Ostatnia kolejka II ligi

mat.
24 maja 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Arka zrobiła to co do niej należało i wygrała w Lublinie z Motorem 2:1 (1:0), ale ten wynik wystarczył tylko do czwartego miejsca w tabeli końcowej II ligi.Bezpośredni awans zdobył Śląsk. Aż trzy zespoły ukończyły rozgrywki z dorobkiem 62 punktu i o kolejności na miejsca 3-5 decydowała tzw. mała tabelka uwzględniająca wyniki tylko pomiędzy gdynianami, Piastem i Zniczem. Najlepsi w tym tercecie byli gliwiczanie! Wszystko wskazuje na to, że po zatwierdzeniu fuzji we Wrocławiu, to żółto-niebiescy będą musieli przystąpić do baraży z Jagiellonią Białystok.

Na Portalu trojmiasto.pl w jednym artykule można było śledzić na bieżąco walkę czterech drużyn o miejsce premiowane bezpośrednim awansem do ekstraklasy oraz drugie na wagę barażów z Jagiellonią Białystok. W ostatniej kolejce II ligi bęliśmy równolegle w Lublinie, gdzie gra Arka oraz w Poznaniu, Warszawie i Bielsku-Białej, w których to miastach występują odpowiednio Śląsk Wrocław, Piast Gliwice i Znicz Pruszków. Poniżej zapis tej relacji live.

Końcowe wyniki kandydatów do ekstraklasy
Motor Lublin - Arka Gdynia 1:2 (0:1)
Bramki: R.Król 61 - Niciński 45+2, Karwan 66
Warta Poznań - Śląsk Wrocław 2:3 (0:2)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Znicz Pruszków 1:0 (0:0)
Polonia Warszawa - Piast Gliwice 0:1 (0:0)

Do dziwnej sytuacji doszło przed meczem w Warszawie. Jerzy Kowalik, trener Polonii przyznał, że nie miał wpływu na skład drużyny! To właściciel klubu nakazał szkoleniowcowi wystawienie rezerwowych graczy. Piast ma trzy punkty na wyciągnięcie ręki! W pierwszych sześciu minutach już trzy doskonałe sytuacji dla gości, wszystkie zmarnowane przez Wojciecha Kędziorę! W bramce Piasta... gdynianin Michał Chamera.

Jak się nieoficjalnie mówi Polonia swojej szansy na... ekstraklasę szukać będzie w fuzji... z ŁKS Łódź!

Mecz Motoru z Arką został uznany za spotkanie podwyższonego ryzyka. Na trybunach wśród około 1500 kibiców około 300 gdyńskich sympatyków. Na boisku Robert Jończyk dokonał trzech zmian względem "11" ze środy. W bramce po raz pierwszy za jego kadencji stanął Andrzej Bledzewski. Na prawej obronie Tomasz Sokołowski zastąpił Łukasza Wachowicza. Natomiast pauzującego za kartki Marcina Wachowicza wszedł do gry Piotr Bazler.

ARKA: Bledzewski - Sokołowski, Weinar, Łabędzki, Baster - Ława, Ulanowski, Moskalewicz - Karwan, Niciński, Bazler.

Z dwóch piłkarzy Arki, którzy są wypożyczeni na ten sezon do Lublina (Michał Płotka, Mateusz Kołodziejski) na ławce rezerwowych jest tylko popularny "Koło".

Po inauguracyjnych kwadransach wszystkie drużyny walczące o ekstraklasę bezbramkowo remisują. W Lublinie szanse na prowadzenie miał Motor. Bledzewskim obronił w sytuacji sam na sam z Danielem Koczonem w 14. minucie.

W Bielsku w 16. minucie po akcji Tomasz Górkiewicza gospodarze domagali się karnego, bo twierdzili, że jeden z obrońców Znicza zagrał ręką, ale sędzia puścił grę.

W Warszawie trwa oblężenie bramki Polonii. Debiutujący w II lidze, Paweł Nerek broni na razie rewelacyjnie.

W Poznaniu niespodziewanie przeważa Warta. Zdenerwowany trener Śląska, Ryszard Tarasiewicz już kilka razy krzyczał tuż przy linii bocznej.

