Łukasz był prowokowany przez zawodnika przeciwnej drużyny. Ta sytuacja nie miała jednak związku z sankcją dla mnie, o której powodach nie chcę dyskutować. Najważniejsze, że zapisaliśmy na swoim koncie 5 punktów - dodaje Czyż.

W końcówce meczu Ogniwo przez chwilę grało w podwójnym osłabieniu bowiem żółtą kartkę zobaczył jeszcze Jakub Irla. Wówczas gospodarze wykorzystali rzut karny zdobywając honorowe punkty.

Wyniki 2 kolejki

• Posnania Poznań - ARKA Gdynia 5:57 (5:24)
  • Juvenia Kraków - OGNIWO Sopot 3:36 (0:29)
  • LECHIA Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 20:10 (6:10)
  • Orkan Sochaczew - Master Pharm Budowlani Łódź 22:37 (17:12)