Ozsoy po raz kolejny MVP

5 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)
Neriman Ozsoy wybrana została najbardziej wartościową zawodniczką spotkania. Neriman Ozsoy wybrana została najbardziej wartościową zawodniczką spotkania.

Na inaugurację drugiej rundy rozgrywek sezonu zasadniczego PlusLigi siatkarki Atomu Trefla nadspodziewanie gładko wygrały w Bydgoszczy z czwartą drużyną tabeli. Sopocianki pokonały po raz drugi w tych rozgrywkach GCB Centrostal 3:0, tym razem w setach 25:22, 25:21, 25:22. Tytuł MVP spotkania otrzymała Neriman Ozsoy, która tego typu statuetek w żółto-czarnym teamie ma najwięcej. Za tydzień w Ergo Arenie odbędą się pomorskie derby, do który podopieczne Alessandro Chappiniego przystąpią jako liderki

.

CENTROSTAL: Spice zdobyła 1 punkt, Leys 11, Mróz 6, Polak 4, Kuligowska 9, Pelc 3, Kuehn-Jarek (libero) oraz Kowalkowska 8, Sawoczkina, Zielińska 3, Skiba

ATOM TREFL: Bełcik 1, Ozsoy 14, Maculewicz 12, Fatiejewa 3, Świeniewicz 12, Navarro Fernandez 6, Maj (libero) oraz Boz 6, M.Śliwa, Nuszel

Sopocianki rozpoczęły bardzo dobrze. Inauguracyjny punkt zdobył blok Izabela Bełcik-Kinga maculewicz, a 2:0 wynik "poprawiła" po ataku w aut Patrycja Polak. Nasza drużyna grała bardzo pewnie aż do 14:9. Wówczas Piotr Makowski zdecydował się na podwójną zmianę w swojej drużynie na pozycjach atakującej i rozgrywającej.

Rutynowane Ewa Kowalkowska, grająca w Bydgoszczy od 18 sezonów oraz 36-letnia Jana Sawoczkina przywróciły gospodynie do walki. Zaraz po drugiej przerwie technicznej prowadzenie Atomu Trefla 16:12 zostało zamienione na remis 17:17.

Zrobiło się nerwowo z obu stron. Siatkarki zaczęły prześcigać się w marnowanych zagrywkach. Ostatecznie w tym secie zarówno Centrostal, jak i "atomówki" w polu serwisowym myliły się aż po sześć razy!

Sopocianki przegrywały 19:20 po błędzie wystawy Błecik i 20:21 po zablokowaniu Olgi Fatiejewej przez Joannę Kuligowską i Katarzynę Mróz.

Kluczowa dla losów seta była zagrywka Maculewicz. Po asie środkowej zrobiło się 23:21. Piłkę setową dla żółto-czarnych zdobył blok Fatiejewej i Doroty Świeniewicz na Sylwii Pelc. Jeszcze grę przedłużył atak Joanny Kuligowskiej, ale przy drugim podejściu do zakończenia seta szans rywalkom nie dała Nerinam Ozsoy.

Drugi set rozpoczął się źle dla sopocianek. Przegrywały 2:6. Zaczęły gonić wynik przy zagrywce Ozsoy. Kolejne pięć punktów zapisano na konto Atomu Trefla. Prowadzenie 7:6 dał blok Świeniewicz i Maculewicz na Polak. Jednak na przerwę techniczną z jednopunktową przewagą zeszły rywalki (7:8), gdyż zablokowana została Fatiejewa.

Jeszcze gorzej było po powrocie do gry. Atom Trefl nie radził sobie z zagrywką Kowalkowskiej. Centrostal uciekł na 11:7. Dobrze, że naszemu zespołowi udało się uspokoić odbiór zagrywki. Teraz miała miejsce seria "atomówek" i ich pięć "oczek" z rzędu. Potem aż do drugiej przerwy technicznej grano punkt za punkt.

Znów przy pauzie była nieznaczna przewaga bydgoszczanek (16:15). W ataku nie radziła sobie Fatiejewa. Trener Alessandro Chappini zdjął wreszcie Rosjankę z boiska, ale gdy straty wzrosły do 16:19, musiał wziąć też czas.

Sopocianki zaczęły odrabiać straty od 18:21. Jak się potem okazało od tego wyniku rywalki nie zdobyły już żadnego punktu! Blokiem i w obronie dobrze ustawiały się do powstrzymywania ataków Kowalkowskiej i Kuligowskiej. Dzięki temu wyrównały na 21:21.

Po chwili asem serwisowym popisała się Ozsoy, a druga z Turczynek, Meryem Boz zakończyła długą wymianę. W grze została ona już do końca spotkania.

Taki obrót sprawy ostatecznie załamał gospodynie. Kolejną piłkę Kowalkowska wyrzuciła w aut, a partia zastała zakończona już przy pierwszym setballu przez Ozsoy.

Set trzeci początkowo toczył się wedle scenariusza, który przerobiliśmy w poprzedniej odsłonie. Centrostal prowadził 5:2 i 7:4, ale sopocianki wyrównały jeszcze przed przerwą techniczną. Teraz na odpoczynek zesżły nawet z korzystnym wynikiem, bo trener makowski stracił ceirpliwość do kapitana drużyny. Gdy Kuligowską zastąpiła Kinga Zielińska, od razu nadziała się na sopocki blok.

Jednak nadal walczyła Kowalkowska. Jej zagrywka zmieniła korzystny dla Atomu Trefla wynik 8:7 w straty 8:10. Nasza drużyna na prowadzenie wróciła znów przy przerwie technicznej. Na 16:15 po "kiwce" punkt zdobyła Bełcik.

Po powrocie do gry bydgoszczanki wyrównały jeszcze na 16:16, ale wobec ataku Amaranty Navarro Fernandez i bloku Maculewicz były bezradne, a Kowalkowska "strzeliła" jeszcze w aut i zrobiło się 19:16 dla Atomu Trefla.

I to był kluczowy moment tego seta. Sopocianki potrafiły od tego wyniku zagrać konsekwentnie punkt za punkt. Piłkę meczową zdobyła Maculewicz po zbiciu z krótkiej na 24:21. Natomiast dwie ostatnie akcje obie drużyny rozegrały identycznie. Najpierw sopocki blok obiła Polak, a po chwili to samo uczyniła Świeniewicz, co oznaczało zdobycie trzeciego seta, a tym samym trzech punktów przez żółto-czarne.

W kolejną sobotę, w Ergo Arenie dojdzie do derbów Pomorza. Atom Trefl o godzinie 18.00 zmierzy się z Sandeco EC Wybrzeże TPS Rumia. Wynik tego spotkania już można obstawiać w naszym typerze. Sopocianki outsidera tabeli ugoszczą w roli lidera PlusLigi Kobiet. "Atomówki" wróciły na czoło tabeli, bo Bank BPS Muszynianka ze względu na start w Lidze Mistrzyń przełożył spotkanie w Mielcu.

Pozostałe wyniki 10. kolejki:
Impel Gwardia Wrocław - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 (18:25, 25:22, 25:15, 17:25, 15:11), Aluprof Bielsko-Biała - Sandeco EC Wybrzeże TPS Rumia 3:0 (25:16, 25:16, 25:18), AZS Białystok - Organika Budowlani Łódź 3:0 (25:16, 25:20, 25:17), Stal Mielec - Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna (przełożony na 16 marca).