W Bielsku Znicz w głębokiej defensywie i czyha na kontry. Już dwa razy blisko szczęścia byli Robert Lewandowski i Mikołaj Rybaczuk.

W 28. minucie o mały włos Łukasz Piątek nie strzelił samobójczej bramki dla Polonii. Ale nadal Piast tylko bezbramkowo remisuje, mimo dużej przewagi.

W Poznaniu pół godziny za nami i obaj trenerzy wykorzystali już po jednej zmianie! W 26. minucie do gry dopiero wszedł najlepszy snajper wrocławian (12 goli), Przemysław Łudziński.

Zdaniem oficjalnej strony internetowej Podbeskidzia kibice w Bielsku są świadkami "najnudniejszego meczu tej rundy" na tym stadionie. Przypomnijmy, że miejscowi u siebie wygrali sześć ostatnich meczów z rzędu.

33. minuta w Poznaniu karny dla Śląska! Wrocławianie prowadzą 1:0! Skutecznym egzekutorem jedenastki był Sebastian Dudek, który ma zostać w drużynie także po fuzji z Groclinem.. Wcześniej Tomasz Najewski faulował Krzysztofa Ulatowskiego. W tym momencie Śląsk jest na drugim miejscu.

W Lublinie Arka coraz mocniej atakuje, ale brakuje stuprocentowych sytuacji na gola. Próby strzałów Balzera, Bartosza Ławy czy Bartosza Karwana niecelne.

W 43. min. Krzysztof Kukulski w idealnej pozycji strzelił nad bramką Polonii. Wcześniej w podobnej sytuacji spudłował Paweł Gamla, a nieco później znów zawiódł Kędziora.

Śląsk prowadzi już 2:0! W 43. minucie po rajdzie Janusza Gancarczyka po raz drugi na listę strzelców wpisał się Dudek!

Koniec pierwszej połowy w Warszawie. Polonia remisuje z Piastem 0:0.

Gol do szatni Grzegorza Nicińskiego! Kapitan Arki w drugiej minucie doliczonego czasu pierwszej połowy strzelił celnie głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Ławy. Do przerwy Arka prowadzi w Lublinie 1:0!

Koniec pierwszej połowy w Bielsku. Podbeskidzie remisuje ze Zniczem 0:0.

Koniec pierwszej połowy w Poznaniu. Śląsk prowadzi z Wartą 2:0.

Gdyby aktualne wyniki utrzymały się do końca meczów, to finalna tabela II ligi wyglądałaby następująco:
1. Lechia 69 punktów (gdańszczanie od pierwszej minuty po golu Pawła Buzały prowadzą u siebie ze Stalą Stalowa Wola 1:0)
2. Śląsk 64
3. Znicz 63
4. ARKA 62
5. Piast 60

Rozpoczęły się drugie połowy. Arka w Lublinie do gry wróciła bez zmian w składzie. Szybko żółtą kartkę "zarobił" Marek Baster. Wcześniej kartonik zobaczył Michał Łabędzki.

49. minuta Piast objął prowadzenie w Warszawie! Gola strzelił Piotr Petasz, który dobijał po uderzeniu w słupek Kędziory.

W Bielsku druga połowa rozpoczęła się od ataków gospodarzy. Aby przeskoczyć Znicza, Arka potrzebuje wygranej Podbeskidzia.

W Poznaniu już 3:1 dla Śląska. Dwa gole w ciągu niewiele minuty! Najpierw w 54. min. Wojciech Marcinkiewicz zmniejszył straty Warty na 1:2, ale w odpowiedzi Łudziński od razu poprawił wynik.

Szczęście przy Zniczu. W 55. minucie Martin Matus w idealnej pozycji na gola dla Podbeskidzia spudłował główkując z kilku metrów, a kilka chwil później sędzia po raz drugi miał darować gościom dotknięcie piłki ręką w polu karnym.

Na ostatnie pół godziny do gry wchodzi w Lublinie Marcin Chmiest. Napastnik, który w tym sezonie nie strzelił jeszcze gola, zastąpił Bazlera.

Niestety, Motor wyrównał na 1:1! Bramkę dla lublinian w 61. minucie strzelił Rafał Król, któremu z wolnego podawał Tomasz Magdziarz. W tej sytuacji Arka jest dopiero na 5. miejscu w tabeli!

