Panathinaikos pokonany. VBW Arka Gdynia bliżej awansu do 1/8 finału EuroCup

dak.
14 grudnia 2023, godz. 17:40
Opinie (16)

VBW Gdynia

VBW Arka Gdynia przybliżyła się do awansu do 1/16 finału EuroCup. VBW Arka Gdynia przybliżyła się do awansu do 1/16 finału EuroCup.

VBW Arka Gdynia wygrała w Grecji z Panathinaikosem 66:56 (17:9, 11:12, 20:20, 18:15) w pierwszym z dwóch meczów 1/32 finału EuroCup. Koszykarki są zatem bliżej awansu do kolejnej rundy, ale finalnie zadecyduje o tym wynik dwumeczu. Rewanż w Gdyni 20 grudnia. Natomiast wcześniej, bo w niedzielę, 17 grudnia, o godz. 16, żółto-niebieskie podejmą drużynę Basket Bydgoszcz w 10 kolejce. Orlen Basket Ligi Kobiet. Wstęp wolny.

Wyniki i terminarz 1/16 finału EuroCup koszykarek

Panathinaikos: Jones 23 (2x3), Alleyne 14 (12 zb.), Pavlopoulou 9 (1x3), Cvitkovic 4, Stamolamprou 0 oraz Sotiriou 4, Alexandri 2, Chairistanidou 0, Theodoromanolaki 0

VBW ARKA: Davis 19 (1x3, 13 zb.), Borkowska 15, Miskiniene 9 (1x3, 11 zb.), Kastanek 8 (2x3), Wrzesiński 0 (6 as.) oraz Cowling 11 (1x3), Bazan 4, Podgórna 0, Puter 0

VBW Arka Gdynia zrobiła duży krok w stronę awansu do 1/16 finały EuroCup. Żółto-niebieskie pokonały na wyjeździe grecki Panathinaikos 66:56, zapewniając sobie 10-punktową zaliczkę przed rewanżem w Polsat Plus Arenie Gdynia, który odbędzie się 20 grudnia. Do kolejnej rundy przejdzie zwycięzca dwumeczu i zmierzy się z wygranym z pary Elfic Fribourg - Umana Reyer Wenecja.

Sprawdź, co przed meczem z Panathinaikosem mówił Bogusław Witkowski, prezes VBW Arki Sprawdź, co przed meczem z Panathinaikosem mówił Bogusław Witkowski, prezes VBW Arki

Gdynianki pierwszy celny rzut oddały dopiero po ponad 3 minutach. Jednak Greczynki nie postawiły poprzeczki wysoko, bo tyle wystarczyło, by objąć prowadzenie po "trójce" Laury Miskiniene. Generalnie trzeba przyznać, że tempo nie było zawrotne i tylko dzięki udanej końcówce, przyjezdne zdołały odskoczyć na 9 punktów.

Panathinaikos - VBW Arka Gdynia. Obejrzyj transmisję

Przyspieszyć nie udało się także w drugiej kwarcie, dlatego po 20 minutach na tablicy wyników mieliśmy tylko... 21:28. Oba zespoły zdołały rzucić tylko po jednej "trójce". Skuteczność pozostawiała sporo do życzenia, bowiem Panathinaikos trafił 8 z 34, a VBW Arka - 13 z 34 rzutów.

Inny obraz gry oglądaliśmy po zmianie stron. Koszykarki poprawiły celność, ale podopieczne Philipa Mestdagha utrzymywały bezpieczny dystans. Aż do końcówki trzeciej partii, gdy Greczynki doskoczyły na 6 "oczek". Gdynianki czuły oddech rywalek na plecach, bo w czwartej partii ich przewaga była niewiele wyższa. Finalnie wytrzymały napory Panathinaikosu i w końcowych minutach znów odskoczyły.

Najskuteczniejsza w zespole żółto-niebieskich była Rennia Davis, która z 19 punktami i 13 zbiórkami zapisała double-double. Zwycięstwo było możliwe dzięki lepszej celności, bo ta z gry wyniosła 39 proc. (27/69) przy 32 proc. rywalek (21/66). Ważna była też wygrana na tablicach (47-42 w zbiórkach), choć podkoszowa Jillian Alleyne i tak zdołała rzucić 14 punktów i zebrać 12 piłek.

14 grudnia 2023, godz. 16:00