66. minuta i Arka znów prowadzi! Na 2:1 strzelił Karwan! Gdynianie ponownie w tabeli przed Piastem i przesuwają się na 4. pozycję

W Poznaniu w 67. minucie Śląsk blisk czwartego gola. Ulatowski strzelił w słupek.

72. minuta w Poznaniu. Wojciech Kaczmarek ratuje Śląsk przed stratą drugiego gola. Bramkarza gości broni w sytuacji sam na sam z Damianem Pawlakiem, który chwilę wcześniej wszedł do gry z rezerwy.

W 77. minucie Bledzewski ratuje Arkę w Lublinie odważnym wybiegiem poza pole karne.

"Antyfutbol ze strony Znicza" - to kolejny cyta ze strony internetowej bielskiego klubu.

W 78. minucie Warta przegrywa ze Śląskiem już tylko 2:3! Gola dla gospodarzy zdobył z rzutu karnego Krzysztof Piskuła. Wcześniej faulowany był Paweł Iwanicki.

W 80. minucie w Lublinie Robert Jończyk dokonuje zmiany na lewej strony obrony. Kowalski zastępuje Marka Bastera.

Podbeskidzie obejmuje prowadzenie! W 82. minucie gola dla gospodarzy strzelił z karnego Matus. W tym momencie Piast, Arka i Znicz mają po 62 punkty. W bezpośrednich meczach tych drużyn najlepszy bilans mają gliwiczanie, a najsłabszy pruszkowianie. Gdynianie zostają w tej chwili na czwartym miejscu.

Krzysztof Zaremba mógł ostatecznie zgasić Znicz. W 88. minucie napastnik Podbeskidzia w doskonałej sytuacji strzelił obok słupka.

W Lublinie sędzia przedłużył mecz aż o cztery minuty Sędzia solidarnie karze kartkami Nicińskiego i Pawła Kowalczyka (Motor).

W Poznaniu sędzia dolicza trzy minuty

W Bielsku sędzia dolicza cztery minuty

Piast wygrał w Warszawie z Polonią 1:0, a Śląsk pokonał w Poznaniu Wartę 3:2.

Arka wygrała w Lublinie z Motorem 2:1, a Znicz przegrał w Bielsku-Białej 0:1 Gdynianie skończyli mecz w "10", gdyż czerwoną kartką w 90. minucie ukarany został Chmiest, który sfaulował Damiana Falisiewicza.

Lechia Gdańsk w ostatnim meczu pokonała Stal Stalowa Wola 2:0 (1:0) i z dorobkiem 69 punktów zajęła pierwsze miejsce w II lidze.

Po sześciu latach awans do ekstraklasy wywalczył Śląsk, który skończył sezon z 64 punktami. Teraz we Wrocławiu mogą mieć dwa miejsca w I lidze. W najbliższych dnia dowiemy się, co stanie się po fuzji tego klubu z Groclinem Grodzisk. Czy jedno miejsce w ekstraklasie będzie na sprzedaż czy też Śląsk nie będzie brany pod uwagę w II-ligowej tabeli?

Drużyny, które ukończyły rozgrywki na miejscach 3-5 mają po 62 punkty. O kolejności decyduje tabela uwzględniająca wyniki bezpośrednich meczów między tymi drużynami. Przypomnijmy te rezultaty: Arka - Piast 2:0 i 1:3, Arka - Znicz 2:2 i 2:2, Piast - Znicz 0:1 i 2:1. Oznacza to, że trzeci jest Piast, czwarta Arka, a piąty Znicz.

Mała tabelka: 3. Piast 6 punktów bramki 5:5, 4. ARKA 5 7:7, 5. Znicz 5 6:6.

Teraz gdynianom pozostaje wierzyć, że PZPN zatwierdzi fuzję Śląska z Groclinem z licencją grodziskiego klubu, bo to oznaczać będzie zdegradowanie wrocławian na ostatnie miejsce w tabeli II ligi i automatycznie przesunięcie wszystkich pozostałych drużyn do góry tabeli o jedną pozycję. Wówczas Piast miałby automatyczny awans, a Arka grałaby w barażach z Jagiellonią. Gdyby utrzymana została degradacja Zagłębia Lubin, to obie drużyny z barażu byłyby w ekstraklasie!